
Olejek cytrynowy to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród konsumentów. Jest dobrze znany, ma szerokie zastosowanie, pięknie pachnie i stanowi doskonałą bazę do tworzenia własnych kompozycji. Dla przyjemności, zdrowia czy urody? Nie trzeba wybierać, bo olejek cytrynowy łączy przyjemne z pożytecznym. Jak stosować, by osiągnąć maksymalne korzyści?
Olejek cytrynowy - pozyskiwanie
Chociaż znajdziemy wiele różnych gatunków (a także odmian i hybryd) cytryny, do produkcji olejku eterycznego najczęściej wykorzystuje się cytrynę zwyczajną (Citrus limon). Pochodzenie jagody, którą znamy dzisiaj nie jest do końca wyjaśnione, ale naukowcy zakładają, że to skrzyżowanie limonki i cytronu (odkryte w Chinach).
Podobnie, jak w przypadku innych cytrusów, olejek naturalny uzyskuje się metodą tłoczenia na zimno. Aby wyprodukować jedną butelkę olejku potrzeba nawet 75 cytryn! Otrzymany płyn jest na ogół bezbarwny, choć może przyjąć delikatny, żółty kolor.
Olejek cytrynowy zawiera ponad 40 różnych związków (głównie terpenów), wśród których najważniejszy jest limonen - stanowi aż do 70% składu.
Olejek cytrynowy - właściwości
Olejek cytrynowy ma wiele prozdrowotnych właściwości. Badania potwierdziły szeroki zakres aktywności biologicznej olejku - działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Wykazuje cechy immunostymulujące (wzmacnia odporność) i detoksykacyjne. Wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego - działa hamująco na receptory bólowe i bierze udział w procesie aktywacji receptorów serotoninowych i dopaminowych - uspokaja i relaksuje. Olejek eteryczny z cytryny stosowany jest często przy reumatyzmie i artretyzmie.
Nie bez znaczenia pozostaje również nieoceniony wpływ na wygląd. Olejek cytrynowy jest promotorem przenikania substancji czynnych przez skórę - mowa przede wszystkim o witaminach i innych składnikach kosmetyków pielęgnacyjnych. Łagodzi przebarwienia, rozjaśnia skórę i jest całkiem dobrym antyoksydantem.
Jak pokazują najnowsze odkrycia, działa przeciwnowotworowo w stosunku do komórek raka jelita grubego.
Olejek cytrynowy - zastosowanie w aromaterapii
Olejek cytrynowy jest lekki i świeży, osoby wyczulone na zapachy z pewnością docenią ciepłe nuty cytralu lub ostry aromat limonenu. Dzięki swojemu złożonemu zapachowi stosowany jest często jako środek łagodzący objawy chorób cywilizacyjnych (jak nerwica, przewlekły stres, stany lękowe, nadciśnienie).
Aromaterapia w domowym zaciszu to świetny pomysł, który nie wymaga wiele wysiłku. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, wystarczy użyć 3-4 kropel (do 5 kropel, jeśli chcemy zintensyfikować zapach) w kominku aromaterapeutycznym.
Z czym łączyć?
Olejek cytrynowy jest niezwykle uniwersalny, doskonale łączy się nie tylko z innymi zapachami cytrusowymi, ale i większością dostępnych olejków eterycznych. Nie ma sztywnych zasad ani reguł, warto kierować się własnym gustem i upodobaniami. A gdyby potrzeba było inspiracji, warto sprawdzić którąś z poniższych propozycji:
Gotowe kompozycje
Kompozycje oparte na olejku cytrynowym nie są skomplikowane, a mogą przynieść zaskakujące efekty i niespotykane nuty zapachowe. Na początek warto wyprobować sprawdzone receptury z wykorzystaniem olejków, które większość z nas posiada w domowej kolekcji:
- 8 kropel olejku z cytryny + 8 kropel grejpfruta + 4 krople ylang - ylang + 2 krople olejku cedrowego (kompozycja pobudzająca)
- 7 kropel olejku cytrynowego + 2 krople grejpfruta + 4 krople olejku sandałowego (kompozycja intensywna)
- 3 krople olejku cytrynowego + 3 krople olejku pomarańczowego + 6 kropel olejku grejpfrutowego + 4 krople olejku ylang - ylang (kompozycja na poprawę nastroju)
Co ciekawe, nawet zwykła modyfikacja proporcji poszczególnych olejków może diametralnie zmienić kompozycję.
Relaks w domowym zaciszu
Jednym z podstawowych zabiegów, jakie możemy wykonać w domu, jest aromatyczna kąpiel. Nie ma żadnych przeszkód, by w tym celu skorzystać z olejku cytrynowego. Wystarczą już 3-4 krople, by cieszyć się upragnionym relaksem. Przy okazji można również zadbać o skórę dodając do wody 1 łyżkę miodu lub 200 ml mleka.
A jeśli to mało, warto spróbować masażu. Rozluźni mięśnie, poprawi krążenie, a przy użyciu olejku cytrynowego ukoi nerwy, oczyści umysł, rozświetli skórę oraz złagodzi stany zapalne. Podstawowa receptura zawiera wyłącznie dwa składniki:
Olejek cytrynowy zastosowanie w kosmetyce
Olejek cytrynowy od lat stosowany jest przy produkcji perfum oraz kosmetyków. Jego niezwykłe działanie jest dokładnie udokumentowane, a badania przynoszą coraz więcej możliwości. Wiemy już, że wykazuje działanie antyoksydacyjne (zmniejsza stężenie wolnych rodników) i depigmentacyjne (łagodzi przebarwienia i rozjaśnia skórę). Pomaga zwalczyć cellulit i ułatwia przenikanie substancji odżywczych.
Czy olejek cytrynowy sprawdzi się do każdego typu cery?
Olejek cytrynowy utrzymuje skórę w dobrej kondycji. Choć może być stosowany w przypadku każdego typu polecany jest szczególnie do cer dojrzałych (bierze udział w syntezie kolagenu), naczyniowych (wzmacnia naczynka krwionośne), tłustych (wykazuje właściwości ściągające) i trądzikowych (działa antyseptycznie). Zwęża rozszerzone pory, regeneruje i rozświetla - a tego potrzebuje przecież większość z nas.
Olejek cytrynowy do włosów
Olejek cytrynowy stosowany jest często w pielęgnacji włosów blond. Nadaje połysku, blasku i miękkości. Aby stworzyć własny kosmetyk z dodatkiem olejku eterycznego, wystarczy dodać 1-2 krople preparatu na każde 10 ml kosmetyku (szamponu lub odżywki). Nic trudnego, prawda?

