Olejek eteryczny majerankowy - ekstrakt o uspokajających właściwościach

Jeśli kiedykolwiek używaliśmy majeranku w kuchni, z pewnością znamy jego pikantny, ciepły i lekko miętowy aromat. Olejek eteryczny majerankowy pozwala delektować się dobrze znanym aromatem w domu, czerpiąc przy okazji wiele pozytywnych korzyści, jakie ma do zaoferowania ta wyjątkowa roślina. Znana ze swoich właściwości uspokajających, stosowana jest w celu łagodzenia wielu doskwierających nam dolegliwości. Przekonajmy się, cóż takiego ukrywa przed nami uspakajająca moc majeranku.

Czym jest majeranek? – pochodzenie i wygląd

Zanim skupimy się na olejku eterycznym z majeranku, warto spojrzeć na to, czym dokładnie jest omawiana przez nas roślina. Majeranek (Origanum majonara) to roślina należąca do tej samej rodziny co mięta, czy tymianek. Chociaż botanicznie blisko spokrewniony z oregano, majeranek różni się jako gatunek tym, iż ma szaro-zielone liście i przylistki w kształcie estetycznych muszelek.

Majeranek to pospolita roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego i części blisko-wschodniej Azji. Zarówno liście, jak i kwiaty są ulubionymi przyprawami w wielu tradycyjnych potrawach śródziemnomorskich. Wysoko ceniony jako zioło kulinarne, w ostatnich latach stał się także niezwykle popularny w ramach aromaterapii. Świeże i orzeźwiające, miętowe nuty z pikantnym akcentem to znak charakterystyczny majeranku.

Olejek z majeranku – jak przebiega proces pozyskiwania?

Olejek eteryczny majerankowy pozyskiwany jest w podobny sposób jak większość stosowanych obecnie w aromaterapii olei. Mowa tu o tzw. destylacji z parą wodną, która jest najczęstszym sposobem pozyskiwania olejków eterycznych od tysięcy lat.

Podczas destylacji za pomocą pary wodnej różne części majeranku zawierające olej zostają miażdżone, ewentualnie moczone i podgrzewane w łaźni wodnej lub w dużym kotle. Jest to całkowicie tradycyjna metoda, która umożliwia uzyskanie 100% ekstraktu z rośliny.

Para wodna wyrywa cenny olej z materiału roślinnego i pozwala mu unosić się wraz z cząsteczkami wody. Następnie para wodna przenosząca olej zbierana jest w rurze zbiorczej w górnej części destylatora i skraplana, przy czym jest stale chłodzona zimną wodą.

Powyższy proces ostatecznie powoduje, iż para rozdziela cząsteczki wody i olejku w zbiorniku, tworząc jednocześnie olejek eteryczny i hydrolat na bazie majeranku. Ostatecznie olej oddzielany jest od wody z ekstraktem roślinnym, umożliwiając nam komfortowe korzystanie z jego korzyści, chociażby za pomocą dyfuzora.

Olejek majerankowy – właściwości godne podziwu!

Ze względu na proces wymieniony w poprzednim akapicie, można śmiało stwierdzić, że olejek eteryczny majerankowy cechuje się 100% zawartością oleju roślinnego w swoim składzie, dzięki czemu możemy delektować się jego unikatowymi właściwościami w domu, czy saunie. O jakich właściwościach olejku majerankowego mowa? Są to m.in.:

  • Poprawa zdrowia układu nerwowego – ze względu na swoje właściwości uspokajające olejek majerankowy jest idealny do odprężenia i zmniejszenia niektórych objawów nadmiernego niepokoju, czy chronicznego stresu. Ze względu na swoją naturalność, jest zdrową i bardzo skuteczną opcją na przykład w leczeniu bezsenności.
  • Korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy – wdychany, czy smarowany na skórze olejek majerankowy ma doskonałe właściwości antyoksydacyjne i hipotensyjne. Co to oznacza? Pobudza on krążenie i reguluje ciśnienie krwi.
  • Pomaga w zwalczaniu chorób - olejek ma właściwości antyseptyczne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Jest zatem doskonałym sprzymierzeńcem w walce z objawami przeziębienia, często dotykającego nas w okresie jesienno-zimowym. Bóle głowy, czy katar ustępują po kilkudniowych sesjach z olejkiem.
  • Ma działanie przeciwbólowe na układ pokarmowy – w przypadku wzdęć, bólów brzucha, kolek i zaparć olejek eteryczny majeranek to rozwiązanie idealne. Dzieje się tak, ponieważ wiatropędne i przeciwskurczowe właściwości są w stanie zwalczyć niestrawność i regulować pasaż jelitowy.
  • Łagodzi oznaki starzenia - przeciwutleniacze powiązane z majerankiem można napotkać w wielu kremach i balsamach. Dlatego dodawanie lub stosowanie indywidualnie olejku z majeranku pomaga w zwalczaniu wolnych rodników w skórze, poprawiając teksturę i gładkość cery.

Olejek majeranek – jak używać na co dzień?

Olejek eteryczny z majeranku jest idealną bazą do aromaterapii, w trakcie której można go rozproszyć po pomieszczeniu. Można także dodać go do kąpieli lub zmieszać z olejami roślinnymi do masażu. Zatem, jak używać olejku z majeranku na co dzień?

