Limonka, czyli mniej popularna siostra cytryny - odkryj właściwości limetkowego olejku eterycznego

Olejek limetkowy jest jednym z najbardziej niedocenionych olejków do aromaterapii. Poprzez swoje właściwości znajduje zastosowanie m.in. w kosmetologii. Ma również szereg rekomendacji zdrowotnych. Jak używać olejku limetkowego? Jak przygotować się do aromaterapii?

Olejek eteryczny limonkowy - najważniejsze informacje 

Limonka/limetka często kojarzona jest z cytryną. Jednak zapach całkowicie się różni, jest bardziej orzeźwiający i nieco bardziej egzotyczny. Dla wielu osób ten właśnie aromat to ulubiony sposób na kojenie nerwów czy obowiązkowy dodatek kosmetyczny. 

Olejek eteryczny z limetki ma szereg zastosowań. Produkt ten ceniony jest głównie z uwagi na intensywny, świeży i orzeźwiający zapach. Poprzez dość wysokie stężenie, można stosować go w standardowych kominkach do aromaterapii. Naukowcy dokładnie zbadali skład olejku, wyróżniając kilka ważnych składników. Najważniejszy z nich, limonen, stanowi ponad 40% zawartości preparatu. To monoterpen, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. 16% olejku to gamma-terpinen, substancja zwalczająca patogeny, a 13% to beta-pinen, który wykazuje właściwości przeciwlękowe oraz rozszerza drogi oddechowe. Wyróżniono również kilkuprocentową zawartość substancji takich jak alfa-pinen czy sabinen. 

Pozyskiwanie olejku eterycznego limetkowego

Podobnie jak w przypadku większości cytrusów, olejek limetkowy pozyskuje się poprzez proces tłoczenia na zimno skórek owocu. Ewentualnie olejek można otrzymać poprzez destylację parową, jednak jest to proces wybierany zdecydowanie rzadziej. Skórki z limetki stanowią produkt uboczny przy produkcji soku. 

Olejek limetkowy - właściwości oraz zastosowanie 

Olejek limetkowy znany jest głównie ze względu na korzystny wpływ na układ immunologiczny. Jak wskazują eksperci, łagodzi również stany zapalne oraz jest "lekiem" na złe samopoczucie. Specyfik ten został wielokrotnie opisany w działaniach naukowych, gdzie zwracano uwagę głównie na zawartość pro-zdrowotnych substancji. 

Olejek eteryczny limetka - 10 ml

OET-LIM-10
Olejek eteryczny limetka pozyskiwany jest na dwa sposoby - poprzez tłoczenie na zimno skórek owoców lub destylację parą wodną suszonego surowca. Ekstrakt to jeden z najważniejszych produktów drzewa Citrus aurantifolia. Roślina pochodzi prawdopodobnie z Azji, a praktyka uprawy sięga nawet 3000 lat. Z biegiem czasu nie straciła na wartości, wręcz przeciwnie...
Dostępny
6,09 zł

Olejek eteryczny limetka - 30 ml

OET-LIM-30
Olejek limetkowy to produkt wytwarzany ze skórek owoców limonki. Wykazuje właściwości antyseptyczne i ściągające. Wspiera leczenie stanów zapalnych skóry. Jest pomocny przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, przy zapaleniu oskrzeli i bólu gardła. Oddziałując na układ nerwowy przywraca witalność i pobudza do działania. Ma właściwości antydepresyjne i...
Dostępny
17,49 zł

Olejek eteryczny limetka - 1000 ml

OET-LIM-1000
Olejek limetkowy to produkt wytwarzany ze skórek owoców limonki. Wykazuje właściwości antyseptyczne i ściągające. Wspiera leczenie stanów zapalnych skóry. Jest pomocny przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, przy zapaleniu oskrzeli i bólu gardła. Oddziałując na układ nerwowy przywraca witalność i pobudza do działania. Ma właściwości antydepresyjne i...
Ostatnie sztuki w magazynie
399,00 zł

Jak stosować olejek limetkowy? Jakich błędów należy unikać? 

Olejek limetkowy wykorzystywany jest w medycynie, kosmetyce i aromaterapii. Oto przykładowe zastosowania, które można wdrożyć w domowym zaciszu, aby cieszyć się jego właściwościami: 

