
Olejek pomarańczowy jest najważniejszym produktem pozyskiwanym z tych owoców cytrusowych. Wydaje się jednak, że jest nieco niedoceniany, chociaż nie ustępuje dużo popularniejszym olejkom - z cytryny i grejpfruta. Lubiany głównie za swój odświeżający zapach, ma też wiele innych, mniej znanych właściwości. Dlaczego warto stosować olejek pomarańczowy?
Olejek pomarańczowy - pozyskiwanie
Pomarańcza słodka to gatunek rośliny z rodziny rutowatych. Pochodzi z południowo - wschodniej Azji, ale obecna jest też na terenie krajów śródziemnomorskich. Obecnie głównym producentem są Hiszpania i Indie. Olejek eteryczny pozyskiwany jest z owoców, a dokładniej ze skórek pomarańczy, metodą tłoczenia na zimno. Co ciekawe, tylko olejki cytrusowe uzyskuje się przy wykorzystaniu tej techniki. Aby wyprodukować 1 litr czystego olejku eterycznego, potrzeba nawet kilkudziesięciu kilogramów skórek z owoców.
Olejek naturalny ma delikatny pomarańczowy kolor i orzeźwiający, cytrusowy zapach, który idealnie równoważny gorzka nuta (przypomina nieco zapach grejpfruta).
Skład olejku nie jest stały, co wynika z różnic genetycznych między odmianami i gatunkami poszczególnych surowców użytych w czasie produkcji. Mniejsze, ale nadal istotne znaczenie ma również jakość gleby, wiek owocu, praktyki uprawowe a nawet pogoda!
Olejek pomarańczowy w swoim składzie zawiera wiele cennych składników. Są to przede wszystkim: terpeny, flawonoidy i hesoerydyna (pochodna flawonu), choć oczywiście występują w różnych proporcjach.
Olejek pomarańczowy - właściwości
Olejek pomarańczowy poprawia nastrój i może zmniejszać objawy lękowe, ponieważ wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Badania pokazują, że w odpowiednim stężeniu redukuje także poziom hormonu stresu. Zalecany jest w przypadku problemów ze snem - ułatwia zasypianie i poprawia jakość nocnego wypoczynku.
Olejek naturalny wykazuje duży potencjał jako środek antybakteryjny i przeciwgrzybiczny. Działa ściągająco, redukuje niewielkie stany zapalne i wspomaga gojenie się drobnych ran i otarć. Dzięki obecności witaminy P uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych.
Olejek pomarańczowy wykazuje krótkotrwałe, miejscowe działanie przeciwbólowe. To jedna z "nowszych" właściwości, która nadal podlega szczegółowym badaniom.
Olejek pomarańczowy - zastosowanie w aromaterapii
Olejek pomarańczowy ceniony jest za swoje walory zapachowe, ale jego właściwości to więcej niż tylko odświeżanie powietrza. Substancja wykazuje łagodne działanie uspokajające - zmniejsza uczucie niepokoju, łagodzi stany napięcia emocjonalnego i relaksuje. Sprawdzi się w okresach zwiększonego stresu. Najnowsze badania pokazują, że olejek pomarańczowy zastosowany w zbyt dużej dawce może pobudzać.
Pomarańcza doskonale łączy się z kilkoma innymi znanymi olejkami, są to między innymi:
Olejek pomarańczowy - podobnie zresztą jak wszystkie cytrusowe - nadaje się przede wszystkim do dyfuzorów. Wysoka temperatura kominka aromaterapeutycznego znacznie zmniejszy charakterystyczny, bogaty aromat produktu.
A jak łączyć olejki?
Kompozycje zapachowe z użyciem olejku pomarańczowego są niezwykle proste, ale i efektowne. Jeśli jednak nie przepadamy za eksperymentami, warto wypróbować którąś z poniższych propozycji:
- na zmęczenie i spadek energii: 3 krople olejku pomarańczowego + 3 krople szałwii + 3 krople olejku z mięty (do dyfuzora)
- na stres: 5 kropli olejku pomarańczowego + 3 krople róży + 2 krople olejku sandałowego (do dyfuzora lub kąpieli)
- na poprawę nastroju: 4 krople olejku z pomarańczy + 2 krople bazylii + 2 krople ylang - ylang (do dyfuzora lub kąpieli)

