Naturalny olejek eteryczny cynamonowy i jego niespotykane zalety

Olejek cynamonowy nie jest tak popularny jak pozostałe roślinne olejki eteryczne, choć wraz z upływem czasu zainteresowanie produktem znacznie wzrasta. Kojarzymy go głównie z przyjemnym, charakterystycznym dla cynamonu zapachem - ma jednak znacznie więcej cennych właściwości! Można go stosować zewnętrznie (na skórę i włosy), jako bazę do aromaterapii lub produkcji perfum, świec i innych produktów zapachowych. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

 Jak powstaje olejek cynamonowy?

Pozyskiwanie olejku cynamonowego nie jest skomplikowane ani trudne. Surowiec stanowi kora cynamonowca, czyli drzewa występującego naturalnie na terenach subtropikalnych. Olejek pozyskiwany z liści i korzeni ma znacznie mniejszą wartość, obecnie raczej nie spotkamy go na półkach sklepowych. Cały proces polega na metodzie destylacji z parą wodną, za co w dzisiejszych czasach odpowiadają specjalne urządzenia.

Skład olejku cynamonowego

Omawiając korzystne właściwości produktu warto wiedzieć, co dokładnie on zawiera. Wśród cennych składników wyróżniamy:

 • aldehyd cynamonowy
 • eugenol
 • kwas cynamonowy
 • furfural
 • aldehyd nonylowy
 • kariofylen

Za charakterystyczny zapach odpowiada aldehyd cynamonowy, który stanowi od 42 do 76% wszystkich składników, w zależności od jakości surowca. Jego znaczna część utlenia się do kwasu cynamonowego, dlatego olejek uznaje się za jeden z bardziej intensywniejszych. Nie zaleca się stosowania go bezpośrednio na skórę w dużej ilości, bez wcześniejszego rozcieńczenia. Jeśli chcemy cieszyć się jego właściwościami w stosowaniu zewnętrznym, zmieszajmy go z innym olejkiem, np. eukaliptusowym.

Olejek cynamonowy - zastosowanie i właściwości

Na początku warto omówić zdrowotne działanie produktu. Olejek cynamonowy bywa składnikiem preparatów na niestrawność, wzdęcia, bolesne skurcze jelit i żołądka czy brak apetytu. Warto zauważyć, że nasz organizm wie najlepiej czego potrzebuje - niejednokrotnie przy dolegliwościach trawiennych sami sięgamy po herbatę z dodatkiem cynamonu. Przeprowadzono liczne badania udowadniające, że zmniejsza on również ryzyko miażdżycy i nadciśnienia tętniczego, a także obniża poziom glukozy i cholesterolu LDL we krwi. Inhalacje na bazie olejku cynamonowego mają spore znaczenie w terapii schorzeń dróg oddechowych, także u dzieci powyżej 12. roku życia. Choć w dzisiejszych czasach znacznie rzadziej cierpimy na choroby pasożytnicze niż wiele lat temu, to jednak każdemu z nas może zdarzyć się takie zakażenie. Z pomocą ponownie przychodzi naturalny olejek eteryczny cynamonowy, jako produkt przeciwdrobnoustrojowy i antyseptyczny. Duże znaczenie ma także aromaterapia, czyli sam zapach cynamonu. Działa on pozytywnie na psychikę i sferę emocjonalną, ponieważ:

 • pobudza metabolizm
 • rozgrzewa
 • zmniejsza zmęczenie psychiczne
 • poprawia nastrój
 • pobudza do działania
 • wzmacnia koncentrację i pamięć
 • usuwa nerwowość i napięcia

Jego duża uniwersalność sprawia, że zawsze powinniśmy mieć jedną buteleczkę w szafce. Kto wie, może w najbliższych dniach będziemy mieć trudny okres w pracy, pokłócimy się z najbliższymi lub będziemy potrzebowali wyjątkowej koncentracji? Wiele osób spośród nas uwielbia zapach cynamonu. Kojarzy się nam z ciepłem, przytulnym domem i bezpieczeństwem. Bez obaw stosujmy go do poprawy własnego komfortu psychicznego i odprężenia. 

Olejek cynamonowy na skórę

Zewnętrzne stosowanie olejku cynamonowego może podrażniać delikatną skórę i powodować jej zaczerwienienia. Dlatego szczególną ostrożność zachowujmy w stosunku do dzieci, osób starszych i posiadaczy wyjątkowo delikatnej skóry. Zgodnie z wcześniejszą wskazówką - najlepiej rozcieńczmy go z innym olejkiem. Produkt znacznie poprawia ukrwienie, można dodać kilka kropel do ulubionej maski do ciała. Tak przygotowana skóra lepiej wchłonie składniki aplikowanego później kremu lub balsamu. 

Mało kto wie, że możemy śmiało stosować olejek cynamonowy na cellulit. Wystarczy dodać odrobinę do kupionego wcześniej peelingu lub przygotować go samodzielnie. Dobrym połączeniem jest 4-5 kropli produktu, łyżka fusów z kawy i łyżeczka kefiru. Jego działanie antycellulitowe opiera się na poprawie ukrwienia skóry - staje się lepiej zaopatrzona w tlen i składniki odżywcze, a toksyny są znacznie szybciej usuwane. Wpływa to na jędrność i elastyczność skóry. 

Olejek cynamonowy na włosy

Możemy również stosować olejek cynamonowy na włosy. Tutaj wyróżniamy tradycyjne olejowanie włosów, wykonywanie płukanek lub dodawanie kilku kropli do masek. Znacznie lepsze efekty zauważymy jednak nie tyle w przypadku samych włosów, o ile w odniesieniu do skóry głowy. Popularnością cieszą się maseczki na skalp głowy - olejek cynamonowy mieszamy z dwoma innymi, wybranymi według własnych potrzeb i preferencji, a następnie nakładamy na skalp na około 20 minut. Po upływie tego czasu dokładnie myjemy głowę. Efektem takich zabiegów jest szybszy porost włosów, stają się one gęstsze i bardziej wytrzymałe. Wszystko za sprawą poprawy ukrwienia cebulek, które odpowiadają za kondycję włosów. 

Nietypowe zastosowania olejku cynamonowego

Olejek cynamonowy to znany od tysiącleci afrodyzjak. Jeśli chcemy spędzić miły, romantyczny wieczór z drugą połówką, warto wcześniej zadbać o odpowiedni klimat pomieszczenia, a zwłaszcza o zapach. Olejek można dodać do dyfuzora zapachowego, nawilżacza powietrza lub zwykłych kominków zapachowych. Osoby preferujące własnoręcznie wykonane ozdoby do domu mogą z powodzeniem dodać go do wosku sojowego i przygotować świece zapachowe. Produkt dobrze połączy się z zapachami takimi jak wanilia, ylang ylang czy drzewo sandałowe. 

Kolejnym ciekawym przykładem jest olejek cynamonowy na komary. Ze względu na intensywny, mocny zapach, owady nie dążą do przebywania w jego pobliżu. To idealne rozwiązanie dla miłośników wieczornych posiedzeń na balkonie czy tarasie. Zastosowanie produktu jest podobne jak w powyższym przypadku - możemy go stosować jak każdą inną formę aromaterapii. 

Olejek cynamonowy - ciekawostki

W ezoteryce uznaje się, że wykazuje on właściwości ochronne, zwłaszcza przed złymi urokami rzucanymi przez inne osoby. Ma przyciągać pieniądze i wzmacniać siły psychiczne, dlatego od dawna olejek cynamonowy był przeznaczany dla osób z wyższych sfer. Niejednokrotnie uznawano, że to właśnie on przysłużył się do życiowego powodzenia wielu znanych osobistości. Kolejnym przesądem jest, że największą moc wykazuje stosowany w czwartki, zwłaszcza w połączeniu z medytacją. Astrologicznie wiążemy go z żywiołem ognia.

Bibliografia

"Działanie in vitro olejku cynamonowego (Oleum Cinnamomi) na grzyby drożdżopochodne" - A. Kędzia, M. Ziółkowska-Klinkosz, A. Kusiak, B. Kochańska, A. Kędzia, A. Wojtaszek-Słomińska, Postępy Fitoterapii, 1/2015

"Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów - właściwości lecznicze biblijnych przypraw" - D. Sztaba, Farmakologia Praktyczna, 1/2009

"Aktywność olejku cynamonowego (Oleum Cinnamomi) wobec bakterii beztlenowych" - A. Kędzia, Postępy Fitoterapii, 1/2011

"Cinnamon oil" - K. Haddi, L. Faroni, E. Oliveira, Green Pesticides Handbook Essential Oils for Pest Control

"Ajurweda i aromaterapia" - L. Miller, B. Miller, 2017

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.