
W aromaterapii powszechnie stosuje się olejki eteryczne. Są powszechnie cenione nie tylko za wyjątkowe zapachy, ale także za swoje właściwości prozdrowotne. Oprócz walorów zapachowych, olejki eteryczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane podczas codziennej pielęgnacji – do masaży, kąpieli oraz kompresów.
Czym jest olejek paczuli?
Olejek paczuli, inaczej zwany olejkiem paczulowym, pozyskuje się z rośliny brodziec paczulka. Paczulka pochodzi z tropikalnych obszarów Azji, od Filipin aż po Indie. Poza tym, uprawiana jest także na Karaibach oraz na terenach zachodniej Afryki. Sam olejek pozyskiwany jest w procesie destylacji suszonych liści rośliny przy pomocy pary wodnej.
Jak pachnie olejek paczuli?
Tym, co wyróżnia olejek paczuli jest jego niezwykły zapach. Oryginalny, głęboki, korzenno-ziemisty zapach przywodzi na myśl orientalne tkaniny. Bezsprzecznie kojarzy się z orientem, ale także z hipisami lat 60. i 70., ponieważ wtedy olejek ten był najbardziej popularny. Olejek ma postać gęstego, bursztynowego płynu, co tylko pogłębia skojarzenia z Indiami.
Naturalny olejek eteryczny paczuli - właściwości
Cenioną i korzystną cechą olejku paczulowego jest to, że potrafi on utrwalać inne zapachy. Dzięki tej właściwości jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce do wyrobu perfum, kremów, dezodorantów i balsamów. Niezwykle skutecznie maskuje nieprzyjemne zapachy. Olejek paczuli świetnie sprawdza się również przeciwko molom i komarom. Jego intensywna woń z powodzeniem odstrasza owady, przez co w Indiach stosowano go w celu zabezpieczenia tkanin przeznaczonych na eksport. Jeśli chcesz skorzystać z tej właściwości olejku paczulowego wystarczy umieścić kilka kropel we wnętrzu szafy. Z kolei w celu odstraszenia komarów wymieszaj olejek paczuli z ulubionym balsamem do ciała.
Olejek paczuli i jego właściwości zdrowotne
Olejek paczuli cechują jego właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowe, oraz przeciwgrzybiczne. Jego antyseptyczne i regenerujące właściwości sprawiają, że jest bardzo ceniony w leczeniu trądziku i innych zmian skórnych, takich jak egzema czy zajady. Olejek regeneruje skórę i poprawia jej kondycję. Oprócz dobroczynnego działania na skórę twarzy, panie docenią olejek paczulowy, ponieważ masaż z wykorzystaniem tego olejku może pomóc rozprawić się z cellulitem. Olejek pozostawi skórę napiętą i odżywioną.
Olejek paczulowy reguluje system nerwowy. Wykazuje działanie uspokajające, łagodzi efekty przewlekłego stresu i wzmacnia system odpornościowy.
Ekstrakt z paczuli przeciwdziała zatrzymywaniu się wody w organizmie, przez co jest wsparciem przy chorobach dróg moczowych. Jest wykorzystywany przy leczeniu przeziębień i grypy, ze względu na właściwości bakteriobójcze. Olejek ułatwia oddychanie, pomaga pozbyć się uczucia zatkanego nosa i niweluje bóle głowy.
Olejek paczuli działa łagodząco i regulująco. Według wielu uważany jest jednak za pobudzający afrodyzjak, więc świetnie sprawdzi się w roli dodatku do zmysłowego balsamu do ciała. Podnosi libido i pomoże wprowadzić przyjemną atmosferę w sypialni.
Jak stosować olejek paczuli?
Olejek z paczuli będzie dopełnieniem nie tylko domowej apteczki, ale również każdej kosmetyczki. Szerokie spektrum działania olejku może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, a sam olejek oprócz aromaterapii znajdzie wiele innych zastosowań w Twoim domu.
Aromaterapia
W aromaterapii olejek paczulowy stosuje się jako środek regulujący sen. Saszetki nasączone paczuli umieszcza się pod poduszką przed snem. Działają one jako stymulant i ułatwiają budzenie się.Masaże
Olejek paczulowy będzie świetnym dodatkiem do olejków do masażu. Do oleju bazowego (np. jojoba, słonecznikowy, z pestek winogron) dodaj kilka kropli olejku paczulowego. Łagodzące działanie olejku ukoi nerwy i pozwoli się zrelaksować, a także będzie pielęgnować skórę całego ciała.Kąpiele
Dodanie kilku kropli olejku paczulowego do wanny pełnej ciepłej wody pozwoli nam się cieszyć z właściwości olejku wykorzystywanych w aromaterapii. Głęboki zapach paczuli rozbudzi zmysły i pomoże się zrelaksować. Olejek będzie pielęgnować skórę i ukoi obolałe mięśnie. Niweluje zmęczenie, więc będzie idealnym wyborem po długim, męczącym dniu.Dodatek do balsamów i maseł do ciała
Dodanie kropli olejku paczuli do porcji balsamu bądź masła do ciała zregeneruje i napnie skórę oraz pomoże pozbyć się przebarwień. Właścicielki cery suchej docenią dodatkowy efekt zmiękczenia i wygładzenia cery.Stosowanie na twarz
Olejek paczuli wykazuje wiele właściwości pożądanych w pielęgnacji twarzy. Działanie antybakteryjne pomoże w walce z niedoskonałościami i trądzikiem. Olejek odkazi skórę i przygotuje ją na działanie kolejnych kosmetyków. Posiadaczki dojrzałej cery ucieszą się z działania przeciwzmarszczkowego olejku paczuli. Olejek napina skórę, sprawia, że staje się ona gładsza, sprężysta i wyraźnie odżywiona.Inhalacje
Właściwości antyseptyczne olejku paczuli świetnie się sprawdzą w inhalacjach podczas przeziębienia, grypy oraz kataru. Olejek pomoże przy bólach głowy oraz przyniesie ulgę zatkanemu nosowi. Do gorącej wody dodaj kilka kropli olejku paczulowego, zasłoń głowę ręcznikiem i wdychaj powstałą parę wodną przez kilka minut

olejek geranium
olejek bergamotowy
olejek sosnowy
olejek mirra
olejek manuka
olejek drzewo różane
Korzenny zapach olejku paczuli świetnie połączy się również z nutami wanilii oraz imbiru, ale także drzewa sandałowego oraz mięty bądź rozmarynu. Olejek paczulowy łączy się harmonijnie z wieloma różnymi zapachami, więc warto przetestować kilka kompozycji, by znaleźć tą najładniejszą. Należy jednak pamiętać, by w pełni cieszyć się zaletami aromaterapii nie należy używać naraz więcej niż pięciu różnych olejków.
Przeciwwskazania do stosowania olejku paczuli
Olejek paczuli nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, dzieci oraz podczas karmienia piersią. Nie należy stosować nierozcieńczonego olejku na skórę – dodaj kilka kropel do oleju bazowego lub ulubionego kosmetyku. Olejek nie powinien być stosowany w przypadku świeżych ran i podrażnień. Nie zaleca się również przyjmowania olejku doustnie. Przy stosowaniu każdej nowej substancji należy zawsze wykonać próbę uczuleniową, jeśli wystąpią oznaki alergii natychmiast zrezygnuj z używania olejku.
Naturalne olejki eteryczne mogą być prawdziwym remedium na wiele różnych problemów. Zdecydowanie warto włączyć je do swojego codziennego życia. Beż różnicy czy zdecydujesz się na inhalacje z olejkiem paczuli, czy wykorzystasz jego owadobójcze właściwości, będzie idealnym dopełnieniem zarówno apteczki, jak i kosmetyczki. Pamiętaj, aby cieszyć się drogocennymi właściwościami olejków eterycznych, powinniśmy zawsze wybierać te najwyższej jakości. Wtedy będziemy mieć pewność, że olejek pełen jest drogocennych właściwości.
"Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii”, Władysław Stanisław Brud, Iwona Konopacka-Brud, Oficyna Wydawnicza MAK, 2008.
"Kosmetyka moje hobby”, Stephanie Faber, Wydawnictwo SPAR, 1993.
Powiązane wpisy

Olejki eteryczne a zapachowe - czym się od siebie różnią?
Olejki eteryczne a olejki zapachowe. Obie formy stają się coraz bardziej popularne, wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnicy między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Dlatego te dwa terminy są często używane zamiennie - obie jednak formy różnią się znacznie od siebie, chociażby pod względem chemicznym. Obszary zastosowania są również odmienne, a oba olejki mają bardzo różne właściwości. Jaka różnica występuje pomiędzy nimi? W jaki sposób powstają, a także, które są lepsze? Sprawdźmy to!

Olejek eteryczny z konwalii - aromatyczny ekstrakt o wielu zaletach
Konwalia to znany na całym świecie, wyróżniający się pięknem i niepowtarzalnym aromatem kwiat. Nazywana jest symbolem wiosny, głównie ze względu na okres kwitnienia przypadający na maj. Nie każdy jednak wie, że jest również stosowana w produkcji aromatycznych olejków eterycznych. Przy odpowiednim zastosowaniu przyniosą nam wiele pożytku, zaskakując swoimi właściwościami. Co należy wiedzieć o olejkach eterycznych z konwalii, a także jak można skorzystać z ich wdzięku w domowej aromaterapii?

Jakie olejki eteryczne na bóle głowy i migrenę warto stosować?
Bóle głowy należą do najczęściej spotykanych rodzajów bólu, z którymi codziennie zmagają się miliony osób. Ich podłoże zazwyczaj różni się od siebie, co więcej mogą wystąpić w dowolnym obszarze głowy i mogą być odczuwalne z różną intensywnością. Jak temu zaradzić? Olejek eteryczny na ból głowy lub migrenę może być odpowiedzią, likwidując napięciowe bóle głowy rozwijające się z wielu powodów. Oprócz tego olejki eteryczne uspokajają i relaksują umysł i ciało. O jakich olejkach mowa?

Skład olejków eterycznych - co kryje się w aromatycznych kompozycjach?
Olejki eteryczne to nieodzowny składnik aromaterapii, który towarzyszy nam w trakcie każdej sesji z dyfuzorem, czy w ramach nieodzownych praktyk mających na celu poprawić nasze samopoczucie w stresujących momentach. Czy jednak zastanawialiśmy się, co tak naprawdę drzemie w środku olejków eterycznych? Jaki jest ich skład chemiczny, a także zawartość? Dzisiaj postaramy się przyjrzeć tym, jak i innym kwestiom związanym ze składem olejków eterycznych.

Kwas l-askorbinowy - wszechstronna witamina o unikatowym działaniu
Kwas askorbinowy to nieodzowny towarzysz naszej codziennej diety. Na pewno często słyszeliśmy o nim z telewizji, czy czytając opakowania produktów spożywczych. Pomimo tego, duża część z nas może nie wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten niezbędny w naszym życiu składnik. Za nazwą kwasu askorbinowego kryje się znana na całym świecie, witamina C. Jej rola jest niezbędna w ochronie naszego zdrowia, z tego też względu, przekonajmy się na własne oczy, co kryje przed nami niepozorny kwas askorbinowy.

Olejek eteryczny majerankowy - ekstrakt o uspokajających właściwościach
Jeśli kiedykolwiek używaliśmy majeranku w kuchni, z pewnością znamy jego pikantny, ciepły i lekko miętowy aromat. Olejek eteryczny majerankowy pozwala delektować się dobrze znanym aromatem w domu, czerpiąc przy okazji wiele pozytywnych korzyści, jakie ma do zaoferowania ta wyjątkowa roślina. Znana ze swoich właściwości uspokajających, stosowana jest w celu łagodzenia wielu doskwierających nam dolegliwości. Przekonajmy się, cóż takiego ukrywa przed nami uspakajająca moc majeranku.

Najlepsze olejki eteryczne na stres - o jakich mowa?
Fizjologiczna reakcja naszych ciał na stres objawia się na wiele sposobów. Bóle głowy, czy niepokój to jedne z nich. Stres sam w sobie odgrywa pozytywną rolę w życiu każdego z nas, poprawia zdolność organizmu do przystosowania się w niecodziennych warunkach. Jednakże, gdy stres staje się zbyt intensywny lub długotrwały, wyczerpuje organizm. W takiej sytuacji pomocne mogą być olejki eteryczne na stres, które są w 100% naturalnym zestawem antystresowym. O jakich olejkach mowa?

Aromaterapia w saunie - skuteczny sposób zadbania o własne zdrowie
Być może słyszeliśmy już wcześniej o olejkach eterycznych, a nawet stosowaliśmy je na swoim ciele lub w dyfuzorze. Leczenie homeopatyczne stosowane jest od tysięcy lat, jeszcze zanim nazwano je aromaterapią. Dziś ponownie staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje wielorakie działanie i korzyści. Aromaterapia w saunie to świetny sposób na czerpanie pełnych korzyści z olejków eterycznych przy jednoczesnym prozdrowotnym działaniu sauny.

Korzystanie z sauny - jak wydobyć jej pełen potencjał?
Sauna to tradycja wywodząca się wprost z krajów Północy, a zwłaszcza z Finlandii. Od kilku lat sauny cieszą się niezmierną popularnością w Polsce. Rytuał dobrego samopoczucia, jakim jest sucha gorąca kąpiel, przyciąga coraz więcej osób. Jak wygląda korzystanie z sauny oraz co należy o niej wiedzieć?

Olejek eteryczny kurkumowy - wszechstronny środek pełen tajemnic
Kurkuma to aromatyczna roślina z rodziny imbirowatych, od wieków z powodzeniem stosowana w Indiach, Chinach i na Sri Lance. Kurkuma charakteryzuje się pieprznym, pikantnym smakiem, korzennymi nutami zapachowymi, a także unikatowym kolorem, dzięki któremu zyskała uznanie jako barwnik i doskonały dodatek do potraw. Roślina znana jest również ze swoich właściwości kojących, podnoszących na duchu i poprawiających nastrój. Jakie zalety posiada olejek eteryczny kurkumowy?
Comments (0)