Olejek eteryczny z konwalii - aromatyczny ekstrakt o wielu zaletach

Konwalia to znany na całym świecie, wyróżniający się pięknem i niepowtarzalnym aromatem kwiat. Nazywana jest symbolem wiosny, głównie ze względu na okres kwitnienia przypadający na maj. Nie każdy jednak wie, że jest również stosowana w produkcji aromatycznych olejków eterycznych. Przy odpowiednim zastosowaniu przyniosą nam wiele pożytku, zaskakując swoimi właściwościami. Co należy wiedzieć o olejkach eterycznych z konwalii, a także jak można skorzystać z ich wdzięku w domowej aromaterapii?

Konwalia – delikatny kwiat pełen zdrowia

Zanim skupimy się bliżej nad olejkiem eterycznym pozyskiwanym z konwalii, należy zastanowić się nad tym, czym właściwie konwalia jest. Konwalia (Convallaria majalis) to porastająca głębokie doliny i kwitnąca w maju bylina, która obficie porasta wilgotne obszary leśne. Oprócz tego jest także niezwykle popularną rośliną ogrodową.

U podstawy łodygi kwiatowej konwalii wyrastają dwa szerokie i eliptyczne liście. Na każdej łodyżce znajduje się skupisko aromatycznych pachnących białych kwiatów, które rosną w kształcie przypominającym małe dzwoneczki. Historia medycyny wskazuje, iż pierwsze wzmianki o stosowaniu konwalii w celach leczniczych pojawiły się w XV-XVI wieku. Kwiaty i korzenie rośliny były wykorzystywane w poprawie pracy serca i układu krążeniowego.

Z kolei słodki i cudowny zapach kwiatów konwalii od dawna stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Dzięki temu, a także przez udowadniane w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat prozdrowotne właściwości rośliny, olejki eteryczne na bazie konwalii stały się ciekawym środkiem w ramach zadbania o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Olejek konwaliowy – pozyskiwanie ekstraktu

Do produkcji olejku eterycznego konwaliowego stosuje się zbierane w maju lub czerwcu liście i kwiaty rośliny. Olejek konwaliowy otrzymuje się poprzez destylację surowca za pomocą pary wodnej. Wydobyty z rośliny olejek jest prawie całkowicie bezbarwny, mając subtelny, żółtawy odcień.

W porównaniu z innymi olejkami eterycznymi olejek z konwalii jest niezwykle płynny i niemalże pozbawiony lepkości, typowej dla olejków. Przygotowany ostatecznie środek posiada wyraźny, słodkawy aromat kwiatów konwalii, a także subtelne nuty typowe dla zielonej, świeżej trawy.

Olejek eteryczny konwalia - 10 ml

OET-KON-10
Olejek eteryczny Konwalia wytwarzany jest z kwiatów byliny Convallaria majalis. Roślina, choć słynie ze swojej urody, posiada również właściwości lecznicze. Pierwsze udokumentowane zastosowanie ma źródła w starożytnej chińskiej medycynie ludowej. Kiedy roślinę sprowadzono do Europy, napar z konwalii szybko zyskał miano "złotej wody". Dziś dostępny jest...
Dostępny
49,90 zł

Olejek z konwalii – właściwości i zalety

Czysty i naturalny, uzyskany w ekologiczny sposób olejek eteryczny konwaliowy ma korzystny wpływ psychosensoryczny na cały organizm. Konwalia zawiera szereg substancji, z których warto wymienić m.in.:

 • Flawonoidy
 • Saponiny
 • Kwas cytrynowy
 • Kwas jabłkowy
 • Glikozydy nasercowe

Dzięki temu olejek z konwalii ma szereg właściwości zdrowotnych, działa przeciwskurczowo, oczyszczająco, uspokajająco i przeciwgorączkowo. Co więcej, przyjmuje się, iż stymuluje mózg i poprawia funkcje kognitywne. Oprócz tego olejek eteryczny konwaliowy zapewnia:

