Jak wybrać najlepszy olejek eteryczny na sen?

Sen to niezbędny element wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Związany jest z każdym aspektem zdrowia, pozwala na wypoczynek i regenerację. Wystarczająca ilość snu jest konieczna do utrzymania witalności i dobrego samopoczucia. Istnieje wiele czynników, które mają niekorzystny wpływ na sen, ale problemy można złagodzić wykorzystując produkty pochodzenia naturalnego. Jaki olejek eteryczny na sen wybrać?

Olejki eteryczne na dobry sen 

Sen jest tak samo ważny, jak odpowiednio zbilansowana dieta czy aktywność fizyczna, a jego brak wiąże się z ryzykiem rozwoju wielu chorób o podłożu fizycznym lub psychicznym. Dowody wskazują jednoznacznie, że aromaterapia może być nieinwazyjnym, bezpiecznym i skutecznym podejściem do promowania snu. 

Niektóre olejki eteryczne wykorzystane w odpowiedni sposób mogą rozwiązać wiele problemów:

 • ułatwiają zasypanie
 • poprawiają jakość snu
 • wydłużają czas nocnego wypoczynku
 • zmniejszają ilość przebudzeń w ciągu nocy

To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy budzą się niewyspani, zmęczeni i pozbawieni energii. Aromaterapia stanowi naturalną alternatywę dla środków farmakologicznych, może być też stosowana uzupełniająco w terapii zleconej przez lekarza. Jaki olejek eteryczny na sen będzie najlepszy?

Lawenda

Olejek eteryczny lawendowy pozyskiwany jest z kwiatów gatunku wąskolistnego (Lavandula angustifolia). Ekstrakt ma przyjemny, kwiatowy, słodki aromat o balsamicznych nutach i właściwości, które zostały potwierdzone przez liczne badania. 

Olejek eteryczny lawendowy obniża tętno i ciśnienie krwi, rozluźnia spięte mięśnie, pozwala się uspokoić, zrelaksować i wyciszyć - jest to odzwierciedlenie naturalnych etapów, jakie przechodzi organizm w czasie zasypiania. Potwierdzono, że ekstrakt zwiększa długość snu wolnofalowego (głębokiego) - poprawia nie tylko czas, ale i jakość wypoczynku nocnego, podnosząc poziom czujności w ciągu dnia. 

Choć mechanizmy działania olejku nie są (jeszcze) do końca poznane, naukowcy spekulują, że lawenda może stymulować receptory GABA (które pełnią ważne funkcje w układzie nerwowym), przez co pomaga w produkcji melatoniny - hormonu promującego sen. 

Rumianek

Olejek eteryczny rumiankowy wytwarzany jest z kwiatów rośliny Anthemis nobilis, która jest jednym z najstarszych ziół leczniczych używanych przez człowieka. Produkt cechuje się delikatnym, słodkim, zielnym aromatem i jest niezastąpiony w tworzeniu ciepłej, komfortowej atmosfery. 

Olejek eteryczny rumiankowy jest bardzo bogaty w estry (stanowią nawet 95% składu). Choć dokładny sposób działania tych związków nie jest jasny, wiadomo, że odpowiadają za regulację systemu nerwowego, wywołując poczucie spokoju i równowagi. Ekstrakt zawiera również apigeninę - substancję, która wywołuje uczucie senności.

Skuteczność działania produktu potwierdzają liczne badania - najnowsze testy z 2021 roku wykazały, że olejek eteryczny rumiankowy znacznie poprawia jakość snu i skraca czas potrzebny na zaśnięcie, ponieważ zmniejsza poziom stresu i lęku.

Szałwia muszkatołowa

Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej to ekstrakt pozyskiwany z odmiany Salvia sclarea, gatunku rośliny należącej do jasnotowatych. Posiada ziemisty, kwiatowy aromat z delikatną, owocową nutą, który doskonale relaksuje ciało i umysł. 

Olejek eteryczny szałwia muszkatołowa ma właściwości sprzyjające zasypianiu. Nie tylko wycisza i poprawia nastrój, ale też obniża poziom kortyzolu. Uważa się bowiem, że hormon wpływa na rytm dobowy i wydaje się być związany ze zwiększoną czujnością - mniejsza ilość kortyzolu może więc promować sen. 

Jedno z badań wykazało, że olejek eteryczny szałwia muszkatołowa obniża ciśnienie krwi i częstość oddechów, zmniejsza także poziom stresu, co z pewnością ułatwi zasypianie. Dodatkowo, powoduje zwiększenie ilości serotoniny, która współdziałając ze swoim metabolitem (melatoniną) ułatwia zaśnięcie.  

Bergamota

Olejek eteryczny bergamotowy otrzymywany jest ze skórek owoców cytrusowych rośliny citrus bergamia i ma niezwykły, bardzo złożony aromat - nieco podobny do limonki, ale zawierający dodatkowo kwiatowe, zielne i żywiczne akcenty. Jak wykazali naukowcy, to jeden z niewielu olejków cytrusowych o działaniu uspokajającym. 

