Olejki eteryczne - kluczowe informacje na ich temat

Olejki eteryczne to produkty, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Wzrost zainteresowania jest związane z ich przepięknym zapachem, a także wyjątkowymi właściwościami. Co warto wiedzieć na ich temat przed dokonaniem zakupu?

Olejki eteryczne - co to i na co mogą okazać się pomocne?

Olejki eteryczne można opisać, jako występującą w formie ciekłej substancję zapachową, która jest niezwykle skoncentrowana. Z tego względu jest ona niezwykle rzadko stosowana bezpośrednio na skórę, choć są wyjątki od tej reguły.

Olejki eteryczne mogą dzięki swoim właściwościom, w znaczący sposób przyczyniać się do poprawy samopoczucia oraz relaksacji. Dzięki temu mogą one okazać się niezwykle pomocne u osób zmagających się z depresją, a także zaburzeniami lękowymi. Głównie z tej przyczyny są one stosowane w aromaterapii. Z ich wykorzystaniem można również poprawić jakość snu. W tej kwestii najlepsze mogą okazać się olejki szałwiowe, rozmarynowe, a także lawendowe. Ciekawą właściwością niektórych olejków eterycznych takich, jak m.in. olejek z trawy cytrynowej i cynamonowy, jest zdolność do odstraszania owadów, a także komarów. To właśnie dzięki ich obecności w drewnie drzewo jest chronione przed różnego rodzaju szkodnikami. Z tej cennej właściwości można również z powodzeniem skorzystać we własnym zakresie. Produkt ten ceniony jest również za swoje właściwości lecznicze. Skorzystanie z niego może być pomocne w przypadku wystąpienia takich dolegliwości jak m.in. chroniczne bóle głowy, problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego, jak również reumatyzm. Z ich wykorzystaniem możliwe jest również usprawnienie pracy mózgu. Z tego względu są one stosowane w biurach, gdzie przebywają pracownicy zajmujący się pracą umysłową.

Olejki eteryczne - właściwości

Wśród licznych cech charakterystycznych, które warunkują tak szerokie zastosowanie tych substancji zapachowych, można wymienić:

  • właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze,
  • właściwości przeciwzapalne,
  • właściwości uspokajające,
  • niezwykle atrakcyjny zapach.

Warto pokreślić, że choć wiele rodzajów olejków eterycznych ma podobne właściwości, unikalne substancje zawarte w jednym z nich sprawia, że może on sprawdzić się w danej sytuacji znacznie lepiej, niż inny. Z tego względu warto zapoznać się z charakterystyką wielu z nich i w zależności od własnych potrzeb podjąć decyzje odnośnie wykorzystania danego olejku. Przykładowo olejek imbirowy może doskonale sprawdzić się w przypadku problemów żołądkowych, a rumiankowy może być zbawienny dla osób narażonych na stres.

Olejki eteryczne - zastosowanie

Produkt ten znajduje zastosowanie w szczególności w farmacji, a także branży perfumeryjnej. Substancje te są również elementów wielu rytuałów, a także ziołowych leków takich, jak np.:. Czopki. Mogą one ze względu na cenne właściwości odkażające stanowić cenny składników takich produktów do jak różnego rodzaju produktach pielęgnacyjnych takich jak, dezodoranty, szampony, środki do higieny jamy ustnej, a także produkty stanowiące środki czystości. Są one również stosowane w wielu kosmetykach. Ich właściwości pozwalają na złagodzenie różnego rodzaju problemów dermatologicznych. Regularne korzystanie z olejków eterycznych może przyczynić się do poprawy kondycji skóry, paznokci oraz włosów. Ponadto z ich wykorzystaniem można stworzyć w danej przestrzeni unikalną atmosferę.

W jaki sposób używać olejków eterycznych?

Istnieją zróżnicowane sposoby na skorzystanie z olejków eterycznych. Z racji, że zabiegi z wykorzystaniem tych produktów można zaliczyć do niezwykle przyjemnych, są one wykorzystywane w SPA, a także gabinetach odnowy biologicznej. Wśród nich można wymienić m.in.