  • Inhalacja - wykazuje działanie antyseptyczne, pomaga oczyścić drogi oddechowe, szczególnie zimą. Inhalacje olejkiem będą również wspomagać leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Aby przygotować się do inhalacji, należy kilka kropel olejku eterycznego umieścić w parującej wodzie (temperatura maksymalna 80 st. C). 
  • Kąpiel - wystarczy dodać kilka kropelek olejku do wanny z wodą, aby rozkoszować się relaksującym i orzeźwiającym zapachem świeżej limetki. 
  • Kosmetyka - może stanowić podstawę pielęgnacji lub dodatkowy składnik preparatów. Znajduje zastosowanie przy pielęgnacji niemal każdego rodzaju cery. Sprawdzi się również przy pielęgnacji cery trądzikowej. Poprzez oczyszczanie stanów zapalnych minimalizuje trądzik i pozwala na usunięcie patogennych mikroorganizmów. Hamuje rozwój bakterii, pozostawiając skórę zadbaną i rozświetloną. Warto jednak pamiętać, aby nie aplikować go bezpośrednio na skórę. Z uwagi na wysokie stężenie może podrażnić, dlatego warto mieszać go z kosmetykami, które wchodzą w skład porannego lub wieczornego rytuału pielęgnacyjnego. 
  • Spray - olejek eteryczny z limetki może być składnikiem domowego odświeżacza powietrza. 
  • Aromaterapia - w terapeutycznym ujęciu olejek z limetki poprawia w redukcji stresu oraz uspokaja umysł. Wystarczy regularnie lub doraźnie go wdychać. Najlepiej sprawdzi się dyfuzor do olejków eterycznych, warto zastosować ok. 10 kropel i w miarę potrzeby zwiększać tę ilość. 

Jeśli chodzi o potencjalne błędy w stosowaniu preparatu, warto pamiętać, że olejek eteryczny z limetki wykazuje działanie uwrażliwiające skórę na światło słoneczne i promieniowanie. Z uwagi na ten fakt, nie należy opuszczać domu bezpośrednio po zaaplikowaniu na twarz kremu z olejkiem, gdyż może dojść nawet do poparzenia. Warto go wcześniej dokładnie rozcieńczyć, a po aplikacji zastosować dodatkowo filtr słoneczny. 

Olejek limetkowy - ciekawostki

  • Olejek limetkowy stanowi ważny składnik szerokiej gamy zapachów męskich. Jest często używany w wodach perfumowanych oraz toaletowych z uwagi na orzeźwiający zapach oraz wysoką atrakcyjność z perspektywy kobiet. 
  • Szacunkowo rocznie produkuje się ok. 2,8 mln t skórek z limetki. Część jest przetwarzana na coraz popularniejsze terapeutyczne olejki eteryczne. 
  • Olejek z limetki jest bardzo skuteczny w walce z insektami. Ostry cytrusowy zapach odstrasza komary latem, dlatego jest wykorzystywany w produkcji preparatów odstraszających. 
  • Produkt to również naturalny środek czyszczący, który świetnie radzi sobie z tłuszczem. Wystarczy go jedynie nieco rozcieńczyć, a następnie użyć bezpośrednio na zabrudzone miejsce. 
  • Według najnowszych badań olejek z limetki ogranicza działanie wolnych rodników w organizmie (wysoki potencjał antyoksydacyjny mierzony za pomocą testu DPPH). 

Aromaterapia - z czym łączyć olejek limetkowy?

Olejek eteryczny limetkowy można stosować samodzielnie lub łącząc z innymi olejkami eterycznymi. Rekomenduje się używanie go również z olejem arganowym, jojoba czy oliwą z oliwek. Często można aplikować go w towarzystwie innych olejków owocowych, w zależności od indywidualnych preferencji. Sam olejek eteryczny z limetki można zmieszać z ulubionym kosmetykiem nakładanym na twarz lub ciało (balsam, krem, mleczko), zwłaszcza, jeśli są to preparaty organiczne. Jego wpływ będzie widoczny już po kilku użyciach, gdyż widocznie nawilży twarz oraz rozświetli skórę. 

Olejek z limetki jest bardzo uniwersalnym produktem. Znajduje szereg zastosowań, w zależności od preferencji danej osoby. Naukowcy zajmujący się tematem aromaterapii rekomendują stworzenie własnego zapachu poprzez połączenie omawianego produktu z innymi olejkami owocowymi lub ziołowymi (np. z olejkiem miętowym). Pozwoli to na uzyskanie niepowtarzalnego połączenia, które będzie przypisane do konkretnej osoby. Takie projektowane własnego zapachu wpływa na samopoczucie i przynosi lepsze rezultaty w późniejszej aromaterapii. Gdy dana osoba rozpoznaje specyficzny zapach, który stworzyła, łatwiej się jej zrelaksować i poddać działaniu produktu, co przynosi lepsze efekty.

Bibliografia

"Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii", V. A. Wordwood, Studio Astropsychologii, 2010. 

"Najmocniejsze olejki eteryczne", J. Góra, A. Lis, Monografie Politechniki Łódzkiej, 2017, s. 61. 

"Olejki eteryczne. Opis wybranych składników w oparciu o metody modelowania molekularnego", B. Kizior, J. J. Panek, A, Jezierska,  Aesthetic Cosmetology and Medicine, vol. 9,  2020. 

"Aromaterapia dla każdego", I. Konopacka-Brud, W. S. Brud, Vital. Gwarancja Zdrowia, 2020, s. 66. 

"Porównanie składu chemicznego wybranych olejków eterycznych stosowanych w chorobach układu oddechowego", M. Kucharska, J. A. Szymańska, W. Wesołowski, E. Bruchajzer, B. Frydrych, Medycyna Pracy, 2018. 

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.