Linalol znajdujący się w składzie olejku hamuje chemiczny proces wiązania receptorów glutaminianu w korze mózgowej, co skutkuje zmniejszonym pobudzeniem nerwowym i silnym poczuciem odprężenia.  

Badania udowodniły, że olejek eteryczny bergamotowy stosowany w czasie dyfuzji wywołuje zmiany fizjologiczne w ciele człowieka, które polegają na obniżeniu ciśnie

Ylang ylang

Olejek eteryczny ylang ylang wytwarzany jest z kwiatów drzewa o nazwie jagodlin wonny (Cananga odorata) za pomocą metody destylacji parą wodną. Choć świeży, kwiatowy i lekko zielny aromat jest naprawdę urzekający, głównym czynnikiem decydującym o popularności produktu jest jego działanie lecznicze.

Testy wykazały, że olejek eteryczny ylangowy zmniejsza skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, a także obniża częstość tętna. W czasie badań potwierdzono, że posiada silne działanie uspokajające i redukuje poziom stresu, nawet jeśli ten uważany jest za wysoki (co zostało określone przez pomiar fal mózgowych alfa u ochotników, a nie ich subiektywne oceny). 

Olejek eteryczny ylang ylang stosowany podczas inhalacji zmniejsza pobudzenie autonomicznego układu nerwowego, wycisza i doskonale przygotowuje organizm do snu.  

Majeranek

Olejek eteryczny majerankowy pozyskiwany jest z suszonych liści i kwiatów lebiodki (Origanum majorana), rośliny pochodzącej z basenu Morza Śródziemnego, ale występującej obecnie w wielu miejscach na całym świecie. Ciepły, ziołowy i słodki aromat poprawia nastrój, a jednocześnie ułatwia wyciszenie i osiągnięcie  poczucia spokoju. 

W jednym z badań dotyczących działania ekstraktu sprawdzono wpływ olejku majerankowego na aktywność mózgu. Okazało się, że zmniejsza i skraca stan czuwania, który jest fizjologicznym przeciwieństwem snu. Testy wykazały również, że wpływa nie tylko na osoby, które zgłaszają problemy z jakością nocnego wypoczynku, ale również te, które oceniają sen jako satysfakcjonujący. 

Olejek eteryczny majerankowy może regulować tętno i rozluźniać mięśnie, wykazuje działanie uspokajające i indukujące sen. 

Cedr

Olejek eteryczny cedrowy otrzymuje się z igieł, kory i jagód drzewa cedrowego (Cedrus atlantica). W zależności od surowca używa się różnych metod ekstrakcji w tym destylacji parą wodną i tłoczenia na zimno. W przeciwieństwie do innych drzewnych zapachów olejek cedrowy ma subtelny, miękki, kamforowy aromat. 

Za właściwości uspokajające olejku eterycznego cedrowego odpowiedzialny jest głównie cedrol. Ekstrakt poprawia jakość snu u większości osób, bez względu na wiek czy stan zdrowia. 

Eksperci uważają, że aromaterapia przy użyciu olejku z drzewa cedrowego wyzwala w mózgu serotoninę, która następnie przekształcana jest w melatoninę wspomagającą zasypianie. W 2017 roku przeprowadzono badanie, które wykazało, że grupa ochotników poddana masażowi z użyciem ekstraktu doświadczyła zmniejszenia zaburzeń snu i związanych z nimi dysfunkcji w ciągu dnia.

Według przypuszczeń badaczy, olejek eteryczny cedrowy może odpowiadać za aktywację układu przywspółczulnego, który reguluje odpoczynek organizmu. Zgadza się to z analizami, które potwierdziły, że ekstrakt wydłuża całkowity czas snu oraz zmniejsza wczesne poranne przebudzenia. 

Olejek eteryczny na dobry sen  - jak stosować?

Istnieje kilka olejków eterycznych promujących zdrowy sen, warto wypróbować kilka, by znaleźć idealny produkt. Nie oznacza to jednak, że muszą być stosowane osobno. Badania potwierdzają, że doskonałe rezultaty można osiągnąć mieszając wybrane olejki - jak łączyć?

 • bergamotka + lawenda + ylang ylang
 • szałwia + lawenda + rumianek
 • rumianek + cedr
 • lawenda + majeranek + szałwia muszkatołowa

A jak stosować olejki eteryczne wspierające zdrowy sen?