 • Ochronę skóry – stosowany miejscowo pozostawia skórę świeżą i ożywioną, jednocześnie gojąc drobne blizny, ranki, wypryski;
 • Łagodzi stany zapalne – olejek eteryczny z konwalii ma właściwości mukolityczne. Zmniejsza aktywność bakterii, które mogą być obecne w stanach zapalnych, łagodząc tym samym niewielki ból;
 • Poprawia krążenie – olejek konwaliowy rozcieńczony z olejem nośnikowym dzięki glikozydom nasercowym poprawia mikrokrążenie i zmniejsz ból mięśni w posmarowanych obszarach;
 • Poprawia funkcje poznawcze – właściwości przeciwstarzeniowe konwalii pomagają ograniczyć powiązany z wiekiem powolny spadek funkcji poznawczych, a także korzystnie wpływa na poprawę pamięci;
 • Wspomaga dobry nastrój – olejek z konwalii stosowany jest w aromaterapii w leczeniu bólów głowy, lekkich epizodów depresyjnych, czy stanów przewlekłej melancholii. Może być stosowany także w leczeniu udaru mózgu i epilepsji dzięki poprawie procesów poznawczych mózgu.

Olejek konwaliowy – jak używać?

Olejek eteryczny z konwalii może być stosowany w pielęgnacji skóry, domowych masażach, a także aromaterapii. Olej może nie tylko nawilżać i tonizować skórę, ale także wzmacniać jej właściwości regeneracyjne. Olejek z konwalii przywraca skórze naturalny koloryt, pomaga niwelować zmarszczki i wiele więcej.

Musimy mieć jednak na pamięci, iż konwalia nie należy do roślin, które możemy spożywać! Spożycie, nawet w małych dawkach, może prowadzić do ciężkiego zatrucia organizmu, a w niektórych przypadkach do śmierci. Pomimo tego olejek eteryczny konwaliowy może być stosowany bezpośrednio na skórze, czy w ramach sesji aromaterapii.

Jak stosować olejek z konwalii w użytku zewnętrznym?

 • Kąpiel – do aromatycznej kąpieli zalecamy rozcieńczyć od 5 do 10 kropel w łyżce stołowej żelu do kąpieli, a następnie rozpuścić w wannie z gorącą wodą
 • Masaż – ostrożnie rozpuszczamy od 5 do 8 kropel olejku eterycznego w 50 ml olejku nośnikowego lub dowolnego, tłustego kremu
 • Aplikacje miejscowe (np. w bolącym obszarze ciała) – na małych obszarach stosujemy 4 lub 5 kropel oleju w połączeniu z łyżeczką oleju nośnikowego
Olejek eteryczny konwaliowy

Olejek eteryczny konwalia a aromaterapia – jak stosować?

Olejek eteryczny z konwalii jest również z powodzeniem stosowany w aromaterapii ze względu na swoje wysokie działanie tonizujące. Pomaga się zrelaksować, łagodzi niepokój i nadmierny stres. Wiele osób stosujących olejki konwaliowe w aromaterapii sugeruje, iż są one w stanie zwiększyć zdolności umysłowe indywidualnej osoby dzięki poprawie funkcji kognitywnych, a także zwiększyć wydolność fizyczną organizmu.

Udowodnione jest, iż olejek eteryczny z konwalii ma korzystny wpływ na układ nerwowy człowieka, dzięki czemu jest skuteczny, chociażby w walce z bezsennością. Co więcej, jest niezwykle aromatycznym dodatkiem do medytacji.

Jak stosować olejek konwaliowy w aromaterapii?

