Jakie są najlepsze olejki eteryczne na zatoki?

Jesienna aura sprzyja częstszym zachorowaniom. Wahania temperatury, deszczowa pogoda oraz suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach mogą powodować infekcje górnych dróg oddechowych. Jeśli męczysz się z uciążliwym uczuciem zatkania oraz bólem zatok, wypróbuj naturalne olejki eteryczne. Korzystanie z olejków eterycznych wspomaga leczenie organizmu, łagodzi stany zapalne, uwalnia od bólu i uczucia zatkanego nosa.

Jak stosować naturalne olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to roślinne substancje lotne - pozyskuje się je z praktycznie każdej części rośliny: z korzeni, kłączy, łodyg, kwiatów oraz liści i owoców. Wiele z nich wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Są niezwykle silnymi, skoncentrowanymi substancjami i charakteryzują się silnym zapachem, a z ich leczniczych właściwości możemy korzystać przy pomocy inhalacji. Do jej wykonania nie musisz posiadać specjalistycznego sprzętu. W celu wykonania domowej inhalacji do miski nalewamy odpowiednią ilość gorącej, ale nie wrzącej wody, do której dodajemy kilka kropli wybranego olejku. Nad przygotowanym roztworem należy się pochylić, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę wodną przez około 5-10 minut. Innym sposobem na domową inhalację będzie skropienie bawełnianej chusteczki wybranym olejkiem eterycznym. Taką chusteczkę należy przyłożyć do nosa i wdychać jej zapach. Przy problemach z zatokami takie inhalacje najlepiej wykonywać 2 do 3 razy dziennie.

Jakie będą najlepsze olejki eteryczne na zatoki?

Wybór olejków eterycznych jest niezwykle szeroki, a każdy z nich zawiera inne substancje czynne, które wspomagają organizm. Najlepiej sprawdzą się olejki o działaniu przeciwzapalnym oraz antybakteryjnym, które rozrzedzą zalegającą w zatokach wydzielinę i ułatwią oddychanie. Z jakich olejków eterycznych możemy korzystać przy nawracających problemach z zatokami?

Drzewo herbaciane

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego (z ang. tea tree oil) pozyskiwany jest dzięki destylacji z liści australijskiego drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia L.). Olejek wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz antyseptyczne. Zwalcza namnażanie się drobnoustrojów oraz wspomaga organizm podczas infekcji. Zawarte w olejku związki fenolowe i terpeny działają przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, co przynosi ulgę zatkanym zatokom.

Choć olejek z drzewa herbacianego najczęściej podaje się bezpośrednio na skórę w formie maści, jest powszechnym składnikiem gotowych produktów do inhalacji i może być śmiało wykorzystywany do wykonania inhalacji domowej.

Eukaliptus

Olejek eteryczny eukaliptusowy (łac. Eucalyptus globulus) jest powszechnie stosowany w medycynie jako środek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Pochodzi z liści eukaliptusa rosnącego głównie w Australii, oraz w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego. Olejek ten jest jednym z najpopularniejszych olejków używanych w aromaterapii. Do substancji czynnych obecnych w olejku należą między innymi eukaliptol, kamfen oraz cyneol. Inhalacje z użyciem olejku eukaliptusowego pomagają przy chorobach górnych dróg oddechowych, działają antybakteryjnie oraz grzybobójcze. Rozrzedza zalegającą wydzielinę i uwalnia od uczucia zatkanych zatok.

Z olejku eukaliptusowego można korzystać w formie masażu, ponieważ działa rozgrzewająco i rozluźniająco. W domowych warunkach najlepiej sprawdzi się inhalacja – dla dorosłych 12 kropli olejku na 150 ml gorącej wody

Bazylia

Olejek eteryczny bazyliowy pozyskiwany jest z liści oraz kwiatów bazylii pospolitej (Ocimum basilicum L.). Oczyszcza drogi oddechowe, rozrzedza wydzielinę zalegającą w zatokach oraz ułatwia oddychanie. Do składników czynnych występujących w olejku należą linalol, 1,8-cyneol oraz eugenol. Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, stąd jest powszechnie stosowany w problemach skórnych, ale z powodzeniem może być stosowany w chorobach górnych dróg oddechowych i przeziębieniu.

