
Olejek limetkowy jest jednym z najbardziej niedocenionych olejków do aromaterapii. Poprzez swoje właściwości znajduje zastosowanie m.in. w kosmetologii. Ma również szereg rekomendacji zdrowotnych. Jak używać olejku limetkowego? Jak przygotować się do aromaterapii?
Olejek eteryczny limonkowy - najważniejsze informacje
Limonka/limetka często kojarzona jest z cytryną. Jednak zapach całkowicie się różni, jest bardziej orzeźwiający i nieco bardziej egzotyczny. Dla wielu osób ten właśnie aromat to ulubiony sposób na kojenie nerwów czy obowiązkowy dodatek kosmetyczny.
Olejek eteryczny z limetki ma szereg zastosowań. Produkt ten ceniony jest głównie z uwagi na intensywny, świeży i orzeźwiający zapach. Poprzez dość wysokie stężenie, można stosować go w standardowych kominkach do aromaterapii. Naukowcy dokładnie zbadali skład olejku, wyróżniając kilka ważnych składników. Najważniejszy z nich, limonen, stanowi ponad 40% zawartości preparatu. To monoterpen, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. 16% olejku to gamma-terpinen, substancja zwalczająca patogeny, a 13% to beta-pinen, który wykazuje właściwości przeciwlękowe oraz rozszerza drogi oddechowe. Wyróżniono również kilkuprocentową zawartość substancji takich jak alfa-pinen czy sabinen.
Pozyskiwanie olejku eterycznego limetkowego
Podobnie jak w przypadku większości cytrusów, olejek limetkowy pozyskuje się poprzez proces tłoczenia na zimno skórek owocu. Ewentualnie olejek można otrzymać poprzez destylację parową, jednak jest to proces wybierany zdecydowanie rzadziej. Skórki z limetki stanowią produkt uboczny przy produkcji soku.
Olejek limetkowy - właściwości oraz zastosowanie
Olejek limetkowy znany jest głównie ze względu na korzystny wpływ na układ immunologiczny. Jak wskazują eksperci, łagodzi również stany zapalne oraz jest "lekiem" na złe samopoczucie. Specyfik ten został wielokrotnie opisany w działaniach naukowych, gdzie zwracano uwagę głównie na zawartość pro-zdrowotnych substancji.
Olejek eteryczny limetka - 30 ml
Olejek eteryczny limetka - 1000 ml
Jak stosować olejek limetkowy? Jakich błędów należy unikać?
Olejek limetkowy wykorzystywany jest w medycynie, kosmetyce i aromaterapii. Oto przykładowe zastosowania, które można wdrożyć w domowym zaciszu, aby cieszyć się jego właściwościami:
- Inhalacja - wykazuje działanie antyseptyczne, pomaga oczyścić drogi oddechowe, szczególnie zimą. Inhalacje olejkiem będą również wspomagać leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Aby przygotować się do inhalacji, należy kilka kropel olejku eterycznego umieścić w parującej wodzie (temperatura maksymalna 80 st. C).
- Kąpiel - wystarczy dodać kilka kropelek olejku do wanny z wodą, aby rozkoszować się relaksującym i orzeźwiającym zapachem świeżej limetki.
- Kosmetyka - może stanowić podstawę pielęgnacji lub dodatkowy składnik preparatów. Znajduje zastosowanie przy pielęgnacji niemal każdego rodzaju cery. Sprawdzi się również przy pielęgnacji cery trądzikowej. Poprzez oczyszczanie stanów zapalnych minimalizuje trądzik i pozwala na usunięcie patogennych mikroorganizmów. Hamuje rozwój bakterii, pozostawiając skórę zadbaną i rozświetloną. Warto jednak pamiętać, aby nie aplikować go bezpośrednio na skórę. Z uwagi na wysokie stężenie może podrażnić, dlatego warto mieszać go z kosmetykami, które wchodzą w skład porannego lub wieczornego rytuału pielęgnacyjnego.
- Spray - olejek eteryczny z limetki może być składnikiem domowego odświeżacza powietrza.
- Aromaterapia - w terapeutycznym ujęciu olejek z limetki poprawia w redukcji stresu oraz uspokaja umysł. Wystarczy regularnie lub doraźnie go wdychać. Najlepiej sprawdzi się dyfuzor do olejków eterycznych, warto zastosować ok. 10 kropel i w miarę potrzeby zwiększać tę ilość.
Jeśli chodzi o potencjalne błędy w stosowaniu preparatu, warto pamiętać, że olejek eteryczny z limetki wykazuje działanie uwrażliwiające skórę na światło słoneczne i promieniowanie. Z uwagi na ten fakt, nie należy opuszczać domu bezpośrednio po zaaplikowaniu na twarz kremu z olejkiem, gdyż może dojść nawet do poparzenia. Warto go wcześniej dokładnie rozcieńczyć, a po aplikacji zastosować dodatkowo filtr słoneczny.

Olejek limetkowy - ciekawostki
- Olejek limetkowy stanowi ważny składnik szerokiej gamy zapachów męskich. Jest często używany w wodach perfumowanych oraz toaletowych z uwagi na orzeźwiający zapach oraz wysoką atrakcyjność z perspektywy kobiet.
- Szacunkowo rocznie produkuje się ok. 2,8 mln t skórek z limetki. Część jest przetwarzana na coraz popularniejsze terapeutyczne olejki eteryczne.
- Olejek z limetki jest bardzo skuteczny w walce z insektami. Ostry cytrusowy zapach odstrasza komary latem, dlatego jest wykorzystywany w produkcji preparatów odstraszających.
- Produkt to również naturalny środek czyszczący, który świetnie radzi sobie z tłuszczem. Wystarczy go jedynie nieco rozcieńczyć, a następnie użyć bezpośrednio na zabrudzone miejsce.
- Według najnowszych badań olejek z limetki ogranicza działanie wolnych rodników w organizmie (wysoki potencjał antyoksydacyjny mierzony za pomocą testu DPPH).
Aromaterapia - z czym łączyć olejek limetkowy?
Olejek eteryczny limetkowy można stosować samodzielnie lub łącząc z innymi olejkami eterycznymi. Rekomenduje się używanie go również z olejem arganowym, jojoba czy oliwą z oliwek. Często można aplikować go w towarzystwie innych olejków owocowych, w zależności od indywidualnych preferencji. Sam olejek eteryczny z limetki można zmieszać z ulubionym kosmetykiem nakładanym na twarz lub ciało (balsam, krem, mleczko), zwłaszcza, jeśli są to preparaty organiczne. Jego wpływ będzie widoczny już po kilku użyciach, gdyż widocznie nawilży twarz oraz rozświetli skórę.
Olejek z limetki jest bardzo uniwersalnym produktem. Znajduje szereg zastosowań, w zależności od preferencji danej osoby. Naukowcy zajmujący się tematem aromaterapii rekomendują stworzenie własnego zapachu poprzez połączenie omawianego produktu z innymi olejkami owocowymi lub ziołowymi (np. z olejkiem miętowym). Pozwoli to na uzyskanie niepowtarzalnego połączenia, które będzie przypisane do konkretnej osoby. Takie projektowane własnego zapachu wpływa na samopoczucie i przynosi lepsze rezultaty w późniejszej aromaterapii. Gdy dana osoba rozpoznaje specyficzny zapach, który stworzyła, łatwiej się jej zrelaksować i poddać działaniu produktu, co przynosi lepsze efekty.
"Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii", V. A. Wordwood, Studio Astropsychologii, 2010.
"Najmocniejsze olejki eteryczne", J. Góra, A. Lis, Monografie Politechniki Łódzkiej, 2017, s. 61.
"Olejki eteryczne. Opis wybranych składników w oparciu o metody modelowania molekularnego", B. Kizior, J. J. Panek, A, Jezierska, Aesthetic Cosmetology and Medicine, vol. 9, 2020.
"Aromaterapia dla każdego", I. Konopacka-Brud, W. S. Brud, Vital. Gwarancja Zdrowia, 2020, s. 66.
"Porównanie składu chemicznego wybranych olejków eterycznych stosowanych w chorobach układu oddechowego", M. Kucharska, J. A. Szymańska, W. Wesołowski, E. Bruchajzer, B. Frydrych, Medycyna Pracy, 2018.
Powiązane wpisy

Olejki eteryczne a zapachowe - czym się od siebie różnią?
Olejki eteryczne a olejki zapachowe. Obie formy stają się coraz bardziej popularne, wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnicy między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Dlatego te dwa terminy są często używane zamiennie - obie jednak formy różnią się znacznie od siebie, chociażby pod względem chemicznym. Obszary zastosowania są również odmienne, a oba olejki mają bardzo różne właściwości. Jaka różnica występuje pomiędzy nimi? W jaki sposób powstają, a także, które są lepsze? Sprawdźmy to!

Olejek eteryczny z konwalii - aromatyczny ekstrakt o wielu zaletach
Konwalia to znany na całym świecie, wyróżniający się pięknem i niepowtarzalnym aromatem kwiat. Nazywana jest symbolem wiosny, głównie ze względu na okres kwitnienia przypadający na maj. Nie każdy jednak wie, że jest również stosowana w produkcji aromatycznych olejków eterycznych. Przy odpowiednim zastosowaniu przyniosą nam wiele pożytku, zaskakując swoimi właściwościami. Co należy wiedzieć o olejkach eterycznych z konwalii, a także jak można skorzystać z ich wdzięku w domowej aromaterapii?

Jakie olejki eteryczne na bóle głowy i migrenę warto stosować?
Bóle głowy należą do najczęściej spotykanych rodzajów bólu, z którymi codziennie zmagają się miliony osób. Ich podłoże zazwyczaj różni się od siebie, co więcej mogą wystąpić w dowolnym obszarze głowy i mogą być odczuwalne z różną intensywnością. Jak temu zaradzić? Olejek eteryczny na ból głowy lub migrenę może być odpowiedzią, likwidując napięciowe bóle głowy rozwijające się z wielu powodów. Oprócz tego olejki eteryczne uspokajają i relaksują umysł i ciało. O jakich olejkach mowa?

Skład olejków eterycznych - co kryje się w aromatycznych kompozycjach?
Olejki eteryczne to nieodzowny składnik aromaterapii, który towarzyszy nam w trakcie każdej sesji z dyfuzorem, czy w ramach nieodzownych praktyk mających na celu poprawić nasze samopoczucie w stresujących momentach. Czy jednak zastanawialiśmy się, co tak naprawdę drzemie w środku olejków eterycznych? Jaki jest ich skład chemiczny, a także zawartość? Dzisiaj postaramy się przyjrzeć tym, jak i innym kwestiom związanym ze składem olejków eterycznych.

Kwas l-askorbinowy - wszechstronna witamina o unikatowym działaniu
Kwas askorbinowy to nieodzowny towarzysz naszej codziennej diety. Na pewno często słyszeliśmy o nim z telewizji, czy czytając opakowania produktów spożywczych. Pomimo tego, duża część z nas może nie wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten niezbędny w naszym życiu składnik. Za nazwą kwasu askorbinowego kryje się znana na całym świecie, witamina C. Jej rola jest niezbędna w ochronie naszego zdrowia, z tego też względu, przekonajmy się na własne oczy, co kryje przed nami niepozorny kwas askorbinowy.

Olejek eteryczny majerankowy - ekstrakt o uspokajających właściwościach
Jeśli kiedykolwiek używaliśmy majeranku w kuchni, z pewnością znamy jego pikantny, ciepły i lekko miętowy aromat. Olejek eteryczny majerankowy pozwala delektować się dobrze znanym aromatem w domu, czerpiąc przy okazji wiele pozytywnych korzyści, jakie ma do zaoferowania ta wyjątkowa roślina. Znana ze swoich właściwości uspokajających, stosowana jest w celu łagodzenia wielu doskwierających nam dolegliwości. Przekonajmy się, cóż takiego ukrywa przed nami uspakajająca moc majeranku.

Najlepsze olejki eteryczne na stres - o jakich mowa?
Fizjologiczna reakcja naszych ciał na stres objawia się na wiele sposobów. Bóle głowy, czy niepokój to jedne z nich. Stres sam w sobie odgrywa pozytywną rolę w życiu każdego z nas, poprawia zdolność organizmu do przystosowania się w niecodziennych warunkach. Jednakże, gdy stres staje się zbyt intensywny lub długotrwały, wyczerpuje organizm. W takiej sytuacji pomocne mogą być olejki eteryczne na stres, które są w 100% naturalnym zestawem antystresowym. O jakich olejkach mowa?

Aromaterapia w saunie - skuteczny sposób zadbania o własne zdrowie
Być może słyszeliśmy już wcześniej o olejkach eterycznych, a nawet stosowaliśmy je na swoim ciele lub w dyfuzorze. Leczenie homeopatyczne stosowane jest od tysięcy lat, jeszcze zanim nazwano je aromaterapią. Dziś ponownie staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje wielorakie działanie i korzyści. Aromaterapia w saunie to świetny sposób na czerpanie pełnych korzyści z olejków eterycznych przy jednoczesnym prozdrowotnym działaniu sauny.

Korzystanie z sauny - jak wydobyć jej pełen potencjał?
Sauna to tradycja wywodząca się wprost z krajów Północy, a zwłaszcza z Finlandii. Od kilku lat sauny cieszą się niezmierną popularnością w Polsce. Rytuał dobrego samopoczucia, jakim jest sucha gorąca kąpiel, przyciąga coraz więcej osób. Jak wygląda korzystanie z sauny oraz co należy o niej wiedzieć?

Olejek eteryczny kurkumowy - wszechstronny środek pełen tajemnic
Kurkuma to aromatyczna roślina z rodziny imbirowatych, od wieków z powodzeniem stosowana w Indiach, Chinach i na Sri Lance. Kurkuma charakteryzuje się pieprznym, pikantnym smakiem, korzennymi nutami zapachowymi, a także unikatowym kolorem, dzięki któremu zyskała uznanie jako barwnik i doskonały dodatek do potraw. Roślina znana jest również ze swoich właściwości kojących, podnoszących na duchu i poprawiających nastrój. Jakie zalety posiada olejek eteryczny kurkumowy?
Comments (0)