Olejek cytrynowy na komary
Olejek cytrynowy to świetny repelent - doskonale odstrasza komary i inne uciążliwe insekty. Stworzenie własnego preparatu to (wbrew pozorom) nic skomplikowanego. Skutecznością nie odbiega od gotowych produktów, a jest znacznie bezpieczniejszy. I można spróbować na dwa sposoby:
- 3-5 kropel olejku cytrynowego + 10 ml wody
Całość umieszczamy w butelce z atomizerem. Jeśli chcemy wzbogacić mieszankę, można dodać kilka kropel olejku cytronelowego, lawendowego lub eukaliptusa cytrynowego. Nie zaleca się dodawać słodkich, kwiatowych zapachów, bo ten uwielbiany jest przez insekty.
Olejek cytrynowy - przeciwwskazania
Olejek cytrynowy nawet w świetle obecnych (surowych) norm zaliczany jest do produktów bezpiecznych. Jest jednak kilka zasad, o których warto pamiętać.
Olejek naturalny zawiera związki fotouczulające, co oznacza, że po użyciu nie należy eksponować skóry na działanie słońca. Z produktu powinny zrezygnować też kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji.
Olejek cytrynowy ulega szybkiemu utlenieniu, więc sposób przechowywania jest niezwykle istotny. Butelkę należy szczelnie zamknąć i trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu - dzięki temu nie straci swoich cennych właściwości.
Olejek cytrynowy jest (niezmiennie) bardzo lubiany i nie ma się czemu dziwić, bo w pełni zasłużył na swoją renomę. Szerokie spektrum działania, nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie nieustannie zapewnia mu nowych zwolenników. To naturalny, skuteczny i przyjemny element troski o ciało i umysł, który w bezpieczny sposób wpłynie również na wygląd - a wszystko w małej, niepozorne buteleczce. Niemożliwe? Nic bardziej mylnego.
"Rola aromaterapii w medycynie" - Z. Zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
"Citrus Limon (cytryna zwyczajna) - źródło surowców o cennych walorach kosmetycznych" - M. Klimek-Szczykutowicz, A. Szopa, H. Ekiert, Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej, Wydział Farmaceutyczny, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
"Działanie na bakterie tlenowe olejku cytrynowego (Ol. Citri)" - A. Kędzia, A. Kusiak, M. Ziółkowska-Klinkosz, A. Gębska, A. Wojtaszek-Słomińska, M. Wierzbowska, Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii, Katedra i Zakład Periodontologii i Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej, Zakład Ortodoncji, Gdański Uniwersytet Medyczny
Powiązane wpisy

Olejki eteryczne a zapachowe - czym się od siebie różnią?
Olejki eteryczne a olejki zapachowe. Obie formy stają się coraz bardziej popularne, wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnicy między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Dlatego te dwa terminy są często używane zamiennie - obie jednak formy różnią się znacznie od siebie, chociażby pod względem chemicznym. Obszary zastosowania są również odmienne, a oba olejki mają bardzo różne właściwości. Jaka różnica występuje pomiędzy nimi? W jaki sposób powstają, a także, które są lepsze? Sprawdźmy to!

Olejek eteryczny z konwalii - aromatyczny ekstrakt o wielu zaletach
Konwalia to znany na całym świecie, wyróżniający się pięknem i niepowtarzalnym aromatem kwiat. Nazywana jest symbolem wiosny, głównie ze względu na okres kwitnienia przypadający na maj. Nie każdy jednak wie, że jest również stosowana w produkcji aromatycznych olejków eterycznych. Przy odpowiednim zastosowaniu przyniosą nam wiele pożytku, zaskakując swoimi właściwościami. Co należy wiedzieć o olejkach eterycznych z konwalii, a także jak można skorzystać z ich wdzięku w domowej aromaterapii?