  • Kąpiele - to niezwykle ceniona i efektywny sposób leczenia doceniany przez liczne uzdrowiska. Wśród efektów działania można zaliczyć właściwości odprężające, a także rozgrzewające. Sam zabieg trwa zazwyczaj kwadrans.
  • Masaże - czynność ta wykonywana jest przez masażystę, który przygotowuje preparat na bazie oleju bazowego i wybranych olejków eterycznych w zależności od pożądanych przez klientów efektów, którymi mogą być ujędrnienie, relaksacja, czy wyszczuplenie ciała.
  • Inhalacje - to jeden z podstawowych sposobów korzystania z olejków eterycznym. W tym wypadku substancje zapachowe przedostają się do organizmu poprzez wdychanie do dróg oddechowych. To szczególnie chętnie wykorzystywana metoda w przypadku osób zmagających się z różnego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi jak kaszel, katar, a także różnego rodzaju chorób układu oddechowego, jak i nerwowego.
Naturalne olejki eteryczne

Aromaterapia - na czym polega i jakie urządzenia do niej służą?

Aromaterapię można określić jako sposób leczenia z wykorzystaniem licznych właściwości zdrowotnych poszczególnych olejków eterycznych. Już Hipokrates zalecał stosowanie tej niekonwencjonalnej metody walki z różnego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi. Do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu można skorzystać z kilku różnych urządzeń. Są to w szczególności:

  • Dyfuzory - mechanizm ich działania jest możliwy dzięki wykorzystaniu wody oraz ultradźwięków. Przez rozcieńczenie olejku zapach może być nieco mniej intensywny. Ta metoda cieszy się dużą popularnością. Taki sprzęt może dodatkowo nawilżyć powietrze.
  • Nebulizatory - dzięki ich wykorzystaniu powstaje mgiełka. W tym wypadku można uzyskać najintensywniejszy zapach. Wykorzystanie tych urządzeń to pewność, że olejek eteryczny zachowa wszelkie pierwotne właściwości.
  • Kominki - do skorzystania z tej alternatywny będzie konieczne wykorzystanie ciepła, które zapewni zapalona świeczka. Nie jest to jednak polecana metoda aromaterapii. Należy pamiętać, że olejki eteryczne w niezwykle wysokich temperaturach mogą tracić swoje dobroczynne właściwości.

Olejki eteryczne a olejki zapachowe - jakie są różnice między tymi produktami?

Zarówno olejki zapachowe, jak i eteryczne mogą wyróżniać się niezwykle atrakcyjnym zapachem. Zasadniczą różnicą między tymi dwoma produktami jest fakt, iż w przypadku pierwszych z nich woń wynika z wykorzystanych substancji chemicznych, a w przypadku omawianych w artykule olejków eterycznych jest ona pochodzenia naturalnego ona z konkretnych roślin. Oznacza to, że zapachy, które czuje osoba wdychająca olejki eteryczne naturalnie występujące w przyrodzie, natomiast jeśli chodzi o olejki zapachowe, są one syntetyczne.

Bibliografia

"Olejki Eteryczne Dla Twojego Zdrowia I Urody", Lyudmila Ananieva, PublishDrive, 2018.

"Naturalna. Ziołowe wsparcie na każdy dzień", Leslie Korn, Znak JednymSłowem, 2021.

"Zioła które leczą. Nowoczesna roślinna apteka w Twoim domu.", Thomas Easley, Wydawnictwo Kobiece, 2019.

"Uzdrawiający sen. Jak nauczyć się śnić sny, które uzdrowią Twoje ciało, umysł oraz przywrócą Ci energię i dobre samopoczucie?", Janusz Konrad Jędrzejczyk, Złote Myśli, 2008.

"Terapeutyczne właściwości aromaterapii", Justyna Marwicka, Kornelia Niemyska, Sara Podraza, Kosmetologia Estetyczna, 2015.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.