 • Dyfuzja – wlewamy do napełnionego wodą dyfuzora od 5 do 15 kropel olejku. Następnie włączamy urządzenie, ciesząc się trwającymi od 15 do 30 minut sesjami do trzech razy dziennie
 • Nebulizator wystarczy dodać do urządzenia olejek eteryczny z konwalii w ilości od 8 do 20 kropel. Podobnie jak z dyfuzorem, zalecany czas sesji wynosi 15-30 minut
 • Rozprowadzanie na nadgarstkach lub chusteczce – aromaterapia w podróży jest również możliwa! Aby to zrobić, wystarczy rozprowadzić olejek w ilości 2-3 kropel na chusteczce lub wewnętrznej stronie nadgarstków, by cieszyć się jego zdrowotnymi właściwościami

Ciekawostki na temat olejku konwaliowego i samej rośliny – o jakich mowa?

Dowiedzieliśmy się już o pochodzeniu, stosowaniu i pozyskiwaniu olejku eterycznego z konwalii. Co jednak o ciekawostkach związanych z rośliną i pozyskiwanym z niej olejku? Sprawdźmy sami!

 • Niewiele osób wie, jednakże konwalia jest trującą rośliną! Pomimo tego, już od przeszło stu lat olejek z konwalii stosowany jest jako skuteczne antidotum na zatrucie gazami. Samo wykorzystanie medyczne, czy perfumeryjne sięga znacznie dalej, bo do XV wieku i wstecz;
 • Nie ma pośród nas nikogo, kto nie znałby Mikołaja Kopernika. Możemy jednak nie wiedzieć, że niektóre portrety naszego sławnego astronoma przedstawiały go z bukietem konwalii w dłoniach. Niegdyś roślina była jednym z symboli świata naukowego i lekarskiego;
 • Bukiety ślubne często wykonane są z konwalii. Kwiat ma symbolizować czystość panny młodej i jej czyste serce;
 • Gdy olejek eteryczny z konwalii nie jest sam w sobie trujący przy pośrednim kontakcie, sama konwalia, owszem może! Wszystko dzięki jej właściwościom toksycznym, które są w dużej mierze redukowane dzięki destylacji parą wodną;
 • Pokrycie chusteczki olejkiem eterycznym z konwalii i umieszczenie jej w szafie z ubraniami na noc zapewni przyjemny aromat naszej garderobie.
Bibliografia

"Aromatherapy and Essential Oils for Beginners: Au Naturoil: A Guide for Stress Relief, Healing Remedies and Natural Cleaners - With Over 100 Essential Oil Recipes” – S. Burgess, Get Your eBook Published, 2015.

"A Basic How to Use Essential Oils Guide for Stress & Depression: 125 Aromatherapy Oil Diffuser & Healing Solutions for Stress, Anxiety, Depression, Sleep ... Recipes and Natural Home Remedies Book 2)” – N. Connor, 2019.

"New cardenolides from Convallaria majalis” – B. Kopp, W. Kubelka, czasopismo naukowe Planta medica, 1982.

"The role of digitalis pharmacokinetics in converting atrial fibrillation and flutter to regular sinus rhythm” – R. W. Jelliffe, czasopismo naukowe Clinical pharmacokinetics, 2014.

"Medical Toxicology of Natural Substances. Digitalis-Containing Flowers (Foxglove, Lily of the Valley)” – D. G. Barceloux, 2008.

"The Constituents of the Flower Oil of Lily of the Valley” – S. Wakayama, S. Namba, czasopismo naukowe Bulletin of the Chemical Society of Japan, Chemical Society of Japan, 1965.

"Convallaria majalis in cardiac therapy” – H. Sachsse, czasopismo naukowe Therapie der Gegenwart, 1951.

"Convallatoxin, the primary cardiac glycoside in lily of the valley (Convallaria majalis), induces tissue factor expression in endothelial cells” – M. Morimoto, K. Tatsumi, K. Yuui, I. Terazawa, R. Kudo, S. Kasuda, czasopismo naukowe Veterinary medicine and science, 2021.

"Steroidal Glycosides from Convallaria majalis Whole Plants and Their Cytotoxic Activity” – Y. Matsuo, D. Shinoda, A. Nakamaru, K. Kamohara, H. Sakagami, Y. Mimaki, czasopismo naukowe International journal of molecular sciences, 2017.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń