Magiczny olejek citronella

Olejek citronella ze względu na swoje magiczne właściwości powinien znaleźć się w kolekcji każdej osoby cenionej korzystny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. O czym powinien wiedzieć przyszły posiadacz olejku eterycznego cytronelowego?

Poznaj właściwości cytronelli

Olejek cytronelowy poza niezwykłym cytrusowym zapachem ma również szereg korzystnych właściwości. Specyficzne właściwości takie jak zdolność do redukcji stanów zapalnych przy właściwościach antybakteryjnych i zdolności do stymulowania ciała do wydzielania większej ilości potu sprawia, że warto z niego korzystać podczas wszelkiego rodzaju przeziębień, czy gorączki. Niezwykle istotną właściwością tego olejku jest również zdolność do poprawy nastroju oraz redukcji stresu. Właściwość ta może okazać się szczególnie cenna w przypadku osób zmagających się ze stanami lękowymi lub depresją.

Co ciekawe, olejek cytronelowy działa jednocześnie pobudzająco, jak i uspokajająco. Oprócz tego citronella posiada również potwierdzone naukowo właściwości przeciwgrzybicze. Specyfik ten jest również polecany osobom zmagającymi się z problemami skórnymi takimi jak trądzik. Jedne z badań przeprowadzonych w 2015 udowadniają, że wdychanie tego olejku może przyczynić się do utraty masy ciała, a także zmniejszenia poziomu cholesterolu. Oprócz tego olejek ten pozwala na redukcje uczucia zmęczenia. Olejek citronella może się również okazać skuteczny w łagodzeniu niepożądanych objawów układu trawiennego.

Jak pachnie olejek cytronelowy?

Olejek ten jest niezwykle ceniony za swój przepiękny zapach. Najprościej można opisać go jako połączenie przywodzący na myśl okres lata zapach trawy z dodatkiem cytrusowej nuty, która zapewnia świeżość oraz orzeźwienie. Fakt, iż olejek ten ma właściwości odstraszające, nie oznacza, że aromat jest w jakikolwiek sposób nieprzyjemny. Wprost przeciwni jest to przyjemny, cytrusowy zapach. Dowodem na atrakcyjną nutę zapachową tego olejku jest fakt, że są one wykorzystywane w formie naturalnego dezodorantu, a także naturalnego odświeżacza powietrza, który ma za zadanie nadać pomieszczeniu świeżości. Zapach olejku wynika z miejsca jego pozyskania, jakim jest trawa tropikalna.

Szerokie zastosowanie olejku cytronelowego

Olejek citronella ma niezwykle szerokie zastosowania - można go wykorzystywać z aromaterapii, ale również jako dodatek do kąpieli, czy dodatkowe źródło odprężenia podczas spędzania czasu w saunie. Przyjemne odprężenie zapewni również masaż z wykorzystaniem tego olejku. Olejek cytronelowy doskonale wpływa na stan skóry. Z tego względu stanowi on doskonały dodatek do kosmetyku domowej roboty. Dodanie 1-3 kropli do ulubionego kosmetyku i odpowiednie wymieszanie powinno stanowić skuteczną pomoc w walce z trądzikiem oraz przebarwieniami.

Przyjemny cytrynowy zapach sprawia, że kilka kropel olejku sprawdzi się idealnie, jako dodatek do domowego środku czystości. Co ciekawe, właściwością, która jest szczególnie chętnie wspominana w literaturze, jest zdolność do odstraszania kleszczy oraz różnych insektów. Co ciekawe, rozwiązanie to również sprawdza się w przypadku zwierząt domowych, narażonych na kleszcze, czy pchły, należy jednak pamiętać o odpowiednim rozcieńczeniu z wodą. Stosunek ten powinien wynosić 1:10. Umieszczenie tego olejku w dyfuzorze umożliwi redukcje bólu głowy, stresu czy bólów miesiączkowych, ale to nie jedyna korzyść z tego rozwiązania. Ponadto osoby zmagające się dużą ilością komarów, czy much z łatwością się ich pozbędą, rozprowadzając przyjemny zapach po pomieszczeniu. Olejek citronella to również idealne remedium na infekcje grzybicze. Przed nałożenie roztworu na zainfekowany obszar jego należy go rozcieńczyć w innym olejku stanowiącym bazę. Wykorzystanie tego olejku może mieć również nieznaczny wpływ na walkę z mszycami. Olejek ten może okazać skuteczny w przypadku narażenia na nadmierne promieniowanie UV, a także występowania zbyt wysokiego ciśnienia we wnętrzu gałki ocznej.