Olejek pomarańczowy - zastosowanie w kosmetyce
Olejek pomarańczowy wykazuje aktywność przeciwoksydacyjną. Sprawdzi się w przypadku skóry suchej, dojrzałej i wrażliwej, choć oczywiście można stosować go w przypadku każdego typu cery (z umiarem - stężenie w kosmetykach nie powinno przekraczać 3%). Rozcieńczony olejek pomarańczowy stosuje się także pomocniczo w leczeniu trądziku i innych niedoskonałości cery oraz jako element kuracji infekcji grzybiczych skóry.
Olejek eteryczny z pomarańczy doskonale zadba o skórę twarzy...na kilka sposobów. Wystarczy zastosować sprawdzone i proste receptury:
- tonizacja (idealna przy problemach z trądzikiem oraz drobnych infekcjach): 10 kropli olejku pomarańczowego + 100 ml wody destylowanej
Olejek pomarańczowy na cellulit
Olejek pomarańczowy można także stosować pomocniczo, jeśli chcemy zwalczyć problem cellulitu - pomaga w usunięciu nadmiaru wody. Nieoceniony będzie również masaż problematycznych części ciała - który pobudzi krążenie i wzmocni wchłanianie substancji aktywnych. W tym przypadku warto zastosować prostą, ale skuteczną (i niezwykłe aromatyczną) mieszankę:
- 5 kropli olejku pomarańczowego + 5 kropli cytryny + 2 łyżki oleju bazowego (np. dobry produkt roślinny)
Kompozycja może pomóc także w przypadku rozstępów i płytkich blizn. Masaż należy wykonywać tak często, jak to możliwe, nawet do dwóch razy dziennie.
Olejek pomarańczowy - przeciwwskazania
Chociaż używanie olejku pomarańczowego jest bezpieczne, jak w przypadku wielu olejków eterycznych i tu występują pewne przeciwwskazania.
Olejek naturalny z pomarańczy wykazuje działanie fototoksyczne, czyli powoduje zwiększoną wrażliwość komórek na promieniowanie świetlne. Nie powinien być stosowany przed planowaną ekspozycją na słońce - grozi to powstaniem trwałych odbarwień i plam na skórze.
Dodatkowo, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem.
...oraz kilka ważnych informacji
Warto pamiętać, że olejek naturalny jest dość nietwały - terpeny obecne w składzie ulegają szybkiemu utlenieniu. Dotyczy to nie tylko czystych olejków, ale i mieszanek, które zawierają pomarańczę. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup mniejszej butelki, chyba, że szybko zużyjemy produkt (co wcale nie jest takie trudne). Jak poznamy, że olejek eteryczny stracił swoje właściwości? Głównie po zapachu, który stanie się nieprzyjemny.
Olejek nawet mocno rozcieńczony może wywołać podrażnienia u osób, które posiadają wyjątkowo wrażliwą skórę. Jeśli dopiero rozpoczynamy stosowanie olejku eterycznego z pomarańczy należy zachować ostrożność.
Chociaż olejek pomarańczowy ma wielu miłośników, jest zdecydowanie najmniej popularnym wśród wszystkich olejków eterycznych z owoców cytrusowych. Wspaniały aromat, bogaty skład i prozdrowotne właściwości to doskonałe połączenie, które zasługuje na uwagę. Liczne badania i testy przynoszą nowe odkrycia i kto wie, może już wkrótce zyska należne uznanie.
"Prozdrowotne działanie olejków eterycznych cytrusów" - P. Wróblewska-Łuczka, Katedra i Zakład Patofizjologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
"Terapeutyczne właściwości aromaterapii" - J. Marwicka, K. Niemyska, S. Podraza, Wydział Nauk o Zdrowiu, Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. E. Lipińskiego w Kielcach
"Terapie Alternatywne. Aromaterapia - surowce i zabiegi" - A. Kiełtyka-Dadasiewicz, M. Gorzel, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Wyższa Szkoła Społeczno - Przyrodnicza w Lublinie, Wydział Fizjoterapii
Powiązane wpisy

Olejki eteryczne a zapachowe - czym się od siebie różnią?
Olejki eteryczne a olejki zapachowe. Obie formy stają się coraz bardziej popularne, wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnicy między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Dlatego te dwa terminy są często używane zamiennie - obie jednak formy różnią się znacznie od siebie, chociażby pod względem chemicznym. Obszary zastosowania są również odmienne, a oba olejki mają bardzo różne właściwości. Jaka różnica występuje pomiędzy nimi? W jaki sposób powstają, a także, które są lepsze? Sprawdźmy to!

Olejek eteryczny z konwalii - aromatyczny ekstrakt o wielu zaletach
Konwalia to znany na całym świecie, wyróżniający się pięknem i niepowtarzalnym aromatem kwiat. Nazywana jest symbolem wiosny, głównie ze względu na okres kwitnienia przypadający na maj. Nie każdy jednak wie, że jest również stosowana w produkcji aromatycznych olejków eterycznych. Przy odpowiednim zastosowaniu przyniosą nam wiele pożytku, zaskakując swoimi właściwościami. Co należy wiedzieć o olejkach eterycznych z konwalii, a także jak można skorzystać z ich wdzięku w domowej aromaterapii?

