
Olejki eteryczne a olejki zapachowe. Obie formy stają się coraz bardziej popularne, wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnicy między olejkami eterycznymi a zapachowymi. Dlatego te dwa terminy są często używane zamiennie. Obie formy różnią się znacznie od siebie, chociażby pod względem chemicznym. Obszary zastosowania są również odmienne, a oba olejki mają bardzo różne właściwości. Jaka różnica występuje pomiędzy nimi? W jaki sposób powstają, a także, które są lepsze? Sprawdźmy to!
Olejek eteryczny – co to takiego?
Olejki eteryczne są w 100% naturalnymi olejkami, wykonywanymi wyłącznie z naturalnych składników. Najczęściej otrzymuje się je poprzez metodę destylacji z parą wodną. W przeciwieństwie do konwencjonalnych olejów nie są tłuste.
Olejki eteryczne istnieją od tysięcy lat i były używane w różnorodnych rytuałach większości starożytnych kultur. Ich właściwości pozwalały także na wykorzystywanie ich w tradycyjnej medycynie, będąc nierzadko skutecznym remedium na ogromną ilość dolegliwości.
Przykładem takiego olejku może być olejek eteryczny z lawendy, który ma działanie uspokajające i relaksujące. Olej ekstrahowany jest z różnorodnych części rośliny, takich jak kwiaty, liście lub korzenie. Olejki eteryczne są trudne do syntetycznego odtworzenia, ponieważ mogą składać się z 20 do nawet tysiąca różnorodnych substancji chemicznych występujących naturalnie w roślinie, z których nie wszystkie zostały do dziś zidentyfikowane.
Ponadto, w zależności od pory roku, klimatu lub warunków wzrostu rośliny, ostateczny skład olejku eterycznego może się znacznie różnić. Olejki eteryczne cechują się także całkowicie naturalnym zapachem, będący tym samym, który czujemy podczas spaceru po łące, czy delektując się zapachem świeżo zebranych cytrusów.
Olejek zapachowy – czym jest syntetycznie pozyskiwany olej?
Olejki zapachowe są produktami syntetycznymi. Z tego też względu nie mają naturalnych właściwości leczniczych olejków eterycznych. Olejki zapachowe są zasadniczo „przyjemnym” zapachem syntetycznym, a wiele nowoczesnych perfum powstaje na bazie olejków zapachowych.
W olejku syntetycznym można odtworzyć prawie każdy aromat, w przeciwieństwie do olejku eterycznego, który jest ekstrahowany bezpośrednio z rośliny. W porównaniu z olejkami eterycznymi syntetyczny zapach sztucznego olejku utrzymuje się znacznie dłużej. Zachowują swój aromat nawet przez kilka lat.
Olejek eteryczny pomarańcza - 1000 ml
Olejek eteryczny a zapachowy – różnice, które należy znać
Największa różnica między olejkami eterycznymi a olejkami zapachowymi polega na doborze lub zakresie aromatów. Różnica polega również na produkcji i ekstrakcji samego oleju. Oleje eteryczne pozyskiwane są zawsze z jednej rośliny. Olejki zapachowe z kolei mogą składać się z różnych składników, co oznacza, że na rynku odnaleźć można więcej aromatów syntetycznych niż olejków eterycznych.
Jakość olejków zapachowych jest tutaj szczególnie ważna, gdyż tańsze odpowiedniki mogą szybko doprowadzić do negatywnych stanów zdrowotnych, np. bólu głowy. Z drugiej strony wysokiej jakości olejki zapachowe, podobnie jak eteryczne odpowiedniki mogą poprawić samopoczucie dzięki swojemu aromatowi.
Chociaż oba mają podobny wygląd i konsystencję, zapachowe i eteryczne olejki mają różne zastosowania i korzyści dla naszego zdrowia:
Olejki eteryczne
- Pozyskuje się je w procesie destylacji z para wodną samych roślin
- Są lotne, nietłuste i łatwo ulegają uszkodzeniu pod wpływem światła lub wysokiej temperatury
- Olejki eteryczne nie mogą zawierać syntetycznych substancji zapachowych, ponieważ jest to naturalny produkt
- Olejki te mają rzeczywisty leczniczy wpływ na nasz organizm. Przykładem mogą być olejek z rozmarynu lub lawendy, które łagodzą bóle głowy, objawy artretyzmu, choroby zwyrodnieniowe stawów lub bóle mięśni
- Może być wdychany lub nakładany bezpośrednio na naszą skórę bez żadnych niedogodności. Wiele z nich jest także dostępnych do bezpośredniego spożycia
- Muszą być przechowywane w ciemnych zakręcanych butelkach, muszą wskazywać, skąd zostały pozyskane, a także jaki jest ich stopień czystości
Olejki zapachowe
- Są to sztuczne aromaty wytwarzane w laboratoriach, naśladujące naturalne zapachy
- Nie są lotne, ponieważ są wytwarzane syntetycznie, są więc trwalsze od olejków eterycznych
- Olejek zapachowy w procesie produkcji może zawierać szczątkowe ilości olejku eterycznego
- Syntetyczny olejek nie ma właściwości terapeutycznych, choć istnieje możliwość jego wykorzystania w aromaterapii w celu pobudzenia naszych zmysłów
- Olejek tego typu nie nadaje się do spożycia i nie zaleca się nakładania go na skórę ze względu na zawarte w nim składniki pochodzenia syntetycznego
- Olejek zapachowy może być przechowywany w przezroczystym pojemniku, na etykiecie znajduje się zazwyczaj tylko jego nazwa