Olejek cytronelowy na kleszcze?

Olejek cytronelowy jest znanych ze swych właściwości pozwalających na pozbycie się owadów i kleszczy. Wbicie się kleszcza może być niezwykle groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Przebywając wiele godzin na obszarach takich, jak dzika łąka, gdzie ryzyko ugryzienia jest szczególnie wysokie, warto powtarzać procedurę nakładania olejku kilkukrotnie. Pozwoli to uniknąć takich potencjalnych konsekwencji jak m.in.

  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • wystąpienie rumienia,
  • chorowania na kleszczową gorączkę,
  • pojawienie się problemów z oddychaniem, a także
  • wystąpienie boreliozy, która może skutkować pogorszonym samopoczuciem i bólami mięśniowymi, ale również zapalenia opon mózgowych, czy nerwów, które w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci.

    Skutki takiego ukąszenia mogą być odczuwalne nawet po latach od jego wystąpienia.

Czy citronella działa na komary?

Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, iż punktowe nałożenie na skórę kilku kropel oleju powinno skutecznie uchronić przed ukąszeniami ze strony komarów przez co najmniej 2 godziny. Dodatkowo jego skuteczności dowodzi fakt, iż został on zarejestrowany w związku z tą właściwością w amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska.

Warto zaznaczać, że jego wysoki poziom skuteczności, nie oznacza jego dużej toksyczności. Wręcz przeciwnie zarejestrowano go ze względu relatywnie niskie szkodliwe działanie na środowisko. Ukoszenia komara mogą być swędzące i nieprzyjemne z tego względu warto skorzystać z możliwości ich odstraszenia poprzez nałożenia kilku kropel olejku na skórę. Oprócz tego warto, korzystając z dyfuzora rozprowadzić przyjemny lekko słodki, cytrusowy zapach po pomieszczeniu. Wpłynie to kojąco na samopoczucie, a zarazem poprawi komfort życia poprzez pozbycie się utrudniających sen komarów.

Stosowanie olejku cytronelowy w ciąży

Choć olejki mają liczne dobroczynne dla zdrowia właściwości, wielu z nich niestety nie wolno stosować w przypadku zajścia w ciążę. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku olejku cytronelowego. Główną tego przeciwwskazania w przypadku tego olejku są jego właściwości, które mogą przyczyniać się do pojawienia się miesiączki. Dodatkowo preparat ten może w tym szczególnym dla kobiety czasie powodować podrażnienie jej delikatnej skóry. W przypadku chęci skorzystania z olejku cirtonella należy obowiązkowo skonsultować taki zamiar z lekarzem prowadzącym lub zasięgnąć porady u farmaceuty.

Bibliografia

"Jak odstraszyć komary metodami naturalnymi? Fakty potwierdzone naukowo"- Karina Schönknecht, PRONATURE, 2020.

"Rola aromaterapii w medycynie" - Zygmunt Zdrojewicz, Katarzyna Minczakowska, Krzysztof Klepacki, Family Medicine & Primary Care Review, 2014.

"Zastosowanie olejków eterycznych w ochronie roślin przed szkodnikami w świetle najnowszej literatury" - Agnieszka Dutka, Postępy w ochronie roślin 53 (1), 2013.

"Effects of Inhaled Citronella Oil and Related Compounds on Rat Body Weight and Brown Adipose Tissue Sympathetic Nerve" - Irmanida Batubara, Irma H. Suparto,Siti Sa’diah, Ryunosuke Matsuoka, Tohru Mitsunaga, Trusted Source, 2015.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.