Jakie olejki eteryczne na bóle głowy i migrenę warto stosować?
Bóle głowy należą do najczęściej spotykanych rodzajów bólu, z którymi codziennie zmagają się miliony osób. Ich podłoże zazwyczaj różni się od siebie, co więcej mogą wystąpić w dowolnym obszarze głowy i mogą być odczuwalne z różną intensywnością. Jak temu zaradzić? Olejek eteryczny na ból głowy lub migrenę może być odpowiedzią, likwidując napięciowe bóle głowy rozwijające się z wielu powodów. Oprócz tego olejki eteryczne uspokajają i relaksują umysł i ciało. O jakich olejkach mowa?

Skład olejków eterycznych - co kryje się w aromatycznych kompozycjach?
Olejki eteryczne to nieodzowny składnik aromaterapii, który towarzyszy nam w trakcie każdej sesji z dyfuzorem, czy w ramach nieodzownych praktyk mających na celu poprawić nasze samopoczucie w stresujących momentach. Czy jednak zastanawialiśmy się, co tak naprawdę drzemie w środku olejków eterycznych? Jaki jest ich skład chemiczny, a także zawartość? Dzisiaj postaramy się przyjrzeć tym, jak i innym kwestiom związanym ze składem olejków eterycznych.

Kwas l-askorbinowy - wszechstronna witamina o unikatowym działaniu
Kwas askorbinowy to nieodzowny towarzysz naszej codziennej diety. Na pewno często słyszeliśmy o nim z telewizji, czy czytając opakowania produktów spożywczych. Pomimo tego, duża część z nas może nie wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten niezbędny w naszym życiu składnik. Za nazwą kwasu askorbinowego kryje się znana na całym świecie, witamina C. Jej rola jest niezbędna w ochronie naszego zdrowia, z tego też względu, przekonajmy się na własne oczy, co kryje przed nami niepozorny kwas askorbinowy.

Olejek eteryczny majerankowy - ekstrakt o uspokajających właściwościach
Jeśli kiedykolwiek używaliśmy majeranku w kuchni, z pewnością znamy jego pikantny, ciepły i lekko miętowy aromat. Olejek eteryczny majerankowy pozwala delektować się dobrze znanym aromatem w domu, czerpiąc przy okazji wiele pozytywnych korzyści, jakie ma do zaoferowania ta wyjątkowa roślina. Znana ze swoich właściwości uspokajających, stosowana jest w celu łagodzenia wielu doskwierających nam dolegliwości. Przekonajmy się, cóż takiego ukrywa przed nami uspakajająca moc majeranku.

Najlepsze olejki eteryczne na stres - o jakich mowa?
Fizjologiczna reakcja naszych ciał na stres objawia się na wiele sposobów. Bóle głowy, czy niepokój to jedne z nich. Stres sam w sobie odgrywa pozytywną rolę w życiu każdego z nas, poprawia zdolność organizmu do przystosowania się w niecodziennych warunkach. Jednakże, gdy stres staje się zbyt intensywny lub długotrwały, wyczerpuje organizm. W takiej sytuacji pomocne mogą być olejki eteryczne na stres, które są w 100% naturalnym zestawem antystresowym. O jakich olejkach mowa?

Aromaterapia w saunie - skuteczny sposób zadbania o własne zdrowie
Być może słyszeliśmy już wcześniej o olejkach eterycznych, a nawet stosowaliśmy je na swoim ciele lub w dyfuzorze. Leczenie homeopatyczne stosowane jest od tysięcy lat, jeszcze zanim nazwano je aromaterapią. Dziś ponownie staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje wielorakie działanie i korzyści. Aromaterapia w saunie to świetny sposób na czerpanie pełnych korzyści z olejków eterycznych przy jednoczesnym prozdrowotnym działaniu sauny.

Korzystanie z sauny - jak wydobyć jej pełen potencjał?
Sauna to tradycja wywodząca się wprost z krajów Północy, a zwłaszcza z Finlandii. Od kilku lat sauny cieszą się niezmierną popularnością w Polsce. Rytuał dobrego samopoczucia, jakim jest sucha gorąca kąpiel, przyciąga coraz więcej osób. Jak wygląda korzystanie z sauny oraz co należy o niej wiedzieć?

Olejek eteryczny kurkumowy - wszechstronny środek pełen tajemnic
Kurkuma to aromatyczna roślina z rodziny imbirowatych, od wieków z powodzeniem stosowana w Indiach, Chinach i na Sri Lance. Kurkuma charakteryzuje się pieprznym, pikantnym smakiem, korzennymi nutami zapachowymi, a także unikatowym kolorem, dzięki któremu zyskała uznanie jako barwnik i doskonały dodatek do potraw. Roślina znana jest również ze swoich właściwości kojących, podnoszących na duchu i poprawiających nastrój. Jakie zalety posiada olejek eteryczny kurkumowy?
Comments (0)