
Olejki eteryczne to produkty, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Wzrost zainteresowania jest związane z ich przepięknym zapachem, a także wyjątkowymi właściwościami. Co warto wiedzieć na ich temat przed dokonaniem zakupu?
Olejki eteryczne - co to i na co mogą okazać się pomocne?
Olejki eteryczne można opisać, jako występującą w formie ciekłej substancję zapachową, która jest niezwykle skoncentrowana. Z tego względu jest ona niezwykle rzadko stosowana bezpośrednio na skórę, choć są wyjątki od tej reguły.
Olejki eteryczne mogą dzięki swoim właściwościom, w znaczący sposób przyczyniać się do poprawy samopoczucia oraz relaksacji. Dzięki temu mogą one okazać się niezwykle pomocne u osób zmagających się z depresją, a także zaburzeniami lękowymi. Głównie z tej przyczyny są one stosowane w aromaterapii. Z ich wykorzystaniem można również poprawić jakość snu. W tej kwestii najlepsze mogą okazać się olejki szałwiowe, rozmarynowe, a także lawendowe. Ciekawą właściwością niektórych olejków eterycznych takich, jak m.in. olejek z trawy cytrynowej i cynamonowy, jest zdolność do odstraszania owadów, a także komarów. To właśnie dzięki ich obecności w drewnie drzewo jest chronione przed różnego rodzaju szkodnikami. Z tej cennej właściwości można również z powodzeniem skorzystać we własnym zakresie. Produkt ten ceniony jest również za swoje właściwości lecznicze. Skorzystanie z niego może być pomocne w przypadku wystąpienia takich dolegliwości jak m.in. chroniczne bóle głowy, problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego, jak również reumatyzm. Z ich wykorzystaniem możliwe jest również usprawnienie pracy mózgu. Z tego względu są one stosowane w biurach, gdzie przebywają pracownicy zajmujący się pracą umysłową.
Olejki eteryczne - właściwości
Wśród licznych cech charakterystycznych, które warunkują tak szerokie zastosowanie tych substancji zapachowych, można wymienić:
- właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze,
- właściwości przeciwzapalne,
- właściwości uspokajające,
- niezwykle atrakcyjny zapach.
Warto pokreślić, że choć wiele rodzajów olejków eterycznych ma podobne właściwości, unikalne substancje zawarte w jednym z nich sprawia, że może on sprawdzić się w danej sytuacji znacznie lepiej, niż inny. Z tego względu warto zapoznać się z charakterystyką wielu z nich i w zależności od własnych potrzeb podjąć decyzje odnośnie wykorzystania danego olejku. Przykładowo olejek imbirowy może doskonale sprawdzić się w przypadku problemów żołądkowych, a rumiankowy może być zbawienny dla osób narażonych na stres.
Olejki eteryczne - zastosowanie
Produkt ten znajduje zastosowanie w szczególności w farmacji, a także branży perfumeryjnej. Substancje te są również elementów wielu rytuałów, a także ziołowych leków takich, jak np.:. Czopki. Mogą one ze względu na cenne właściwości odkażające stanowić cenny składników takich produktów do jak różnego rodzaju produktach pielęgnacyjnych takich jak, dezodoranty, szampony, środki do higieny jamy ustnej, a także produkty stanowiące środki czystości. Są one również stosowane w wielu kosmetykach. Ich właściwości pozwalają na złagodzenie różnego rodzaju problemów dermatologicznych. Regularne korzystanie z olejków eterycznych może przyczynić się do poprawy kondycji skóry, paznokci oraz włosów. Ponadto z ich wykorzystaniem można stworzyć w danej przestrzeni unikalną atmosferę.
W jaki sposób używać olejków eterycznych?
Istnieją zróżnicowane sposoby na skorzystanie z olejków eterycznych. Z racji, że zabiegi z wykorzystaniem tych produktów można zaliczyć do niezwykle przyjemnych, są one wykorzystywane w SPA, a także gabinetach odnowy biologicznej. Wśród nich można wymienić m.in.
- Kąpiele - to niezwykle ceniona i efektywny sposób leczenia doceniany przez liczne uzdrowiska. Wśród efektów działania można zaliczyć właściwości odprężające, a także rozgrzewające. Sam zabieg trwa zazwyczaj kwadrans.
- Masaże - czynność ta wykonywana jest przez masażystę, który przygotowuje preparat na bazie oleju bazowego i wybranych olejków eterycznych w zależności od pożądanych przez klientów efektów, którymi mogą być ujędrnienie, relaksacja, czy wyszczuplenie ciała.
- Inhalacje - to jeden z podstawowych sposobów korzystania z olejków eterycznym. W tym wypadku substancje zapachowe przedostają się do organizmu poprzez wdychanie do dróg oddechowych. To szczególnie chętnie wykorzystywana metoda w przypadku osób zmagających się z różnego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi jak kaszel, katar, a także różnego rodzaju chorób układu oddechowego, jak i nerwowego.