Jakie olejki eteryczne na bóle głowy i migrenę warto stosować?
Bóle głowy należą do najczęściej spotykanych rodzajów bólu, z którymi codziennie zmagają się miliony osób. Ich podłoże zazwyczaj różni się od siebie, co więcej mogą wystąpić w dowolnym obszarze głowy i mogą być odczuwalne z różną intensywnością. Jak temu zaradzić? Olejek eteryczny na ból głowy lub migrenę może być odpowiedzią, likwidując napięciowe bóle głowy rozwijające się z wielu powodów. Oprócz tego olejki eteryczne uspokajają i relaksują umysł i ciało. O jakich olejkach mowa?

Skład olejków eterycznych - co kryje się w aromatycznych kompozycjach?
Olejki eteryczne to nieodzowny składnik aromaterapii, który towarzyszy nam w trakcie każdej sesji z dyfuzorem, czy w ramach nieodzownych praktyk mających na celu poprawić nasze samopoczucie w stresujących momentach. Czy jednak zastanawialiśmy się, co tak naprawdę drzemie w środku olejków eterycznych? Jaki jest ich skład chemiczny, a także zawartość? Dzisiaj postaramy się przyjrzeć tym, jak i innym kwestiom związanym ze składem olejków eterycznych.

Kwas l-askorbinowy - wszechstronna witamina o unikatowym działaniu
Kwas askorbinowy to nieodzowny towarzysz naszej codziennej diety. Na pewno często słyszeliśmy o nim z telewizji, czy czytając opakowania produktów spożywczych. Pomimo tego, duża część z nas może nie wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten niezbędny w naszym życiu składnik. Za nazwą kwasu askorbinowego kryje się znana na całym świecie, witamina C. Jej rola jest niezbędna w ochronie naszego zdrowia, z tego też względu, przekonajmy się na własne oczy, co kryje przed nami niepozorny kwas askorbinowy.

Olejek eteryczny majerankowy - ekstrakt o uspokajających właściwościach
Jeśli kiedykolwiek używaliśmy majeranku w kuchni, z pewnością znamy jego pikantny, ciepły i lekko miętowy aromat. Olejek eteryczny majerankowy pozwala delektować się dobrze znanym aromatem w domu, czerpiąc przy okazji wiele pozytywnych korzyści, jakie ma do zaoferowania ta wyjątkowa roślina. Znana ze swoich właściwości uspokajających, stosowana jest w celu łagodzenia wielu doskwierających nam dolegliwości. Przekonajmy się, cóż takiego ukrywa przed nami uspakajająca moc majeranku.

Najlepsze olejki eteryczne na stres - o jakich mowa?
Fizjologiczna reakcja naszych ciał na stres objawia się na wiele sposobów. Bóle głowy, czy niepokój to jedne z nich. Stres sam w sobie odgrywa pozytywną rolę w życiu każdego z nas, poprawia zdolność organizmu do przystosowania się w niecodziennych warunkach. Jednakże, gdy stres staje się zbyt intensywny lub długotrwały, wyczerpuje organizm. W takiej sytuacji pomocne mogą być olejki eteryczne na stres, które są w 100% naturalnym zestawem antystresowym. O jakich olejkach mowa?

Aromaterapia w saunie - skuteczny sposób zadbania o własne zdrowie
Być może słyszeliśmy już wcześniej o olejkach eterycznych, a nawet stosowaliśmy je na swoim ciele lub w dyfuzorze. Leczenie homeopatyczne stosowane jest od tysięcy lat, jeszcze zanim nazwano je aromaterapią. Dziś ponownie staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje wielorakie działanie i korzyści. Aromaterapia w saunie to świetny sposób na czerpanie pełnych korzyści z olejków eterycznych przy jednoczesnym prozdrowotnym działaniu sauny.

Korzystanie z sauny - jak wydobyć jej pełen potencjał?
Sauna to tradycja wywodząca się wprost z krajów Północy, a zwłaszcza z Finlandii. Od kilku lat sauny cieszą się niezmierną popularnością w Polsce. Rytuał dobrego samopoczucia, jakim jest sucha gorąca kąpiel, przyciąga coraz więcej osób. Jak wygląda korzystanie z sauny oraz co należy o niej wiedzieć?

Olejek eteryczny kurkumowy - wszechstronny środek pełen tajemnic
Kurkuma to aromatyczna roślina z rodziny imbirowatych, od wieków z powodzeniem stosowana w Indiach, Chinach i na Sri Lance. Kurkuma charakteryzuje się pieprznym, pikantnym smakiem, korzennymi nutami zapachowymi, a także unikatowym kolorem, dzięki któremu zyskała uznanie jako barwnik i doskonały dodatek do potraw. Roślina znana jest również ze swoich właściwości kojących, podnoszących na duchu i poprawiających nastrój. Jakie zalety posiada olejek eteryczny kurkumowy?
Comments (0)