Inhalacja z olejku bazyliowego udrożni drogi oddechowe, ułatwi oddychanie i zminimalizuje kaszel. Do inhalacji wystarczy kilka kropel olejku dodanych do gorącej wody i wdychanych przez kilka minut.

Kamfora

Olejek eteryczny kamfora (kamforowy) pozyskiwany jest z drzewa kamforowego (Cinnamomum caphora). Jego mocny, intensywny zapach jest często wykorzystywany w aromaterapii. Łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych, rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia swobodne oddychanie. Olejek kamfora wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, ale także rozgrzewające. Pozwala zminimalizować obrzęk węzłów chłonnych, jest częstym składnikiem maści rozgrzewających. Intensywna woń kamfory zwalcza katar i likwiduje ból zatok, więc jest idealnym składnikiem domowych inhalacji.

By wykonać inhalację do gorącej wody dodaj kilka kropel olejku kamforowego, a następnie wdychaj parę wodną przez kolejnych kilka minut.

Sosna

Olejek eteryczny sosnowy pozyskiwany jest z igieł sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.). W jego składzie znajdziemy takie monoterpeny jak alfa-pinen. Terpeny w naturalnym środowisku chronią sosnę przed szkodnikami i patogenami. Olejek z sosny wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Olejek sosnowy w aromaterapii wykorzystywany jest do łagodzenia stanów zapalnych zatok i górnych dróg oddechowych. W obecnym okresie jesienno-zimowym jest szczególnie polecany ze względu na działania antybakteryjne, chroni przed przeziębieniem, a jego działanie antyseptyczne delikatnie odkaża powietrze.

Z olejku sosnowego najlepiej korzystać w formie inhalacji – dodaj kilka kropli olejku do porcji gorącej wody i wdychaj parę przez kilka minut.

Rozmaryn

Olejek eteryczny rozmarynowy otrzymuje się z liści, ziela oraz gałązek rozmarynu (Salvia rosmarinus). Jego głównymi składnikami są 1,8-cyneol, alfa oraz beta-pinen, limonen oraz kamfen. Olejek rozmarynowy wykazuje właściwości antyseptyczne – przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Wspomaga odporność, łagodzi stany zapalne górnych dróg oddechowych, zatok oraz płuc. Inhalacje z dodatkiem olejku rozmarynowego zwalczają szkodliwe bakterie i wspomagają odkrztuszanie wydzieliny, a alergicy docenią zmniejszenie objawów alergii na pyłki.

Olejek rozmarynowy warto wykorzystywać w okresie jesiennym do masażu oraz inhalacji – w celu jej przeprowadzenia dodaj kilka kropli do gorącej wody.

Tymianek

Olejek eteryczny tymiankowy pozyskiwany jest z macierzanki tymianek (Thymus vulgaris). Substancje czynne znajdujące się w olejku tymiankowym to m.in. p-cymen, alfa-teripenol, linalol oraz limonen. Wykazuje działanie bakteriobójcze oraz hamuje namnażanie się bakterii. Działa wykrztuśnie wspomagając pracę górnych dróg oddechowych w trakcie infekcji. Olejek tymiankowy rozrzedza zalegające w drogach oddechowych wydzieliny, więc będzie nieoceniony przy zapaleniu zatok.

Inhalację z olejku tymiankowego sporządzimy dodając kilka kropel olejku do gorącej wody.

O czym warto pamiętać korzystając z olejków eterycznych?

Natura zapewniła nam ogrom substancji wspomagających nasze zdrowie, jednak należy korzystać z nich z rozwagą. Mimo dobroczynnego działania wiele substancji roślinnych silnie uczula, więc nie należy stosować więcej niż pięciu olejków. Silne zapachy wykorzystywane w aromaterapii mogą powodować bóle głowy, więc warto ograniczyć swój wybór do kilku olejków. By inhalacje były przyjemne, wybierajmy olejki według zapachu, który najbardziej nam odpowiada. W przypadku dzieci i kobiet w ciąży należy zawsze sprawdzić, czy dany olejek eteryczny im nie zaszkodzi. Pamiętajmy, by zawsze wybierać naturalne olejki eteryczne wysokiej jakości, by mieć pewność co do ich właściwości leczniczych.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.