Aromaterapia - na czym polega i jakie urządzenia do niej służą?
Aromaterapię można określić jako sposób leczenia z wykorzystaniem licznych właściwości zdrowotnych poszczególnych olejków eterycznych. Już Hipokrates zalecał stosowanie tej niekonwencjonalnej metody walki z różnego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi. Do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu można skorzystać z kilku różnych urządzeń. Są to w szczególności:
- Dyfuzory - mechanizm ich działania jest możliwy dzięki wykorzystaniu wody oraz ultradźwięków. Przez rozcieńczenie olejku zapach może być nieco mniej intensywny. Ta metoda cieszy się dużą popularnością. Taki sprzęt może dodatkowo nawilżyć powietrze.
- Nebulizatory - dzięki ich wykorzystaniu powstaje mgiełka. W tym wypadku można uzyskać najintensywniejszy zapach. Wykorzystanie tych urządzeń to pewność, że olejek eteryczny zachowa wszelkie pierwotne właściwości.
- Kominki - do skorzystania z tej alternatywny będzie konieczne wykorzystanie ciepła, które zapewni zapalona świeczka. Nie jest to jednak polecana metoda aromaterapii. Należy pamiętać, że olejki eteryczne w niezwykle wysokich temperaturach mogą tracić swoje dobroczynne właściwości.
Olejki eteryczne a olejki zapachowe - jakie są różnice między tymi produktami?
Zarówno olejki zapachowe, jak i eteryczne mogą wyróżniać się niezwykle atrakcyjnym zapachem. Zasadniczą różnicą między tymi dwoma produktami jest fakt, iż w przypadku pierwszych z nich woń wynika z wykorzystanych substancji chemicznych, a w przypadku omawianych w artykule olejków eterycznych jest ona pochodzenia naturalnego ona z konkretnych roślin. Oznacza to, że zapachy, które czuje osoba wdychająca olejki eteryczne naturalnie występujące w przyrodzie, natomiast jeśli chodzi o olejki zapachowe, są one syntetyczne.
"Olejki Eteryczne Dla Twojego Zdrowia I Urody", Lyudmila Ananieva, PublishDrive, 2018.
"Naturalna. Ziołowe wsparcie na każdy dzień", Leslie Korn, Znak JednymSłowem, 2021.
"Zioła które leczą. Nowoczesna roślinna apteka w Twoim domu.", Thomas Easley, Wydawnictwo Kobiece, 2019.
"Uzdrawiający sen. Jak nauczyć się śnić sny, które uzdrowią Twoje ciało, umysł oraz przywrócą Ci energię i dobre samopoczucie?", Janusz Konrad Jędrzejczyk, Złote Myśli, 2008.
"Terapeutyczne właściwości aromaterapii", Justyna Marwicka, Kornelia Niemyska, Sara Podraza, Kosmetologia Estetyczna, 2015.
Powiązane wpisy

Olejki eteryczne a zapachowe - czym się od siebie różnią?
Olejki eteryczne a olejki zapachowe. Obie formy stają się coraz bardziej popularne, wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnicy między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Dlatego te dwa terminy są często używane zamiennie - obie jednak formy różnią się znacznie od siebie, chociażby pod względem chemicznym. Obszary zastosowania są również odmienne, a oba olejki mają bardzo różne właściwości. Jaka różnica występuje pomiędzy nimi? W jaki sposób powstają, a także, które są lepsze? Sprawdźmy to!

Olejek eteryczny z konwalii - aromatyczny ekstrakt o wielu zaletach
Konwalia to znany na całym świecie, wyróżniający się pięknem i niepowtarzalnym aromatem kwiat. Nazywana jest symbolem wiosny, głównie ze względu na okres kwitnienia przypadający na maj. Nie każdy jednak wie, że jest również stosowana w produkcji aromatycznych olejków eterycznych. Przy odpowiednim zastosowaniu przyniosą nam wiele pożytku, zaskakując swoimi właściwościami. Co należy wiedzieć o olejkach eterycznych z konwalii, a także jak można skorzystać z ich wdzięku w domowej aromaterapii?