  • Aromaterapia - zalecane jest wykonywanie 30-minutowych sesji do trzech razy dziennie. Warto zaczynać od jak najmniejszej ilości olejku zmieszanej z wodą (np. 5-10 kropel).
  • Gorąca kąpiel - olejek eteryczny z majeranku jest także ciekawym dodatkiem do relaksującej kąpieli. Wystarczy dodać od 5 do 15 kropel wprost do gorącej wody, aby cieszyć się jego pozytywnymi właściwościami dermatologicznymi.
  • Masaż - w ramach masażu olejek jest w stanie poprawić koloryt i wygląd skóry, chociażby przez poprawę krążenia w miejscach masażu. Aby to zrobić, należy rozcieńczyć od 2 do 5 kropel olejku w oleju roślinnym (oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, awokado, czy arganowy), a następnie delikatnie wmasować w skórę.

Olejek majerankowy w aromaterapii – co należy wiedzieć?

Ponieważ olejek eteryczny majerankowy ma niezwykle silny zapach, w ramach aromaterapii zalecane jest stosowanie małej ilości kropel. Olejek eteryczny może być rozpylany za pomocą dyfuzora, a także nebulizatora. Warto pamiętać, iż w trakcie stosowania olejku z majeranku należy wpierw rozcieńczyć go z wodą, aby aromat unoszący się w pomieszczeniu nie był zbyt silny. Zalecane jest, aby czas sesji ze stosowanym nebulizatorem lub dyfuzorem trwał od 15 do 30 minut. Może być stosowany od 2 do 3 razy dziennie.

Ogólną zasadą jest rozważenie przestrzeni, w której rozpylany jest olejek. Oprócz stosowania w domu lub w ramach sesji aromaterapeutycznych olejek eteryczny majerankowy jest także ciekawym dodatkiem do aromaterapii w saunie. Jak to zrobić? Wystarczy dodać kilka kropel do wiadra, którym polewamy rozgrzane kamyczki. Oprócz tego można także zastosować mały dyfuzor, który powinien być umieszczony w przewiewnym miejscu. Antyseptyczne i relaksujące właściwości dadzą wtedy o sobie znać, tworząc przyjemną i komfortową przestrzeń.

Jeśli nie mamy dyfuzora lub jesteśmy w trakcie podróży, wystarczy nałożyć kropelkę lub dwie na chusteczkę, lub posmarować nim wewnętrzne części nadgarstków. Następnie wystarczy przystawić chustkę lub nadgarstki do nosa i spokojnym rytmem wdychać aromat olejku, który idealnie zadba o nasze przeziębienie w zimne i mroźne dni.

Olejek majerankowy – ciekawostki o ekstrakcie

Niewiele osób o tym wie, jednakże olejek eteryczny występuje w największej ilości w kwiatach majeranku! Z tego też względu ziele jest zbierane, gdy jest w pełnym rozkwicie. Zwykle odcina się i wykorzystuje tylko świeże i kwieciste końcówki pędów.

Co ciekawe, według starożytnych pism związanych z mitologią grecką, sama Afrodyta, bogini miłości i piękna, uważała majeranek za znak szczęścia. W Grecji długą tradycją było zakładanie wianków majerankowych na szyje nowożeńców, życząc im długiego, szczęśliwego życia.

W średniowieczu z kolei olej pozyskiwany z rośliny był używany w leczeniu niecodziennego bólu uszu i zębów. Mieszkańcy ówczesnej Europy i Azji byli świadomi jego antyseptycznego działania, dzięki czemu był stosowany przeciwko różnym chorobom zakaźnym.

Obecnie zaś olejek eteryczny majerankowy jest często używany przez sportowców w leczeniu nadwyrężeń mięśni. Przeciwzapalne i przeciwbólowe składniki olejku mogą również złagodzić dolegliwości reumatyczne.

Bibliografia

"Aromatherapy and Essential Oils for Beginners: Au Naturoil: A Guide for Stress Relief, Healing Remedies and Natural Cleaners - With Over 100 Essential Oil Recipes” – S. Burgess, Get Your eBook Published, 2015.

"A Basic How to Use Essential Oils Guide for Stress & Depression: 125 Aromatherapy Oil Diffuser & Healing Solutions for Stress, Anxiety, Depression, Sleep ... Recipes and Natural Home Remedies Book 2)” – N. Connor, 2019.

"Essential Oil Inhalation on Blood Pressure and Salivary Cortisol Levels in Prehypertensive and Hypertensive Subjects” – I-H. Kim, Ch. Kim, K. Seong, M-H. Hur, H. M. Lim, M. S. Lee, czasopismo naukowe Evidence-based complementary and alternative medicine, 2012.

"Marjoram (Origanum majorana): An essential oil with potential pharmacological properties and health benefits” – N. Dhiman, A. Bhasin, 2022.

"Effect of rapeseed oil aromatisation with marjoram on the content of volatile fraction and antioxidant properties” – R. Kowalski, G. Kowalska, U. Pankiewicz, M. Włodarczyk-Stasiak, M. Sujka, A. Mazurek, czasopismo naukowe Journal of food science and technology, 2020.

"In vivo protection of the marjoram ( Origanum majorana Linn.) essential oil in the cutaneous sporotrichosis by Sporothrix brasiliensis” – S. Bressan Waller i in., czasopismo naukowe Natural product Research, 2021.

"Pain relief assessment by aromatic essential oil massage on outpatients with primary dysmenorrhea: a randomized, double-blind clinical trial” – M-C. Ou, T-F. Hsu, A. C. Lai, Y-T. Lin, C-Ch. Lin, czasopismo naukowe The journal of obstetrics and gynaecology research, 2012.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń