Aromaterapia w saunie - skuteczny sposób zadbania o własne zdrowie

Być może słyszeliśmy już wcześniej o olejkach eterycznych, a nawet stosowaliśmy je na swoim ciele lub w dyfuzorze. Leczenie homeopatyczne stosowane jest od tysięcy lat, jeszcze zanim nazwano je aromaterapią. Dziś ponownie staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje wielorakie działanie i korzyści. Aromaterapia w saunie to świetny sposób na czerpanie pełnych korzyści z olejków eterycznych przy jednoczesnym prozdrowotnym działaniu sauny.

Sauna mokra, a sucha – czym się różnią?

Rytuał kąpieli w saunie w krajach skandynawskich nie zestarzał się ani trochę na czasie. Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak przebiega aromaterapia w saunie w trakcie osobistego rytuału, wpierw należy rozróżnić granicę pomiędzy saunami mokrymi a suchymi. Czym one są?

Sauna sucha, potocznie nazywana skandynawską lub też fińską to kąpiel w „suchym powietrzu” o temperaturze od 80 do 110°C. W przeciwieństwie do łaźni tureckiej, a więc sauny mokrej, w której powietrze jest równocześnie gorące i bardzo wilgotne, powietrze w saunie skandynawskiej jest suche.

Sauna mokra z kolei charakteryzuje się łagodniejszą temperaturą w kabinie, sięgającą ok. 70 do 90°C i wilgotnością względną od 10 do 25%. Wilgotność ta jest możliwa dzięki zastosowaniu pieca dwufunkcyjnego pozwalającego na zmianę sauny suchej w mokrą w tej samej kabinie.

Oprócz wyżej wymienionych należy uwzględnić także łaźnię parową, tradycyjnie nazywaną Hammam. Cechuje się ona bardzo wysoką wilgotnością wynoszącą niemal 100% i temperaturą wahającą się między 40 a 45°C.

Aromaterapia w saunie – olejki eteryczne do sauny suchej, mokrej

Seans w saunie pozwala na lepsze ukrwienie i głębokie oczyszczenie porów skóry. Endorfiny, hormony, które pozwalają się nam zrelaksować, są wydzielane w dużych ilościach. Olejki eteryczne do sauny suchej i mokrej są korzystne dla ciała i umysłu. Rzeczywiście, istnieje niezwykle szczegółowa literatura opisująca korzyści olejków w saunie. Zmniejszają poczucie zmęczenia, stres, eliminują gnieżdżące się w ciele toksyny i rozluźniają mięśnie.

Olejki eteryczne cechują się właściwościami antyseptycznymi, przeciwzapalnymi, relaksującymi i energetyzującymi. Niezależnie od ulubionego rodzaju sauny, mogą być wykorzystywane w dowolnym środowisku! A więc, w saunie suchej  i mokrej mogą być podawane bezpośrednio z wodą na kamienie, a w łaźni tureckiej wypuszczane za pomocą eleganckiego dyfuzora. Możliwości jest naprawdę wiele.

Jakie olejki wybrać do wizyty w saunie? – najciekawsze rodzaje warte uwagi

Zarówno sucha para z sauny fińskiej, jak i wilgotniejsze powietrze sauny mokrej przynoszą już liczne korzyści dla naszej skóry, kości, układu oddechowego i krążenia, tak też efekty terapeutyczne zostaną zwielokrotnione, jeśli dodamy i wdychamy olejki eteryczne.

Jakie olejki warto wybrać do wykorzystania w saunie? Najpopularniejsze zapachy to m.in.:

 • Olejki eteryczne eukaliptusowe – świeży, leśny aromat, który dostarcza taki zapach, rozluźni napięcie mięśniowe i natychmiast przeniesie nas w sidła natury, podnosząc dobry nastrój w przypadku ospałości i zmęczenia. Ponadto, dzięki właściwościom oczyszczającym, przeciwzapalnym i wykrztuśnym nawet 15-minutowa sesja w saunie jest w stanie zapobiec i łagodzić różne dolegliwości układu oddechowego, szczególnie zimą;
 • Olejki eteryczne o zapachu cytrusów – mocny cytrus i aromaterapia w saunie dają unikatowy efekt energetyzujący, pobudzający i rewitalizujący. Uwalniając duże ilości endorfin, poprawia nasz dobry nastrój;
 • Olejki eteryczne o zapachu mięty – wdychanie aromatu niemalże świeżo zebranej mięty w saunie ma udokumentowane działanie zwalczające migreny, zmęczenie psychiczne. Aromat ten w połączeniu z właściwościami sauny działa jako silny środek zwężający naczynia krwionośne, zmniejszając przekrwienie organów dotkniętych podwyższonym ciśnieniem (np. oczu). Niewątpliwie doskonały środek łagodzący dokuczliwe przeziębienia, objawy grypy, czy astmy;
 • Olejek o zapachu lawendy – aromat tego urzekającego kwiatu ma uspokajające działanie, które pomaga zmniejszyć objawiające się symptomy stanów lękowych, nadmiernego wydzielania kortyzolu we krwi, bólów głowy, czy problemów z mięśniami. Lawenda jest szczególnie zalecana osobom, które wybierają się do sauny w ramach rozluźnienia po treningu, czy w celu zwalczenia uporczywych problemów ze snem.

Jak używać olejków w saunie? – poprawne zastosowanie ma znaczenie

Istnieją różnorodne sposoby czerpania przyjemności zmysłowych z zastosowania aromatów w saunie. Oto kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać właściwości olejków eterycznych w saunie.

 • Wybieraj naturalne olejki eteryczne – dla zdrowia i optymalnych wrażeń z sauny zalecane jest stosowanie wyłącznie olejków eterycznych na bazie naturalnych składników. Syntetyczne odpowiedniki z pewnością istnieją na rynku, jednakże cechują się negatywnymi właściwościami, mogącymi nieść ze sobą poważne i nieprzewidziane skutki dla zdrowia;
 • Rozcieńczać olejki w wodzie – wlewanie olejku bezpośrednio na kamienie nie jest dobrym pomysłem. Ich działanie może być wtedy niezwykle silne, wykluczając tym samym prozdrowotne właściwości. Warto zatem rozpuszczać olejki w wodzie znajdującej się w wiadrze, a następnie tak stworzony roztwór polać na kamienie. Należy również wziąć pod uwagę wielkość sauny, ilość osób oraz ilość świeżego powietrza w saunie;
 • Wybór odpowiedniego zapachu ma znaczenie – każdy olejek ma określone właściwości. Zastanów się z wyprzedzeniem, który zapach najlepiej będzie pasował do Twojej sesji w saunie. Na przykład działanie lawendy jest relaksujące, podczas gdy eukaliptus bardzo pobudza i otwiera górne drogi oddechowe;
 • Zastosuj się do zasad prawidłowego używania zapachów w saunie – w tradycyjnej saunie fińskiej i mokrej wylewa się mieszaninę wody i olejków eterycznych na kamienie sauny, aby zapach rozprzestrzenił się po całym pomieszczeniu. W łaźniach tureckich, czy tych na podczerwień idealnym rozwiązaniem jest użycie małego dyfuzora, z którego aromat będzie powoli roznosił się po pomieszczeniu.

Jak dodać olejek eteryczny do sauny suchej i mokrej? – najczęściej wybierane urządzenia

Istnieją różne sposoby czerpania przyjemności zmysłowych z wykorzystania aromatycznych olejków eterycznych w saunach. Oprócz standardowego polewania mieszaniny wody i olejku na rozgrzane kamienie, inne polecane praktyki wykorzystują takie urządzenia, jak:

 • Nebulizatory – proste urządzenia, które wypuszczają przyjemną parę do powietrza unoszącego się w saunie. Stosować przed sesją w saunie. Zaleca się nie pozostawiać ich na dłużej niż 15 minut.
 • Parowniki – dzięki wykorzystaniu wysokiej temperatury pozwalają składnikom aktywnym olejków eterycznych płynnie i nieprzerwanie rozprzestrzeniać się w powietrzu przez cały czas trwania seansu w saunie.
 • Dyfuzory ultradźwiękowe – w tego typu dyfuzorach zapachowych zastosowano nowoczesną technologię nebulizacji ultradźwiękowej, która gwarantuje optymalne rozprowadzenie zapachu po całej kabinie, pozostawiając przyjemną woń wewnątrz sauny.  Poprzez system ultradźwięków zwiększają poziom tlenu i wody w powietrzu, przez co są niezwykle polecane do łaźni tureckiej i sauny mokrej. Do stosowania przed sesją w saunie.

Aromaterapia w saunie - czym są emulsje do sauny, jak stosować?

Wiemy już, iż olejki eteryczne mogą być stosowane w połączeniu z wodą na rozgrzanych kamieniach, czy też służąc jako główny składnik nebulizatorów i dyfuzorów. Emulsje do sauny z kolei są wysoko skoncentrowanymi aromatami, wykonanymi na bazie 100% naturalnych olejków eterycznych.

Dzięki wysokiej koncentracji olejku i niezwykle dużej mocy działania, emulsja zapachowa nie może być stosowana sama w sobie bez dodatku w postaci wody. Co więcej, emulsje cechują się bardziej zintensyfikowanym działaniem, przynosząc znacznie szybciej prozdrowotne właściwości olejków eterycznych.

W saunie suchej emulsja powinna być stosowana w proporcjach ok. 20-30 ml na 1 litr wody. Tak przygotowana mieszanka jest następnie powoli polewana na schłodzone wodą kamienie. Oprócz tego emulsja do sauny suchej może być umieszczona wraz z 100 ml wody w metalowej misce, a następnie umieszczona w niedalekim miejscu od drewnianych ławek. Należy pamiętać, iż tak przygotowana emulsja przez wysokie stężenie koncentratu nie powinna znajdywać się blisko rozgrzanych kamieni.

Emulsja zapachowa w saunie mokrej podobnie jak w modelach o suchym powietrzu powinna być zmieszana z 1 litrem wody. Następnie powinna zostać umieszczona w generatorze pary lub pompie dozującej. Oprócz tego może być bezpieczne stosowana w dyfuzorach o dużej zawartości wody, mieszając 10-15 ml emulsji z 500-1000 ml wody zależnie od wielkości urządzenia.

Bibliografia

"The Sauna: A Complete Guide to the Construction, Use, and Benefits of the Finnish Bath, 2nd Edition” – Roy, R. L, Chelsea Green Publishing, 2004.

"Sauna therapy for detoxification and healing” – L. Wilson, L.D. Wilson Consultants, Inc., 2004.

"Sauna for Your Health” – J. Baker, 2017.

"Facts and Fables about Sauna” – K. Kauppinen, czasopismo naukowe Annals of The Lyceum of Natural History of New York, 1997.

"Effect of mist-sauna bathing on the cardiovascular function, thermoregulatory function, and metabolism of exercising humans” – Y. Kawahara, S. Iwase, J. Sugenoya, Ch. Miwa, M. Takada, czasopismo naukowe Autonomic Neuroscience, Elsevier Science, 2006.

"Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Practice, Second Edition” – J. Buckle, 2003.

"Essential Aromatherapy: A Pocket Guide to Essential Oils and Aromatherapy” – S. E. Worwood, New World Library, 1995.

"Relationship between bioactivity and chemical composition of commercial essential oils” – M. Lis-Balchin, S. G. Deans, E. Eaglesham, czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, John Wiley and Sons, 1998.

"Antimicrobial and antioxidant properties of some commercial essential oils” – M. T. Baratta, H. J. D. Dorman, S. G. Deans, A. C. Figueiredo, J. G. Barroso, G. Roberto, czasopismo naukowe Flavour and Fragrance Journal, John Wiley and Sons, 1998.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń