
Zapach wpływa na nastrój, jest wizytówką każdego domu, ale najważniejsze - może mieć też terapeutyczny wymiar. To podstawa aromaterapii, holistycznej nauki odnoszącej się do poprawy jakości życia. Dyfuzor zapachowy to odpowiedź na potrzeby wielu miłośników naturalnych metod leczenia - rozpylanie olejków eterycznych choć niewidoczne i bardzo subtelne, ma ogromne znaczenie. Jak wybrać najlepszy dyfuzor do aromaterapii?
Dyfuzor zapachowy - co to jest?
Dyfuzor zapachowy to nowoczesne urządzenie, które rozkłada olejki eteryczne na małe cząsteczki, rozpraszając je w powietrzu, celem uzyskania efektów zapachowych, terapeutycznych i/lub leczniczych. Równomierne rozprowadzenie i odpowiednie stężenie zapachu jest kluczowe dla całego procesu - pozwala swobodnie oddychać i nie przytłacza pomieszczenia.
Dyfuzor pomaga efektywnie wykorzystać potencjał olejków eterycznych w bardzo wygodny i przystępny sposób.
Dyfuzor do aromaterapii - jak działa urządzenie?
Dyfuzor zapachowy rozprasza molekuły olejków eterycznych, zmieniając płynne ekstrakty w delikatną mgiełkę - bardzo skuteczną i jednocześnie łatwą do wchłonięcia. W krótkim czasie zapach zostaje rozprowadzony i utrzymuje się na długo po wyłączeniu dyfuzora - mowa nawet o kilku godzinach.
Dyfuzja przy użyciu naturalnych olejków eterycznych łagodzi wiele różnych objawów - od niepokoju po przewlekły ból, pomaga regulować stan emocjonalny i nastrój. Spektrum działania zależne jest przede wszystkim od właściwości wybranego olejku - a tych jest przecież mnóstwo.
Dyfuzor do aromaterapii neutralizuje nieprzyjemne zapachy, likwiduje niebezpieczne patogeny unoszące się w powietrzu i odświeża wnętrza, sprawiając, że stają się intrygujące i atrakcyjne.
Zalety dyfuzorów do aromaterapii
Dyfuzor zapachowy zmienia przestrzeń, idealnie wpasowując się w codzienne życie - przy minimalnym wysiłku można osiągnąć niezwykłe efekty. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie zabiegu aromaterapeutycznego w najdelikatniejszy sposób - dyfuzja cechuje się małym stężeniem składników aktywnych olejków. Stanowi więc doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mogą czerpać korzyści z aromaterapii w inny sposób (przez skłonność do alergii czy wrażliwość skóry).
Dyfuzor olejków eterycznych to inwestycja - większość dobrych modeli wykonanych jest z bezpiecznych i trwałych materiałów. Przy prawidłowym użytkowaniu oraz stosowaniu zasad czyszczenia i konserwacji urządzenie może być używane nawet kilka lat. Dodatkowo, to bardzo ekonomiczna opcja, ponieważ jedna butelka olejku eterycznego powinna wystarczyć na ok. 3 - 4 miesiące.
A może jednak kominek aromaterapeutyczny lub świeca?
Świece i kominki aromaterapeutyczne mają swoje miejsce w wystroju domu...i na tym powinno się skończyć. Choć kojarzą się z aromaterapią, nie do końca wpisują się w jej założenia.
Świece zawierają wiele szkodliwych substancji, a kominki ceramiczne nagrzewają się do wysokich temperatur, co osłabia (lub wręcz niweluje) działanie wielu olejków eterycznych - szczególnie cytrusowych. Świece i kominki nie mogą być pozostawione bez nadzoru, ponieważ stanowią zagrożenie pożarowe, potrzeba też dużo czasu, by zapach dotarł do wszystkich obszarów domu.
Dobry dyfuzor zastąpi nieefektywne metody - dzięki zastosowanej technologii umożliwi wykorzystanie potencjału leczniczego olejków eterycznych i zagwarantuje trwały, naturalny zapach.
Najważniejsze rodzaje dyfuzorów zapachowych
Dyfuzory bardzo się różnią i nie chodzi tu o aspekt wizualny, a metodę emisji olejków eterycznych - jedną z najważniejszych cech, decydujących o efektywności urządzenia. Wśród wielu opcji dominują 4 główne rodzaje. Który z nich jest najlepszy?
Dyfuzor ultradźwiękowy
Dyfuzor ultradźwiękowy to nowoczesne urządzenie - rozproszenie olejku jest możliwe dzięki niewielkiej membranie umieszczonej pod zbiornikiem. Wibracje pozwalają na połączenie olejku eterycznego z wodą i późniejszą atomizację. Urządzenie dodatkowo nawilża powietrze, co może być dużą zaletą, szczególnie w sezonie grzewczym.
Dyfuzor ultradźwiękowy cechuje się cichą pracą, nie powinien też przysporzyć problemów w czasie czyszczenia. To odpowiednie urządzenie dla wszystkich, którzy cenią różnorodność - umożliwia szybką zmianę olejków, co pozwala uniknąć adaptacji sensorycznej, czyli przyzwyczajenia do zapachu.
Dyfuzor nebulizujący
Dyfuzor nebulizujący wykorzystuje technologię zimnej dyfuzji. Dzięki zastosowaniu powietrza pod wysokim ciśnieniem olejek rozbijany jest na mikro-cząsteczki, które uwalnianie są za pomocą dyszy rozpylającej. Proces jest bardzo efektywny, a rozproszenie olejku następuje niezwykle szybko, urządzenie z pewnością sprawdzi się w większych przestrzeniach.
Dyfuzor nebulizujący działa bez użycia wysokiej temperatury i wody, dzięki czemu nie zmienia składu olejków eterycznych, zachowując wszystkie właściwości terapeutyczne ekstraktów. Z tego samego powodu urządzenie jest łatwe w utrzymaniu czystości.
Dyfuzor cieplny
Dyfuzor cieplny przypomina nieco kominek aromaterapeutyczny, ponieważ konstrukcja bazuje na elementach grzewczych. Urządzenie działa na dwa sposoby - podgrzewa czysty olejek eteryczny lub ekstrakt połączony z wodą. Niestety, żaden z nich nie zapewnia skuteczności. Dlaczego? Wysoka temperatura wpływa negatywnie na właściwości chemiczne olejków eterycznych, osłabiając ich działanie (dotyczy to szczególnie ekstraktów cytrusowych).
Dyfuzor cieplny jest bardzo cichy i stanowi często najtańszy wybór. Wśród modeli warto szukać tych, które działają w niskiej temperaturze (do 40oC).

Dyfuzor do olejków eterycznych - jak używać?
Choć dyfuzor zapachowy to urządzenie, które cechuje się łatwością użytkowania, zawsze warto zapoznać się instrukcją dostarczoną przez producenta. Sposób obsługi zależy przede wszystkim od modelu dyfuzora. Jeśli chodzi o ilość olejku, najlepiej kierować się własnymi upodobaniami. Na początek powinno wystarczyć ok. 3 - 5 kropli na każde 100 ml wody/jednorazowo na filtr/do zbiornika, choć proporcje można później zmodyfikować, by osiągnąć pożądany efekt.
Aby cieszyć się korzyściami aromaterapii, należy zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu i przestrzegać czasu działania dyfuzora. Olejki eteryczne to substancje skoncentrowane i sprawdza się zasada mniej znaczy więcej - zbyt długa ekspozycja na działanie ekstraktu może wywołać bóle głowy lub nudności.
Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia - każdorazowo po zmianie olejku eterycznego lub ok. 5 - 6 użyciach tego samego ekstraktu. Raz na kilka miesięcy można przeprowadzić głębokie czyszczenie używając wody i kilku kropel octu.
Dyfuzor zapachowy - jaki najlepszy?
Dyfuzor zapachowy to wybór na lata, powinien być więc dokładnie przemyślany. Warto wziąć pod uwagę przeznaczenie urządzenia i wszystkie potrzeby użytkowników. Na co zwrócić szczególną uwagę?
- metoda dyfuzji - wpływa na efektywność i wartość terapeutyczną
- wielkość urządzenia/pojemność zbiornika - parametr często reguluje zasięg i ilość uwalnianego zapachu
- dodatkowe funkcje - ułatwią użytkowanie (np.podświetlenie, funkcje dźwiękowe, tryb czasowy)
- wygląd - to ważny aspekt, dyfuzory występują zazwyczaj w wielu wariantach, umożliwiając dostosowanie do indywidualnych preferencji użytkownika
Każdy dyfuzor będzie dobry, jeśli tylko zostanie dostosowany do wymagań i oczekiwań. Przyniesie wiele korzysci i sprawi, że zapach będzie najpiękniejszą ozdobą domu. Skuteczność, efektywność i bezpieczeństwo w tak komfortowym wydaniu zachwycą - nie tylko miłośników aromaterapii, ale wszystkich, dla których tematyka natury i zdrowia jest ważna.
Powiązane wpisy

Olejki eteryczne a zapachowe - czym się od siebie różnią?
Olejki eteryczne a olejki zapachowe. Obie formy stają się coraz bardziej popularne, wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnicy między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Dlatego te dwa terminy są często używane zamiennie - obie jednak formy różnią się znacznie od siebie, chociażby pod względem chemicznym. Obszary zastosowania są również odmienne, a oba olejki mają bardzo różne właściwości. Jaka różnica występuje pomiędzy nimi? W jaki sposób powstają, a także, które są lepsze? Sprawdźmy to!

Olejek eteryczny z konwalii - aromatyczny ekstrakt o wielu zaletach
Konwalia to znany na całym świecie, wyróżniający się pięknem i niepowtarzalnym aromatem kwiat. Nazywana jest symbolem wiosny, głównie ze względu na okres kwitnienia przypadający na maj. Nie każdy jednak wie, że jest również stosowana w produkcji aromatycznych olejków eterycznych. Przy odpowiednim zastosowaniu przyniosą nam wiele pożytku, zaskakując swoimi właściwościami. Co należy wiedzieć o olejkach eterycznych z konwalii, a także jak można skorzystać z ich wdzięku w domowej aromaterapii?

Jakie olejki eteryczne na bóle głowy i migrenę warto stosować?
Bóle głowy należą do najczęściej spotykanych rodzajów bólu, z którymi codziennie zmagają się miliony osób. Ich podłoże zazwyczaj różni się od siebie, co więcej mogą wystąpić w dowolnym obszarze głowy i mogą być odczuwalne z różną intensywnością. Jak temu zaradzić? Olejek eteryczny na ból głowy lub migrenę może być odpowiedzią, likwidując napięciowe bóle głowy rozwijające się z wielu powodów. Oprócz tego olejki eteryczne uspokajają i relaksują umysł i ciało. O jakich olejkach mowa?

Skład olejków eterycznych - co kryje się w aromatycznych kompozycjach?
Olejki eteryczne to nieodzowny składnik aromaterapii, który towarzyszy nam w trakcie każdej sesji z dyfuzorem, czy w ramach nieodzownych praktyk mających na celu poprawić nasze samopoczucie w stresujących momentach. Czy jednak zastanawialiśmy się, co tak naprawdę drzemie w środku olejków eterycznych? Jaki jest ich skład chemiczny, a także zawartość? Dzisiaj postaramy się przyjrzeć tym, jak i innym kwestiom związanym ze składem olejków eterycznych.

Kwas l-askorbinowy - wszechstronna witamina o unikatowym działaniu
Kwas askorbinowy to nieodzowny towarzysz naszej codziennej diety. Na pewno często słyszeliśmy o nim z telewizji, czy czytając opakowania produktów spożywczych. Pomimo tego, duża część z nas może nie wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten niezbędny w naszym życiu składnik. Za nazwą kwasu askorbinowego kryje się znana na całym świecie, witamina C. Jej rola jest niezbędna w ochronie naszego zdrowia, z tego też względu, przekonajmy się na własne oczy, co kryje przed nami niepozorny kwas askorbinowy.

Olejek eteryczny majerankowy - ekstrakt o uspokajających właściwościach
Jeśli kiedykolwiek używaliśmy majeranku w kuchni, z pewnością znamy jego pikantny, ciepły i lekko miętowy aromat. Olejek eteryczny majerankowy pozwala delektować się dobrze znanym aromatem w domu, czerpiąc przy okazji wiele pozytywnych korzyści, jakie ma do zaoferowania ta wyjątkowa roślina. Znana ze swoich właściwości uspokajających, stosowana jest w celu łagodzenia wielu doskwierających nam dolegliwości. Przekonajmy się, cóż takiego ukrywa przed nami uspakajająca moc majeranku.

Najlepsze olejki eteryczne na stres - o jakich mowa?
Fizjologiczna reakcja naszych ciał na stres objawia się na wiele sposobów. Bóle głowy, czy niepokój to jedne z nich. Stres sam w sobie odgrywa pozytywną rolę w życiu każdego z nas, poprawia zdolność organizmu do przystosowania się w niecodziennych warunkach. Jednakże, gdy stres staje się zbyt intensywny lub długotrwały, wyczerpuje organizm. W takiej sytuacji pomocne mogą być olejki eteryczne na stres, które są w 100% naturalnym zestawem antystresowym. O jakich olejkach mowa?

Aromaterapia w saunie - skuteczny sposób zadbania o własne zdrowie
Być może słyszeliśmy już wcześniej o olejkach eterycznych, a nawet stosowaliśmy je na swoim ciele lub w dyfuzorze. Leczenie homeopatyczne stosowane jest od tysięcy lat, jeszcze zanim nazwano je aromaterapią. Dziś ponownie staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje wielorakie działanie i korzyści. Aromaterapia w saunie to świetny sposób na czerpanie pełnych korzyści z olejków eterycznych przy jednoczesnym prozdrowotnym działaniu sauny.

Korzystanie z sauny - jak wydobyć jej pełen potencjał?
Sauna to tradycja wywodząca się wprost z krajów Północy, a zwłaszcza z Finlandii. Od kilku lat sauny cieszą się niezmierną popularnością w Polsce. Rytuał dobrego samopoczucia, jakim jest sucha gorąca kąpiel, przyciąga coraz więcej osób. Jak wygląda korzystanie z sauny oraz co należy o niej wiedzieć?

Olejek eteryczny kurkumowy - wszechstronny środek pełen tajemnic
Kurkuma to aromatyczna roślina z rodziny imbirowatych, od wieków z powodzeniem stosowana w Indiach, Chinach i na Sri Lance. Kurkuma charakteryzuje się pieprznym, pikantnym smakiem, korzennymi nutami zapachowymi, a także unikatowym kolorem, dzięki któremu zyskała uznanie jako barwnik i doskonały dodatek do potraw. Roślina znana jest również ze swoich właściwości kojących, podnoszących na duchu i poprawiających nastrój. Jakie zalety posiada olejek eteryczny kurkumowy?
Comments (0)