Obszary zastosowania olejków eterycznych a olejków zapachowych
Olejki eteryczne mają wiele różnych zastosowań. Na przykład olejki eteryczne to często stosowane środki w masażu, jako zapach do pomieszczenia w ramach aromaterapii lub jako miły dodatek do kąpieli. Ponadto istnieją również olejki eteryczne, które nadają się do pieczenia lub gotowania.
Olejki eteryczne odgrywają także szczególną, znacznie większą rolę w aromaterapii niż olejki zapachowe. Każdy olejek eteryczny ma przypisany określony obszar zastosowania. Na przykład mięta pieprzowa działa pobudzająco. Melisa i lawenda uspokajają, cytryna i pomarańcza pobudza i ożywia ciało i umysł. Z kolei olejki zapachowe mogą być używane tylko i wyłącznie w celu nadania przyjemnego zapachu w pomieszczeniu, bez znacznych korzyści zdrowotnych i psychicznych.
Kolejnym obszarem zastosowania olejków eterycznych są naturalne, prozdrowotne kosmetyki. Zmieszane z olejem tłuszczowym, ulegają emulgacji. Wtedy też mogą być korzystnie stosowane na skórze, w ramach masażu, kojąc ciało i relaksując.
Olejki zapachowe znajdziemy na przykład w odświeżaczach powietrza lub dyfuzorach z bambusowymi patyczkami. Mimo iż nie powinny mieć styczności ze skórą to mimo wszystko bywają stosowane także jako aromatyczne dodatki do mydeł, perfum, balsamów do ciała i świec.
Olejki eteryczne i korzyści zdrowotne – co należy wiedzieć?
Olejki eteryczne znalazły szerokie zastosowanie w aromaterapii w celach łagodzenia bólów mięśni, problemów skórnych i innych dolegliwości cielesnych. Co więcej, są stosowane także w celu poprawy samopoczucia, uspokojenia nerwów i wielu więcej.
Powodem, dla którego olejki eteryczne są tak popularne, są ich złożone właściwości prozdrowotne. Mogą być wchłaniane przez skórę lub nakładane na włosy w celu zmiękczania włosów i skóry, nawilżenia, łagodzenia wysypek i egzemy.
Oleje pozyskiwane bezpośrednio z roślin odgrywają również ważną rolę w medycynie ludowej i naturopatii, gdyż mają potwierdzone naukowo działanie profilaktyczne przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach zdrowotnych. Na przykład olejek z australijskiego drzewa herbacianego ma działanie antybakteryjne, znajdując swoje zastosowanie przy chorobach skóry, takich jak trądzik.
Olejek eteryczny a zapachowy – który jest więc najlepszy?
Obydwa rodzaje olejków mają swoje własne obszary zastosowania, właściwości i zalety. Jednak to olejki eteryczne znane są bardziej ze swoich znaczących korzyści zdrowotnych. Jeśli chodzi o zapach i jego trwałość, to właśnie wysokiej jakości olejki zapachowe są ciekawym wyborem. Ostatecznie więc wybór zależy od indywidualnych potrzeb i tego, jakie zalety chcemy wyciągnąć z danego rodzaju olejku. Mamy nadzieję, iż powyższy artykuł sprecyzował dokładnie, czym są olejki eteryczne i zapachowe, a także jakie różnice determinują przeznaczenie obydwu rodzajów olejków.
„The Chemistry of Essential Oils and Artificial Perfumes” – E. Parry, Monographs on Essential Oils, Scott, Greenwood and Son, 1921.
„Handbook of Essential Oils: Science, Technology, and Applications” – K. H. Can Baser, G. Buchbauer, CRC Press, 2009.
„Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Practice, Second Edition” – J. Buckle, Churchill Livingstone, 2003.
„Essential Aromatherapy: A Pocket Guide to Essential Oils and Aromatherapy” – S. E. Worwood, New World Library, 1995.
„The Encyclopedia of Essential Oils: The Complete Guide to the Use of Aromatic Oils In Aromatherapy, Herbalism, Health, and Well Being” – J. Lawless, Conari Press, 2013.
„ESSENTIAL OILS FOR BEGINNERS: the guide to get started with essential oils and aromatherapy” – Althea Press, Althea Press, 2014.
„Essential Oils and Health” – J. T. Ramsey, B. C. Shropshire, T. R. Nagy, K. D. Chambers, Y. Li, K. S. Korach, czasopismo naukowe The Yale journal of biology and medicine, 2020.
Powiązane wpisy

Olejek Balsam Peru - południowoamerykański sekret zdrowia
Balsam peruwiański z drzewa balsamowego jest doskonałym przykładem tego, jak potężna i skuteczna może być siła natury, jeśli jest stosowana prawidłowo. Medycyna naturalna może być świetną alternatywą w wielu sytuacjach. Olejek balsamowy Peru dzięki swoim właściwościom stosowany jest od setek lat w krajach Ameryki Środkowej, Peru, Ekwadorze i Brazylii, gdzie znany jest jako silny środek antyseptyczny i antybakteryjny do leczenia podrażnień skórnych.

Przyjazne naturalne olejki eteryczne dla dzieci - czy są pomocne?
Naturalne olejki eteryczne mają różnorodne działanie lecznicze, na przykład są częstym pomocnikiem w zimnych porach roku. Mogą również wspomóc procesy regeneracyjne organizmu i wielu innych codziennych dolegliwości psychicznych i fizycznych, na które są nastawione również dzieci. Zastanawiamy się, czy olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedź brzmi: tak! Przyjrzyjmy się zatem, jakie olejki będą skuteczną pomocą dla dzieci, obdarowując je wieloma pozytywnymi właściwościami.

Olejek palo santo - zdrowotny ekstrakt o duchowej sile
Olejek pozyskiwany ze świętego drzewa balsamicznego Palo Santo (Bursera graveolens), od wieków jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości lecznicze i moc duchową. Olejek z Palo Santo ma właściwości moczopędne, przeciwreumatyczne, oczyszczające, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Jednocześnie służy do zwalczania chorób o podłożu stresowym, enigmatyczny aromat zapewnia spokój ducha, oczyszczając ciało i umysł. Co ma do zaoferowania olejek z Palo Santo?

Olejek cedrowy - wszechstronna esencja na wiele dolegliwości
Olejek cedrowy pozyskiwany jest z kory, liści i drewna drzewa cedrowego. Zawiera on wiele cennych składników, obecnych w cedrach atlaskich i himalajskich. Właściwości olejku cedrowego słusznie można określić jako prawdziwie wszechstronne. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków w kosmetyce naturalnej, masażu, a zwłaszcza aromaterapii ze względu na mnogość swoich dobroczynnych cech.

Olejek eteryczny z konwalii - aromatyczny ekstrakt o wielu zaletach
Konwalia to znany na całym świecie, wyróżniający się pięknem i niepowtarzalnym aromatem kwiat. Nazywana jest symbolem wiosny, głównie ze względu na okres kwitnienia przypadający na maj. Nie każdy jednak wie, że jest również stosowana w produkcji aromatycznych olejków eterycznych. Przy odpowiednim zastosowaniu przyniosą nam wiele pożytku, zaskakując swoimi właściwościami. Co należy wiedzieć o olejkach eterycznych z konwalii, a także jak można skorzystać z ich wdzięku w domowej aromaterapii?

Kwas l-askorbinowy - wszechstronna witamina o unikatowym działaniu
Kwas askorbinowy to nieodzowny towarzysz naszej codziennej diety. Na pewno często słyszeliśmy o nim z telewizji, czy czytając opakowania produktów spożywczych. Pomimo tego, duża część z nas może nie wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten niezbędny w naszym życiu składnik. Za nazwą kwasu askorbinowego kryje się znana na całym świecie, witamina C. Jej rola jest niezbędna w ochronie naszego zdrowia, z tego też względu, przekonajmy się na własne oczy, co kryje przed nami niepozorny kwas askorbinowy.

Olejek eteryczny majerankowy - ekstrakt o uspokajających właściwościach
Jeśli kiedykolwiek używaliśmy majeranku w kuchni, z pewnością znamy jego pikantny, ciepły i lekko miętowy aromat. Olejek eteryczny majerankowy pozwala delektować się dobrze znanym aromatem w domu, czerpiąc przy okazji wiele pozytywnych korzyści, jakie ma do zaoferowania ta wyjątkowa roślina. Znana ze swoich właściwości uspokajających, stosowana jest w celu łagodzenia wielu doskwierających nam dolegliwości. Przekonajmy się, cóż takiego ukrywa przed nami uspakajająca moc majeranku.

Aromaterapia w saunie - skuteczny sposób zadbania o własne zdrowie
Być może słyszeliśmy już wcześniej o olejkach eterycznych, a nawet stosowaliśmy je na swoim ciele lub w dyfuzorze. Leczenie homeopatyczne stosowane jest od tysięcy lat, jeszcze zanim nazwano je aromaterapią. Dziś ponownie staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje wielorakie działanie i korzyści. Aromaterapia w saunie to świetny sposób na czerpanie pełnych korzyści z olejków eterycznych przy jednoczesnym prozdrowotnym działaniu sauny.

Korzystanie z sauny - jak wydobyć jej pełen potencjał?
Sauna to tradycja wywodząca się wprost z krajów Północy, a zwłaszcza z Finlandii. Od kilku lat sauny cieszą się niezmierną popularnością w Polsce. Rytuał dobrego samopoczucia, jakim jest sucha gorąca kąpiel, przyciąga coraz więcej osób. Jak wygląda korzystanie z sauny oraz co należy o niej wiedzieć?

Olejek eteryczny kurkumowy - wszechstronny środek pełen tajemnic
Kurkuma to aromatyczna roślina z rodziny imbirowatych, od wieków z powodzeniem stosowana w Indiach, Chinach i na Sri Lance. Kurkuma charakteryzuje się pieprznym, pikantnym smakiem, korzennymi nutami zapachowymi, a także unikatowym kolorem, dzięki któremu zyskała uznanie jako barwnik i doskonały dodatek do potraw. Roślina znana jest również ze swoich właściwości kojących, podnoszących na duchu i poprawiających nastrój. Jakie zalety posiada olejek eteryczny kurkumowy?
Comments (0)