Jakie olejki eteryczne na bóle głowy i migrenę warto stosować?
Bóle głowy należą do najczęściej spotykanych rodzajów bólu, z którymi codziennie zmagają się miliony osób. Ich podłoże zazwyczaj różni się od siebie, co więcej mogą wystąpić w dowolnym obszarze głowy i mogą być odczuwalne z różną intensywnością. Jak temu zaradzić? Olejek eteryczny na ból głowy lub migrenę może być odpowiedzią, likwidując napięciowe bóle głowy rozwijające się z wielu powodów. Oprócz tego olejki eteryczne uspokajają i relaksują umysł i ciało. O jakich olejkach mowa?

Skład olejków eterycznych - co kryje się w aromatycznych kompozycjach?
Olejki eteryczne to nieodzowny składnik aromaterapii, który towarzyszy nam w trakcie każdej sesji z dyfuzorem, czy w ramach nieodzownych praktyk mających na celu poprawić nasze samopoczucie w stresujących momentach. Czy jednak zastanawialiśmy się, co tak naprawdę drzemie w środku olejków eterycznych? Jaki jest ich skład chemiczny, a także zawartość? Dzisiaj postaramy się przyjrzeć tym, jak i innym kwestiom związanym ze składem olejków eterycznych.

Kwas l-askorbinowy - wszechstronna witamina o unikatowym działaniu
Kwas askorbinowy to nieodzowny towarzysz naszej codziennej diety. Na pewno często słyszeliśmy o nim z telewizji, czy czytając opakowania produktów spożywczych. Pomimo tego, duża część z nas może nie wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten niezbędny w naszym życiu składnik. Za nazwą kwasu askorbinowego kryje się znana na całym świecie, witamina C. Jej rola jest niezbędna w ochronie naszego zdrowia, z tego też względu, przekonajmy się na własne oczy, co kryje przed nami niepozorny kwas askorbinowy.

Olejek eteryczny majerankowy - ekstrakt o uspokajających właściwościach
Jeśli kiedykolwiek używaliśmy majeranku w kuchni, z pewnością znamy jego pikantny, ciepły i lekko miętowy aromat. Olejek eteryczny majerankowy pozwala delektować się dobrze znanym aromatem w domu, czerpiąc przy okazji wiele pozytywnych korzyści, jakie ma do zaoferowania ta wyjątkowa roślina. Znana ze swoich właściwości uspokajających, stosowana jest w celu łagodzenia wielu doskwierających nam dolegliwości. Przekonajmy się, cóż takiego ukrywa przed nami uspakajająca moc majeranku.

Najlepsze olejki eteryczne na stres - o jakich mowa?
Fizjologiczna reakcja naszych ciał na stres objawia się na wiele sposobów. Bóle głowy, czy niepokój to jedne z nich. Stres sam w sobie odgrywa pozytywną rolę w życiu każdego z nas, poprawia zdolność organizmu do przystosowania się w niecodziennych warunkach. Jednakże, gdy stres staje się zbyt intensywny lub długotrwały, wyczerpuje organizm. W takiej sytuacji pomocne mogą być olejki eteryczne na stres, które są w 100% naturalnym zestawem antystresowym. O jakich olejkach mowa?

Aromaterapia w saunie - skuteczny sposób zadbania o własne zdrowie
Być może słyszeliśmy już wcześniej o olejkach eterycznych, a nawet stosowaliśmy je na swoim ciele lub w dyfuzorze. Leczenie homeopatyczne stosowane jest od tysięcy lat, jeszcze zanim nazwano je aromaterapią. Dziś ponownie staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje wielorakie działanie i korzyści. Aromaterapia w saunie to świetny sposób na czerpanie pełnych korzyści z olejków eterycznych przy jednoczesnym prozdrowotnym działaniu sauny.

Korzystanie z sauny - jak wydobyć jej pełen potencjał?
Sauna to tradycja wywodząca się wprost z krajów Północy, a zwłaszcza z Finlandii. Od kilku lat sauny cieszą się niezmierną popularnością w Polsce. Rytuał dobrego samopoczucia, jakim jest sucha gorąca kąpiel, przyciąga coraz więcej osób. Jak wygląda korzystanie z sauny oraz co należy o niej wiedzieć?

Olejek eteryczny kurkumowy - wszechstronny środek pełen tajemnic
Kurkuma to aromatyczna roślina z rodziny imbirowatych, od wieków z powodzeniem stosowana w Indiach, Chinach i na Sri Lance. Kurkuma charakteryzuje się pieprznym, pikantnym smakiem, korzennymi nutami zapachowymi, a także unikatowym kolorem, dzięki któremu zyskała uznanie jako barwnik i doskonały dodatek do potraw. Roślina znana jest również ze swoich właściwości kojących, podnoszących na duchu i poprawiających nastrój. Jakie zalety posiada olejek eteryczny kurkumowy?
Comments (0)