Olejki eteryczne a zapachowe - czym się od siebie różnią?

Olejki eteryczne a olejki zapachowe. Obie formy stają się coraz bardziej popularne, wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnicy między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Dlatego te dwa terminy są często używane zamiennie. Obie formy różnią się znacznie od siebie, chociażby pod względem chemicznym. Obszary zastosowania są również odmienne, a oba olejki mają bardzo różne właściwości. Jaka różnica występuje pomiędzy nimi? W jaki sposób powstają, a także, które są lepsze? Sprawdźmy to!

Olejek eteryczny – co to takiego?

Olejki eteryczne są w 100% naturalnymi olejkami, wykonywanymi wyłącznie z naturalnych składników. Najczęściej otrzymuje się je poprzez metodę destylacji z parą wodną. W przeciwieństwie do konwencjonalnych olejów nie są tłuste.

Olejki eteryczne istnieją od tysięcy lat i były używane w różnorodnych rytuałach większości starożytnych kultur. Ich właściwości pozwalały także na wykorzystywanie ich w tradycyjnej medycynie, będąc nierzadko skutecznym remedium na ogromną ilość dolegliwości.

Przykładem takiego olejku może być olejek eteryczny z lawendy, który ma działanie uspokajające i relaksujące. Olej ekstrahowany jest z różnorodnych części rośliny, takich jak kwiaty, liście lub korzenie. Olejki eteryczne są trudne do syntetycznego odtworzenia, ponieważ mogą składać się z 20 do nawet tysiąca różnorodnych substancji chemicznych występujących naturalnie w roślinie, z których nie wszystkie zostały do dziś zidentyfikowane.

Ponadto, w zależności od pory roku, klimatu lub warunków wzrostu rośliny, ostateczny skład olejku eterycznego może się znacznie różnić. Olejki eteryczne cechują się także całkowicie naturalnym zapachem, będący tym samym, który czujemy podczas spaceru po łące, czy delektując się zapachem świeżo zebranych cytrusów.

Olejek zapachowy – czym jest syntetycznie pozyskiwany olej?

Olejki zapachowe są produktami syntetycznymi. Z tego też względu nie mają naturalnych właściwości leczniczych olejków eterycznych. Olejki zapachowe są zasadniczo „przyjemnym” zapachem syntetycznym, a wiele nowoczesnych perfum powstaje na bazie olejków zapachowych.

W olejku syntetycznym można odtworzyć prawie każdy aromat, w przeciwieństwie do olejku eterycznego, który jest ekstrahowany bezpośrednio z rośliny. W porównaniu z olejkami eterycznymi syntetyczny zapach sztucznego olejku utrzymuje się znacznie dłużej. Zachowują swój aromat nawet przez kilka lat.

Olejek eteryczny a zapachowy – różnice, które należy znać

Największa różnica między olejkami eterycznymi a olejkami zapachowymi polega na doborze lub zakresie aromatów. Różnica polega również na produkcji i ekstrakcji samego oleju. Oleje eteryczne pozyskiwane są zawsze z jednej rośliny. Olejki zapachowe z kolei mogą składać się z różnych składników, co oznacza, że na rynku odnaleźć można więcej aromatów syntetycznych niż olejków eterycznych.

Jakość olejków zapachowych jest tutaj szczególnie ważna, gdyż tańsze odpowiedniki mogą szybko doprowadzić do negatywnych stanów zdrowotnych, np. bólu głowy. Z drugiej strony wysokiej jakości olejki zapachowe, podobnie jak eteryczne odpowiedniki mogą poprawić samopoczucie dzięki swojemu aromatowi.

Chociaż oba mają podobny wygląd i konsystencję, zapachowe i eteryczne olejki mają różne zastosowania i korzyści dla naszego zdrowia:

Olejki eteryczne

 • Pozyskuje się je w procesie destylacji z para wodną samych roślin
 • Są lotne, nietłuste i łatwo ulegają uszkodzeniu pod wpływem światła lub wysokiej temperatury
 • Olejki eteryczne nie mogą zawierać syntetycznych substancji zapachowych, ponieważ jest to naturalny produkt
 • Olejki te mają rzeczywisty leczniczy wpływ na nasz organizm. Przykładem mogą być olejek z rozmarynu lub lawendy, które łagodzą bóle głowy, objawy artretyzmu, choroby zwyrodnieniowe stawów lub bóle mięśni
 • Może być wdychany lub nakładany bezpośrednio na naszą skórę bez żadnych niedogodności. Wiele z nich jest także dostępnych do bezpośredniego spożycia
 • Muszą być przechowywane w ciemnych zakręcanych butelkach, muszą wskazywać, skąd zostały pozyskane, a także jaki jest ich stopień czystości

Olejki zapachowe

 • Są to sztuczne aromaty wytwarzane w laboratoriach, naśladujące naturalne zapachy
 • Nie są lotne, ponieważ są wytwarzane syntetycznie, są więc trwalsze od olejków eterycznych
 • Olejek zapachowy w procesie produkcji może zawierać szczątkowe ilości olejku eterycznego
 • Syntetyczny olejek nie ma właściwości terapeutycznych, choć istnieje możliwość jego wykorzystania w aromaterapii w celu pobudzenia naszych zmysłów
 • Olejek tego typu nie nadaje się do spożycia i nie zaleca się nakładania go na skórę ze względu na zawarte w nim składniki pochodzenia syntetycznego
 • Olejek zapachowy może być przechowywany w przezroczystym pojemniku, na etykiecie znajduje się zazwyczaj tylko jego nazwa
Olejki zapachowe a syntetyczne

Obszary zastosowania olejków eterycznych a olejków zapachowych

Olejki eteryczne mają wiele różnych zastosowań. Na przykład olejki eteryczne to często stosowane środki w masażu, jako zapach do pomieszczenia w ramach aromaterapii lub jako miły dodatek do kąpieli. Ponadto istnieją również olejki eteryczne, które nadają się do pieczenia lub gotowania.

Olejki eteryczne odgrywają także szczególną, znacznie większą rolę w aromaterapii niż olejki zapachowe. Każdy olejek eteryczny ma przypisany określony obszar zastosowania. Na przykład mięta pieprzowa działa pobudzająco. Melisa i lawenda uspokajają, cytryna i pomarańcza pobudza i ożywia ciało i umysł. Z kolei olejki zapachowe mogą być używane tylko i wyłącznie w celu nadania przyjemnego zapachu w pomieszczeniu, bez znacznych korzyści zdrowotnych i psychicznych.

Kolejnym obszarem zastosowania olejków eterycznych są naturalne, prozdrowotne kosmetyki. Zmieszane z olejem tłuszczowym, ulegają emulgacji. Wtedy też mogą być korzystnie stosowane na skórze, w ramach masażu, kojąc ciało i relaksując.

Olejki zapachowe znajdziemy na przykład w odświeżaczach powietrza lub dyfuzorach z bambusowymi patyczkami. Mimo iż nie powinny mieć styczności ze skórą to mimo wszystko bywają stosowane także jako aromatyczne dodatki do mydeł, perfum, balsamów do ciała i świec.

Olejki eteryczne i korzyści zdrowotne – co należy wiedzieć?

Olejki eteryczne znalazły szerokie zastosowanie w aromaterapii w celach łagodzenia bólów mięśni, problemów skórnych i innych dolegliwości cielesnych. Co więcej, są stosowane także w celu poprawy samopoczucia, uspokojenia nerwów i wielu więcej.

Powodem, dla którego olejki eteryczne są tak popularne, są ich złożone właściwości prozdrowotne. Mogą być wchłaniane przez skórę lub nakładane na włosy w celu zmiękczania włosów i skóry, nawilżenia, łagodzenia wysypek i egzemy.

Oleje pozyskiwane bezpośrednio z roślin odgrywają również ważną rolę w medycynie ludowej i naturopatii, gdyż mają potwierdzone naukowo działanie profilaktyczne przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach zdrowotnych. Na przykład olejek z australijskiego drzewa herbacianego ma działanie antybakteryjne, znajdując swoje zastosowanie przy chorobach skóry, takich jak trądzik.

Olejek eteryczny a zapachowy – który jest więc najlepszy?

Obydwa rodzaje olejków mają swoje własne obszary zastosowania, właściwości i zalety. Jednak to olejki eteryczne znane są bardziej ze swoich znaczących korzyści zdrowotnych. Jeśli chodzi o zapach i jego trwałość, to właśnie wysokiej jakości olejki zapachowe są ciekawym wyborem. Ostatecznie więc wybór zależy od indywidualnych potrzeb i tego, jakie zalety chcemy wyciągnąć z danego rodzaju olejku. Mamy nadzieję, iż powyższy artykuł sprecyzował dokładnie, czym są olejki eteryczne i zapachowe, a także jakie różnice determinują przeznaczenie obydwu rodzajów olejków.

Bibliografia

„The Chemistry of Essential Oils and Artificial Perfumes” – E. Parry, Monographs on Essential Oils, Scott, Greenwood and Son, 1921.

„Handbook of Essential Oils: Science, Technology, and Applications” – K. H. Can Baser, G. Buchbauer, CRC Press, 2009.

„Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Practice, Second Edition” – J. Buckle, Churchill Livingstone, 2003.

„Essential Aromatherapy: A Pocket Guide to Essential Oils and Aromatherapy” – S. E. Worwood, New World Library, 1995.

„The Encyclopedia of Essential Oils: The Complete Guide to the Use of Aromatic Oils In Aromatherapy, Herbalism, Health, and Well Being” – J. Lawless, Conari Press, 2013.

„ESSENTIAL OILS FOR BEGINNERS: the guide to get started with essential oils and aromatherapy” – Althea Press, Althea Press, 2014.

„Essential Oils and Health” – J. T. Ramsey, B. C. Shropshire, T. R. Nagy, K. D. Chambers, Y. Li, K. S. Korach, czasopismo naukowe The Yale journal of biology and medicine, 2020.

Powiązane wpisy

Instagram

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń