
Uważany za jeden z najważniejszych egzotycznych olejków eterycznych, ceniony za głęboki aromat oraz ogromną wartość leczniczą i terapeutyczną. Niezwykle łatwy w użyciu i wszechstronny w zastosowaniu - olejek lemongrasowy. Czy na co dzień wykorzystuje się pełnię jego właściwości? Jesteś doświadczonym użytkownikiem czy dopiero zaczynasz? Sprawdź, co tak naprawdę oferuje olejek z trawy cytrynowej.
Olejek lemongrasowy - pozyskiwanie
Olejek lemongrasowy pozyskiwany jest z ziela palczatki cytrynowej (Cymbopogon citratus) poprzez destylację z parą wodną. Choć roślina pochodzi z terenów południowych Indii i Sri Lanki, uprawiana jest obecnie wszędzie tam, gdzie panuje sprzyjający uprawie tropikalny klimat.
Głównym składnikiem olejku z trawy cytrynowej jest cytral, który stanowi 65% - 85% całego składu. Skąd ta rozbieżność? Udział poszczególnych substancji zależny jest od pochodzenia geograficznego.
Olejek lemongrasowy swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu, świeżemu zapachowi - jest cytrynowo - trawiasty i zielny z nieco ziemistą nutą.
Olejek lemongrasowy - właściwości
Olejek lemongrasowy wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową - stosowany miejscowo leczy rany i zapobiega zakażeniom - jak pokazują badania, niszczy bakterie lekooporne, które wywołują choroby skóry, płuc i jelit. Stosowany w formie inhalacji w przebiegu infekcji (bakteryjnych i wirusowych) oraz astmy ułatwia oddychanie i odświeża.
Olejek z trawy cytrynowej posiada właściwości przeciwzapalne, a regularnie stosowany może również zmniejszać objawy bólowe - szczególnie u osób cierpiących na problemy układu ruchu.
Olejek lemongrasowy wykazuje działanie przeciwutleniające, oczyszcza i pielęgnuje skórę, poprawia też kondycję włosów i paznokci.
Co przyniesie przyszłość?
Antymikotyczne właściwości olejku lemongrasowego dają dużą nadzieję, by stał się skuteczną alternatywą w leczeniu grzybic, które coraz gorzej reagują na środki farmakologiczne. A może być jeszcze lepiej...
Jak uważają naukowcy, olejek z trawy cytrynowej wykazuje potencjał w hamowaniu rozwoju i neutralizacji niektórych komórek nowotworowych - niestety, na wyniki badań trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
Olejek lemongrasowy - zastosowanie
Olejek lemongrasowy zachwyca mnogością zastosowań, szkoda byłoby nie wykorzystać wszystkich dostępnych możliwości. Trzeba je najpierw dobrze poznać, bo poza oczywistymi, jest jeszcze szereg innych - nieznanych, a bardzo przydatnych.
Olejek lemongrasowy w kosmetyce
Olejek lemongrasowy znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Ze względu na swój aromat wykorzystywany jest często przy produkcji perfum. Co ciekawe, w niskich stężeniach ma zapach...fiołków.
Olejek z trawy cytrynowej doskonale wymiata wolne rodniki, widocznie poprawiając kondycję skóry. Sprawdzi się także w pielęgnacji włosów. Do ulubionego szamponu, odżywki lub kremu wystarczy dodać kilka kropel preparatu, by cieszyć się zdrową cerą i pięknymi kosmykami.
Aby w pełni wykorzystać właściwości olejku eterycznego można też stworzyć oczyszczający tonik domowej roboty:
- 6 kropel olejku lemongrasowego + 250 ml wody destylowanej
Składniki należy umieścić w buteleczce, dokładnie wymieszać i używać codziennie - rano i wieczorem.
Olejek lemongrasowy na insekty
Olejek lemongrasowy jest doskonałym repelentem, który skutecznie odstrasza insekty - to rozwiązanie naturalne, bezpieczne i ekologiczne. Dodatkowo, każdy może bez trudu stworzyć mieszankę samodzielnie, używając zaledwie kilku produktów.
Olejek lemongrasowy na komary
Olejek lemongrasowy skutecznie odstrasza komary, chroniąc przed nieprzyjemnymi skutkami ukłucia. Uniwersalna mgiełka może być stosowana na skórę, ale z powodzeniem sprawdzi się także w domu - spryskując ubrania, pościel lub zasłony można łatwo wyeliminować problem z komarami:
- 20 kropel olejku lemongrasowego + 250 ml wody
Całość należy umieścić w butelce z atomizerem i używać w razie potrzeby (pamiętając, by wcześniej dokładnie wstrząsnąć mieszankę).
Olejek lemongrasowy na kleszcze
Olejek z trawy cytrynowej uchroni przed kleszczami, a więc i groźnymi chorobami, które przenoszą. Skoro lepiej zapobiegać, niż leczyć warto stworzyć skuteczny repelent:
- 10 kropel olejku z trawy cytrynowej + 2 łyżki oleju bazowego (np. kokosowy lub ze słodkich migdałów)
Całość należy dokładnie zmieszać i nałożyć na skórę przynajmniej 30 minut przed planowanym wyjściem z domu.
Aby dodatkowo wzmocnić mieszankę, można dodać olejku z drzewa herbacianego, lawendowego, cedrowego lub geranium - pamiętając o proporcjach - nie należy przekraczać 10 kropli wybranych olejków (łącznie).

Olejek z trawy cytrynowej w aromaterapii
Olejek lemongrasowy działa uspokajająco - relaksuje i odpręża, łagodzi niepokój, orzeźwia i wprawia w pozytywny nastrój. Pozwala szybciej zasnąć i poprawia jakość snu. Produkt może zniwelować ból głowy i pomóc w przypadku nawracających migren. W Brazylii olejek stosowany jest często w czasie upalnych dni, by schłodzić ciało i ożywić umysł.
Jak używać? W kominku aromaterapeutycznym lub dyfuzorze należy umieścić 3 - 4 krople olejku eterycznego - to wszystko, by cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Olejek lemongrasowy - relaks czy tropikalna energia?
Olejek lemongrasowy doskonale współgra z innymi olejkami eterycznymi. Stosując odpowiednie proporcje, można wzmocnić relaksacyjny charakter zapachu lub podkreślić tropikalny efekt. Wszystko zależy od aromatów, które dodamy do wyciągu z trawy cytrynowej. A warto wypróbować na przykład te:
- bazylia
- mięta
- drzewo cedrowe
- lawenda
- ylang ylang
- eukaliptus
- frankincense
Należy pamiętać, że olejek z trawy cytrynowej w dużej ilości może zdominować każdy zapach, lepiej zachować umiar.
A gdyby zmieszać kilka olejków naraz?
Co może być zaskoczeniem, olejek lemongrasowy doskonale komponuje się ze wszystkimi aromatami cytrusowymi i rzadko kiedy jest "przesadzony". Dla potwierdzenia, warto wypróbować cytrusową mieszankę:
- 3 krople olejku z trawy cytrynowej + 2 krople limonki + 2 krople cytryny
Jeśli jednak odświeżająca kompozycja to za mało, są też inne możliwości:
- 3 krople olejku z trawy cytrynowej + 3 krople lawendy + 3 krople eukaliptusa
- 2 krople olejku z trawy cytrynowej + 2 krople majeranku + 2 krople pomarańczy
- 4 krople olejku z trawy cytrynowej + 3 krople frankincense + 2 krople grejpfruta
- 4 krople olejku z trawy cytrynowej + 3 krople lawendy + 2 krople rozmarynu
Jest z czego wybierać, prawda?
Olejek lemongrasowy do masażu
Olejek lemongrasowy wykorzystywany jest często w czasie leczniczego masażu - łagodzi objawy reumatyzmu i zapalenia stawów, działa przeciwbólowo i niweluje obrzęki. Poprawnie wykonany zabieg poprawi krążenie, a olejek wpłynie pozytywnie na kondycję skóry. Na początek wystarczy prosta receptura:
- 8 kropel olejku lemongrasowego + 10 ml oleju nośnego (np. kokosowy lub słonecznikowy)
Olejek lemongrasowy do kąpieli
Kąpiel z dodatkiem olejku lemongrasowego oczyści skórę i ukoi zmysły. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą wystarczy dodać ok. 5 kropel produktu. Aby wzmocnić efekt pielęgnacyjny, kąpiel można uzupełnić o niewielką ilość oleju roślinnego lub 4 łyżki miodu.
Olejek lemongrasowy na co dzień
Olejek lemongrasowy zapewni piękny zapach...w szafie. Kwadratowy kawałek cienkiego materiału (np. gaza lub bawełniana ściereczka) należy zasypać herbatą i dodać ok. 20 kropel olejku z trawy cytrynowej. Całość można złożyć i związać rogi sznurkiem lub ozdobną wstążką, by następnie umieścić pachnącą saszetkę na jednej z półek.
Olejek z trawy cytrynowej posłuży także jako aromatyczny, ale i skuteczny środek do czyszczenia powierzchni. W butelce z atomizerem wystarczy zmieszać kilka składników:
- 6 kropel trawy cytrynowej + 6 kropel lawendy + 6 kropel bergamotki + 4 łyżki alkoholu + woda (do zalania butelki)
Może to sprawi, że sprzątanie stanie się trochę przyjemniejszą czynnością?
Olejek lemongrasowy - na co uważać?
Olejek z trawy cytrynowej musi być odpowiednio przechowywany, ale nawet wtedy data ważności produktu jest ograniczona - z czasem skład ulega utlenieniu, a właściwości zmieniają się i słabną.
Olejek nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, w okresie laktacji i dzieci poniżej 12 roku życia. Produkt nie wykazuje fototoksyczności, jak np. olejek cytrynowy, ale częściej uczula.
Znaczenie olejku lemongrasowego w kontekście wartości leczniczej stale wzrasta, stąd nieustające zainteresowanie produktem. To doskonała alternatywa dla konwencjonalnej medycyny, ale i forma terapii wspomagającej w wielu schorzeniach. Aż trudno uwierzyć, że produkt jest dziełem natury. Bezpiecznym, ekologicznym i skutecznym - w zasięgu każdego.
"Scientific basis for the therapeutic use of Cymbopogon citrate, stapf (Lemon grass)" - G. Shah, R. Shri, V. Panchal, N. Sharma, B. Singh, A. S. Mann, Department of Pharmacognosy, Department of Pharmaceutical Chemistry, Department of Pharmacology,
"Ocena aktywności olejku lemongrasowego wobec grzybów chorobotwórczych" - N. Gordzielik, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński, Bis college of Pharmacy, Departments of Pharmaceutical Sciences and Drug Research, Punjabi University
"Cymbopogon citratus", Plants of the World Online, Royal Botanical Gardens, Kew
"Reviev of pharmacological activity of Cymbopogon citratus" - K. Manvitha, B. Bidya, Department of Pharmacognosy, Al - Ameen College of Pharmacy, India Department of Pharma chemistry, M S Ramaiah College of Pharmacy, India
"Cymbopogon citratus" - O. A. Lawal, A. L. Ogundajo, N. O. Avoseh, I. A. Ogunwande, Medicinal spices and vegetables from Africa, Therapeutic Potential against Metabolic, Inflammatory, Infectious and Sistemic Diseases, Academic Press
Powiązane wpisy

Olejki eteryczne a zapachowe - czym się od siebie różnią?
Olejki eteryczne a olejki zapachowe. Obie formy stają się coraz bardziej popularne, wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnicy między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Dlatego te dwa terminy są często używane zamiennie - obie jednak formy różnią się znacznie od siebie, chociażby pod względem chemicznym. Obszary zastosowania są również odmienne, a oba olejki mają bardzo różne właściwości. Jaka różnica występuje pomiędzy nimi? W jaki sposób powstają, a także, które są lepsze? Sprawdźmy to!

Olejek eteryczny z konwalii - aromatyczny ekstrakt o wielu zaletach
Konwalia to znany na całym świecie, wyróżniający się pięknem i niepowtarzalnym aromatem kwiat. Nazywana jest symbolem wiosny, głównie ze względu na okres kwitnienia przypadający na maj. Nie każdy jednak wie, że jest również stosowana w produkcji aromatycznych olejków eterycznych. Przy odpowiednim zastosowaniu przyniosą nam wiele pożytku, zaskakując swoimi właściwościami. Co należy wiedzieć o olejkach eterycznych z konwalii, a także jak można skorzystać z ich wdzięku w domowej aromaterapii?

Jakie olejki eteryczne na bóle głowy i migrenę warto stosować?
Bóle głowy należą do najczęściej spotykanych rodzajów bólu, z którymi codziennie zmagają się miliony osób. Ich podłoże zazwyczaj różni się od siebie, co więcej mogą wystąpić w dowolnym obszarze głowy i mogą być odczuwalne z różną intensywnością. Jak temu zaradzić? Olejek eteryczny na ból głowy lub migrenę może być odpowiedzią, likwidując napięciowe bóle głowy rozwijające się z wielu powodów. Oprócz tego olejki eteryczne uspokajają i relaksują umysł i ciało. O jakich olejkach mowa?