 • w czasie dyfuzji - rozproszone olejki mają delikatny zapach, nie obciążają zmysłu węchu, a jednocześnie działają bardzo skutecznie
 • w formie bezpośredniej aplikacji - wystarczy wmasować kilka kropel w poszczególne części ciała (np. klatka piersiowa, nadgarstki, czoło), warto jednak pamiętać, by uprzednio rozcieńczyć ekstrakt (1 kropla olejku na każdą łyżkę oleju bazowego)
 • do wieczornej kąpieli - to doskonały sposób na uspokojenie i wyciszenie, zabieg najlepiej przeprowadzić 60 - 90 minut przed planowanym snem
 • spray do pościeli - w butelce z atomizerem należy zmieszać 4-5 kropli olejku eterycznego i 200 ml wody, a następnie rozpylić mgiełkę na pościel (by uniknąć podrażnień wrażliwej skóry, można spryskać spód poduszki i wierzch kołdry)

Sen jest tak istotnym, a jednak często zaniedbywanym elementem ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Wpływa na wiele aspektów życia, od tych związanych ze stanem fizycznym, aż po emocje i interakcje społeczne. Brak snu jest wysoce niekorzystny dla człowieka - już jedna nieprzespana noc wpływa na wydajność i nastrój. Choć problemy mogą mieć wiele przyczyn, w pierwszej kolejności warto wypróbować jedno, naturalne rozwiązanie - olejki eteryczne na dobry sen. 

Bibliografia
"Trial of Essential Oils to Improve Sleep for Patients in Cardiac Rehabilitation" - Cardiac Rehabilitation Program, Texas Health Harris Methodist Hospital Fort Worth, Fort Worth, TX, Nursing Operations, Texas Health Resources, Arlington, TX, USA 
 
"Neuropharmacology of the essential oil of bergamot" - G. Bagetta, L. A. Morrone, L. Rombolà, D. Amantea, R. Russo, L. Berliocchi, S. Sakurada, T. Sakurada, D. Rotiroti, M. Tiziana Corasaniti, Department of Pharmacobiology and University Centre for Adaptive Disorders and Headache (UCADH), Section of Neuropharmacology of Normal and Pathological Neuronal Plasticity, University of Calabria, Arcavacata di Rende (CS) Italy; Department of Pharmacobiological Sciences, University Magna Graecia of Catanzaro, Catanzaro, Italy; Department of Physiology and Anatomy, Tohoku Pharmaceutical University, Sendai, Japand; First Department of Pharmacology, Daiichi College of Pharmaceutical Sciences, Fukuoka, Japan 
 
"Effects of aromatherapy on sleep quality and anxiety of patients" - E. Karadag, S. Samancioglu, D. Ozden, E. Bakir, Faculty of Nursing, Dokuz Eylül University; Health Science Faculty, Gaziantep University, Gaziantep; Faculty of Nursing, Dokuz Eylül University, Izmir; Gaziantep University Medical Hospital, Gaziantep, Turkey 
 
"A systematic review of the effect of inhaled essential oils on sleep" - A. S. Lillehei, L. L. Halcon, School of Nursing, University of Minnesota, Minneapolis
 
"Traditional Uses, Phytochemistry, and Bioactivities of Cananga odorata (Ylang-Ylang)" - Loh Teng Hern Tan, Learn Han Lee, Wai Fong Yin, Chim Kei Chan, Habsah Abdul Kadir, Kok Gan Chan, Bey Hing Goh, Jeffrey Cheah School of Medicine and Health Sciences, Monash University Malaysia; Division of Genetic and Molecular Biology, Faculty of Science, Institute of Biological Sciences, University of Malaya; Biomolecular Research Group, Biochemistry Program, Institute of Biological Sciences, Faculty of Science, University of Malaya, Malaysia 
 
"A study on stress and aromatherapy intervention efficacy" - S. J. McKinley, Health and Human Performance, University of Montana, USA 
 
"Clary Sage Essential Oil and Its Effect on Human Mood and Pulse Rate: An in vivo Pilot Study" - M. Mitic, A. Zrnić, J. Wanner, I. Stappen, Department of Pharmaceutical Chemistry, University of Vienna; Kurt Kitzing GmbH, Wallerstein, Germany; Austrian Society of Scientific Aromatherapy and Aroma Care, Vienna, Austria 
 
"Clary sage essential oil and its biological activities" - Mohaddese Mahboubi, czasopismo naukowe "Advances in Traditional Medicine"
 
"Effects of Origanum Majorana Essential Oil Aroma on the Electroencephalograms of Female Young Adults with Sleep Disorders" - Han-Na Jung, Hyun-Ju Choi, czasopismo naukowe "Journal of Life Science
 
"The effects of aromatherapy essential oil inhalation on stress, sleep quality and immunity in healthy adults: Randomized controlled trial" - Mi-Kyoung Lee, Sunog Lim, Ji-Ah Song, Mi-Eun Kim, Myung-Haeng Hur, College of Nursing, Eulji University, Republic of Korea; Department of Nursing Science, Shingyeong University, Republic of Korea, Department of Nursing, Woosong College, Republic of Korea; Department of Nursing, Gimcheon University, Republic of Korea

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.