Skład olejków eterycznych - co kryje się w aromatycznych kompozycjach?
Olejki eteryczne to nieodzowny składnik aromaterapii, który towarzyszy nam w trakcie każdej sesji z dyfuzorem, czy w ramach nieodzownych praktyk mających na celu poprawić nasze samopoczucie w stresujących momentach. Czy jednak zastanawialiśmy się, co tak naprawdę drzemie w środku olejków eterycznych? Jaki jest ich skład chemiczny, a także zawartość? Dzisiaj postaramy się przyjrzeć tym, jak i innym kwestiom związanym ze składem olejków eterycznych.

Kwas l-askorbinowy - wszechstronna witamina o unikatowym działaniu
Kwas askorbinowy to nieodzowny towarzysz naszej codziennej diety. Na pewno często słyszeliśmy o nim z telewizji, czy czytając opakowania produktów spożywczych. Pomimo tego, duża część z nas może nie wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten niezbędny w naszym życiu składnik. Za nazwą kwasu askorbinowego kryje się znana na całym świecie, witamina C. Jej rola jest niezbędna w ochronie naszego zdrowia, z tego też względu, przekonajmy się na własne oczy, co kryje przed nami niepozorny kwas askorbinowy.

Olejek eteryczny majerankowy - ekstrakt o uspokajających właściwościach
Jeśli kiedykolwiek używaliśmy majeranku w kuchni, z pewnością znamy jego pikantny, ciepły i lekko miętowy aromat. Olejek eteryczny majerankowy pozwala delektować się dobrze znanym aromatem w domu, czerpiąc przy okazji wiele pozytywnych korzyści, jakie ma do zaoferowania ta wyjątkowa roślina. Znana ze swoich właściwości uspokajających, stosowana jest w celu łagodzenia wielu doskwierających nam dolegliwości. Przekonajmy się, cóż takiego ukrywa przed nami uspakajająca moc majeranku.

Najlepsze olejki eteryczne na stres - o jakich mowa?
Fizjologiczna reakcja naszych ciał na stres objawia się na wiele sposobów. Bóle głowy, czy niepokój to jedne z nich. Stres sam w sobie odgrywa pozytywną rolę w życiu każdego z nas, poprawia zdolność organizmu do przystosowania się w niecodziennych warunkach. Jednakże, gdy stres staje się zbyt intensywny lub długotrwały, wyczerpuje organizm. W takiej sytuacji pomocne mogą być olejki eteryczne na stres, które są w 100% naturalnym zestawem antystresowym. O jakich olejkach mowa?

Aromaterapia w saunie - skuteczny sposób zadbania o własne zdrowie
Być może słyszeliśmy już wcześniej o olejkach eterycznych, a nawet stosowaliśmy je na swoim ciele lub w dyfuzorze. Leczenie homeopatyczne stosowane jest od tysięcy lat, jeszcze zanim nazwano je aromaterapią. Dziś ponownie staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje wielorakie działanie i korzyści. Aromaterapia w saunie to świetny sposób na czerpanie pełnych korzyści z olejków eterycznych przy jednoczesnym prozdrowotnym działaniu sauny.

Korzystanie z sauny - jak wydobyć jej pełen potencjał?
Sauna to tradycja wywodząca się wprost z krajów Północy, a zwłaszcza z Finlandii. Od kilku lat sauny cieszą się niezmierną popularnością w Polsce. Rytuał dobrego samopoczucia, jakim jest sucha gorąca kąpiel, przyciąga coraz więcej osób. Jak wygląda korzystanie z sauny oraz co należy o niej wiedzieć?

Olejek eteryczny kurkumowy - wszechstronny środek pełen tajemnic
Kurkuma to aromatyczna roślina z rodziny imbirowatych, od wieków z powodzeniem stosowana w Indiach, Chinach i na Sri Lance. Kurkuma charakteryzuje się pieprznym, pikantnym smakiem, korzennymi nutami zapachowymi, a także unikatowym kolorem, dzięki któremu zyskała uznanie jako barwnik i doskonały dodatek do potraw. Roślina znana jest również ze swoich właściwości kojących, podnoszących na duchu i poprawiających nastrój. Jakie zalety posiada olejek eteryczny kurkumowy?
Comments (0)